9. august 2016Eesti Vegan Selts

Kord kuus ilmub Eesti Vegan Seltsi uudiskiri. Kirjas tutvustame juba toimunud ja/või tulevasi üritusi, mõnda olulisemat blogipostitust ning jagame retsepte.

Üritus: Arvamusfestival

IMG_20150815_155241
Arvamusfestivalil on taas jutuks loomade õigused. 13. augustil kell 16.00 toimub MTÜ Loomuse korraldatud arutelu “Globaalutoopia – loomadel on õigused”.

“Soovime, et arutelus osalejad (nii need, kes laval, kui ka need, kes lava ees) unistaksid julgelt ja kasutaksid oma kujutlusvõimet teemal “Mis oleks kui loomi enam ei ekspluateeritaks?” Milline maailm välja näeks? Mis juhtub tööstusega? Keskkonnaga? Milliseks kujuneksid inimeste tarbimisharjumused? Kas ja kuidas muutuks inimese suhe loodusesse?
Inspireerime inimesi nägema teistsuguse maailma ja lähenemise võimalusi.”

Esinejate seas on ka Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Aavik. Loe lähemalt siit.

Foto on 2015. aasta Arvamusfestivalilt.

Üritus: Vegan väljasõit

13592671_1566789433624828_6385106355813450859_n
20.-21. augustil toimub Vegan väljasõit, mida korraldab Vapper Uba. Väljasõidul osaleb töötoaga “Vegan utoopia 2100” ka Eesti Vegan Selts. Töötoas mõtleme koos selle üle, kas aastaks 2100 elame vegan Eestis, kuidas see võiks välja näha ja kuidas sinna jõuda. Töötuba viivad läbi juhatuse liikmed Kadri Aavik ja Nele Pärje. Täpsema info leiad siit.

Vegan.ee blogi

Whole and half orange

Vegantoitumisega on lihtne saada piisavalt rauda. Taimsed toidud võivad olla selle toitaine rikkalikemaks allikateks. Näiteks pool tassi keedetud läätsesid sisaldab peaaegu kaks korda rohkem rauda kui 100 g  loomaliha – toiduaine, mida enamasti peetakse rauasisalduse poolest superstaariks. Pole üllatav, et veganid ja vegetaarlased tarbivad tihti rohkem rauda kui lihasööjad (1).

Kuid Food and Nutrition Boardi ehk FNB kohaselt, mis on ameeriklaste rauasoovitusi koostav grupp, on veganitel ka mõnevõrra kõrgem rauavajadus. Kuna taimedest saadav raud ei imendu  nii hästi kui lihast saadav raud, võivad FNB sõnul taimetoitlased seda vajada pea kaks korda rohkem. Nagu alljärgnevalt selgub, pole veganite ja vegetaarlaste rauavajaduse kindlakstegemine siiski nii ühene. Loe edasi.

Retsept: Hiinapärane magushapu lillkapsas

7cbf1fe5-603b-4368-9ae7-1cb05763e9d0

Lillkapsas:

1 tass (u 250 ml) speltajahu või riisijahu
1 tass vett
1/2 tassi maisitärklist
1 väiksemapoolsem lillkapsas
1 tass saiapuru
1/2 tassi seesamiseemneid

Kaste:

4 küüslauguküünt, riivitud
1 pöodlasuurune jupp ingverit, riivitud
1/2 tassi Hoisin kastet
1 spl õunaäädikat
4 spl Tamari kastet või sojakastet
2 spl pruuni suhkrut
1 spl tahhiinit
1 tl tšillikastet
2 spl maisitärklist
1 tass vett

Pane ahi 250 °C juurde eelsoojenema. Sega ühes kausis jahu, maisitärklis ja vesi ühtlaseks massiks. Teise kaussi vala saiapuru. Kata ahjupann küpsetuspaberiga ja säti kõik asjad nii, et saaksid lillkapsad peale taignasse ja saiapurusse kastmist kohe pannile asetada. Murra või lõika lillkapsad ampsusuurusteks tükkideks. Kasta lillkapsas kõigepealt taignasse, raputa ära üleliigne, veereta saiapurus, kuni on ühtlaselt kaetud ja aseta ahjupannile. Jätka samamoodi, kuni kõik lillkapsad on kaetud. Kui kõik lillkapsad on valmis ja ühe kihina ahjupannile laotud, siis pane pann ahju ja küpseta 15 minutit või kuni nad hakkavad kuldpruuniks muutuma. Kuni lillkapsad küpsevad, sega kausis vesi, Tamari kaste, suhkur, Hoisini kaste, tahhiini, maisitärklis, tšilli ja õunaäädikas. Pane pannile supilusikatäis oliiviõli, lisa küüslauk ja ingver ning kuumuta kergelt läbi. Vala kaste pannile ja lase keema, samal ajal segades. Seejärel keera kuumus madalaks ja lase podiseda umbes 5 minuti või kuni kaste on paksenenud. Võta lillkapsad ahjust välja, vala neile peale kaste ja seesamiseemned, sega kergelt, kuni kõik on ühtlaselt kaetud. Serveeri koheselt keedetud riisi ja värske rohelise sibulaga.

Originaalretsept: Maria Eylandt, Happy Healthy Nourished

Eesti Vegan Seltsi tegevust saab toetada:

Eesti Vegan Selts
• Konto nr: EE821010220206871227 (SEB)
• IBAN: EE821010220206871227
• Saaja: MTÜ Eesti Vegan Selts

Eesti Vegan Selts on mittetulundusühing ja meie juhatuse liikmed töötavad vabatahtlikult. Ükskõik kui suur või väike annetus aitab seltsil oluliselt paremini hakkama saada ning oma eesmärke saavutada. Kogutud raha eest saame ülal pidada portaali www.vegan.ee, trükkida voldikuid ja tellida materjale, korraldada üritusi, vestlustunde, loosimisi ja muid tegevusi ning esindada seltsi messidel hea väljapanekuga.

Liitu Eesti Vegan Seltsiga

Liitu seltsi postiloendiga, saates e-mail aadressile list-subscribe@vegan.ee.