26. aprill 2017Eesti Vegan Selts

Täna viis aastat tagasi asutati Eesti Vegan Selts. Eesti taimetoitlaste kogukond oli tasapisi kujunema hakanud 2006. aastal loodud foorum.veg.ee keskkonnas. Veebiarutelud kandusid aegapidi üle reaalmaailma, tekkinud sõpruskondade koosistumistest kasvas välja paar suuremat üleriigilist kokkusaamist umbes 50 osalejaga. Otsustava tõuke andis esimese Taimetoidumessi toimumine 2011. aastal, mille eel avati Facebooki leht Taimetoitlus. Igati eduka ürituse järellainetuses asusid korraldamises osalenud aktiivsemad veganid tugevamalt organiseeruma ja tõusis päevakorda MTÜ asutamine. Umbes pool aastat hiljem, 2012. aasta aprillis pöördusidki kaks asutajaliiget ajaga kogunenud kontakte kasutades võimalike huviliste poole, et selgitada välja nende ootused, töötasid välja põhikirja  ja tegevuskava ning 26. aprillil sai Eesti Vegan Selts Tartus ametlikult registreeritud.

Sama aasta Taimetoidumessil kuulus selts juba korraldajate hulka ja kasutas oma materjalidel värskelt valminud logo. Eesti Vegan SeltsKohe algas töö seni suurima üksi veetud projektiga, milleks oli põhjaliku infoportaali loomine aadressil vegan.ee. See mahukas ettevõtmine kestis 2014. aastani, kui veebileht sünnipäevakuul aprillis avati. Tegemist on ilmselt olulisima eestikeelse infoallikaga veganluse kohta, mille populaarsus on pidevalt tõusnud, ulatudes eelmisel aastal üle 130 000 külastuseni. Olulise panuse on sellesse andnud eriti viimasel ajal aktiivne intervjuude ja tõlkeartiklite avaldamine blogis, aga ka pidev toitumisinfo ajakohastamine.

Mida on Eesti Vegan Selts viimase viie aasta jooksul ära teinud ja kui hästi täitnud oma eesmärke? Asutamislepingus on eesmärgiks võetud edendada veganismi Eestis. Ilma igasuguse kahtluseta saab väita, et viimase 2–5 aasta jooksul on veganluse nähtavus ja mõju siinmail plahvatuslikult kasvanud. Kuigi põhjuseid selleks võib olla mitmeid, jätab seltsi ja selle liikmete tegevus nüüdseks kindlasti märgatava jälje nii vegankogukonna kui üha enam ka ülejäänud sootsiumi teadvusesse ja igapäevaellu. Lisaks jooksvatele üritustele, nagu iga kuu või paari tagant toimuvad vestlustunnid, filmiõhtud ja loengud, on pea iga aastaga lisandunud koostöös organisatsioonidega Loomus ja Loomade Nimel läbiviidavaid hooajalisi vegankampaaniaid: Lihavabad jõulud esmakordselt 2013, Vegan väljakutse 2014 ning Lihavabad jaanid 2015. Nendega liitujate arv on kasvanud hüppeliselt, kahekordistudes näiteks Lihavabade jõulude puhul kõigest ühe aastaga ja tõustes Lihavabadel jaanidel tunamulluselt 2100 osalejalt rekordilise 3300-ni eelmisel aastal.

Samas joones on stabiilselt ülespoole liikunud seltsi liikmete arv, mis on tänaseks jõudnud 200 inimeseni, võrreldes esimese tegevusaasta 41-ga, kusjuures suurim spurt toimus eelmisel aastal. Pole ka ime, sest lisaks sümboolsele kuuluvusele pakub liikmelisus tänu koostööle erinevate partneritega käegakatsutavaid eeliseid nii mitmekesiste soodustuste kui ka eelisjärjekorras üritustel osalemise võimaluse näol. Mis aga veelgi olulisem: selts seisab üha rohkem selle eest, et toetada Eesti veganeid raskustes, mida elu mittevegan ühiskonnas kaasa tuua võib, ning esindab vegankogukonda ühiskondlikes aruteludes erinevatel tasanditel. Fookus on nihkumas teabejagamiselt ja ühisürituste korraldamiselt huvikaitsele, millega kaasneb tihedam suhtlus meediaga, kriitilise dialoogi algatamine toitumise ja muude veganlusega seonduvate valdkondadega tegelevate institutsioonidega ning sarnaste eesmärkidega liitlaste leidmine.

Professionaliseerumisest annab märku edukas Kodanikuühiskonna Sihtkapitali projektitaotlusvoorudes osalemine, mille tulemusena on loodud esimene tasustatud töökoht ning pannakse järgmiste kuude jooksul paika täpsem arengustrateegia. Samuti on viimase aasta jooksul sõlmitud sidemeid teiste Euroopa ja rahvusvaheliste ühendustega, mis tegelevad veganite õiguste kaitsega, nagu Rahvusvaheline Veganite Õiguste Allianss. Juba aastapäevad peab selts koos sõberorganisatsioonidega Loomus ja Loomade Nimel ka ühiskontorit Tallinnas.

Kuigi Eesti Vegan Selts on viie aastaga jõudnud kaugele, on tema tuumaks, nii nagu algusaegadelgi, väike ja kokkuhoidev aktiivsete veganite punt, kes oma vähest vaba aega ning ka raha heldelt annetab. See rohujuuretasandist lähtuv ja mittehierarhiline tegutsemisviis jääb meie organisatsiooni iseloomustama ilmselt ka tulevikus.

Eesti Vegan Selts tänab kõiki aktiviste, vabatahtlikke, liikmeid, toetajaid! Meiega on jätkuvalt oodatud liituma kõik, kes on huvitatud eetilisemast, keskkonnasõbralikumast ja tervislikumast ühiskonnast ning soovivad aidata aktiivselt kaasa veganluse arengule Eestis.

Palju õnne meile!

 

Taimetoidupäev Telliskivi Loomelinnakus 2014. aastal.
Vestlustund Tartus Sandra Vungiga 2015. aastal.
Seltsi üks eesmärke on jagada tasuta kättesaadavat infot veganluse kohta. Pildil erinevad infovoldikud.
Taimetoitlaste kokkutulek Tartus aastal 2012. Üks esimesi Eesti Vegan Seltsi korraldatud üritusi.

Seltsi korraldatud vegan õhtusöök Ülase 12 Sotsiaalkeskuses 2013. aastal. Õhtusöök aitas koguda raha portaali vegan.ee loomiseks ja avamiseks.
Portaal vegan.ee valmis 2014. aasta aprillis.
Seltsi korraldatud veganite suvepäevad Prangli saarel 2015. aastal.
Filmiõhtu “Kahvliga skalpelli vastu” Tallinnas 2016. aastal.

Taimetoidumess Kultuurikatlas 2016. aastal.