12. august 2019Eesti Vegan Selts

Ireene Viktor

Nagu mujal maailmas, on ka Eestis huvi veganluse vastu viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Sellest annavad aimu mitmekesine vegantoodete turg, uute vegantoidukohtade avamine (Tallinnas on neid juba üle kümne!), veganluseteemaliste meediakajastuste suurenemine, infost pulbitsevad Facebooki grupid, erinevate aktivismivormidega katsetamine ja palju muud. Eesti Vegan Seltsi strateegias oleme eesmärgiks seadnud, et aastaks 2022 on 5% Eesti elanikest veganid. Kas see on teostatav?

Veganlus on kohati juba niivõrd nähtav, et võib tunduda, nagu polekski enam vaja loomade vabastamise nimel enam pingutada. Statistika aga seda veel ei kinnita. Eelmisel aastal läbi viidud Kantar Emori uuringust selgus, et veganeid on Eestis vaid 0,6%. See, et alla ühe protsendi elanikkonnast suudab ühiskonnas suurt huvi ja diskussiooni tekitada, on positiivne näitaja. Samas pole see huvi ise alati tingimata positiivne.

Peavoolumeediasse jõuab veganlus pigem siis, kui seda saab kuidagi skandaalsena kujutada (nt laste toitumisega seotud lood või veganaktivistide ekstreemsena tunduvad teod). Ka on kajastus veganluse kui sotsiaalse õigluse liikumise osas lahja, sest pigem keskendutakse toidule ja tervisele, mitte loomade õigustele. Ometi ei ole see põhjus pea norgulaskmiseks. Üheskoos tegutsedes pole viie või isegi kümne protsendini jõudmine ületamatu.

Kümme nippi veganluse levitamiseks

Selge on see, et loomade aitamiseks ja veganluse levitamiseks on vaja paljude inimeste ja organisatsioonide ühist pingutust. Vaid niiviisi liigume lähemale maailmale, kus väärtustatakse kõiki tundevõimelisi olendeid. Siit leiad mõned nipid kuidas ka sina saad veganluse levikusse panustada: 

  • Ära unusta veganlusest rääkides loomi! Loomade vastu suunatud ebaõiglusest ja vägivallast rääkimine tekitab kuulajates ebamugavust ning tõrksust. Seetõttu tundub vahel lihtsam keskenduda vegantoitumise positiivsetele tervise- või keskkonnamõjudele. Ka need on olulised punktid, mille abil saame inimesi veganlusele lähemale tuua, kuid loomaõiguslus on siiski veganluse tuum. Seejuures ei pea rääkima kõige hullematest loomade väärkohtlemise viisidest, jää lihtsalt ausaks ja ütle, et sa ei poolda loomade kasutamist ja tapmist. 
  • Korralda oma kogukonnas avalik filmiõhtu. Paljud veganteemalised filmid (nt “Peaceable Kingdom“, “Earthlings“, “Dominion“, “Vegan Everyday Stories” jt), on tasuta ja nende näitamiseks ei pea litsentsi ostma. Seega, otsi sobiv ruum, tee valmis Facebooki üritus, reklaami seda, võimaluse korral paku filmiõhtul maitsvaid vegansnäkke ja jaga voldikuid ning oledki andnud oma väikese panuse veganluse levikusse!
  • Jaga materjale. Eesti Vegan Seltsilt saad tellida tasuta voldikuid, mille võid teistele lugemiseks jätta näiteks oma kohalikku raamatukokku, kooli, kohvikusse, huviringi jne. Meil on nelja sorti voldikuid: “Sissejuhatus veganlusse”, “Tervislik taimne toitumine”, “Miks veganid piima ei tarbi?” ja “Miks veganid muna ei tarbi”. Nende tellimiseks kirjuta eestiveganselts@vegan.ee.
  • Kutsu sõbrad, sugulased ja tuttavad liituma 21-päevase Vegan väljakutsega. Neile saadetakse kirjakasti kogu vajalik sissejuhatav info veganluse kohta, üle 40 retsepti, toitumisinfot ja nippe, et esimesed sammud veganluse suunas mööduksid muretult ja lihtsalt.
  • Korralda piknik või ühine vegantoidu kokkamine. Kuigi veganlus pole toitumisviis, vaid loomade tapmise ja kasutamise vastane liikumine, moodustab toit meie elust siiski olulise osa. Suurem osa loomadest tapetakse just toidu nimel. Paljudel inimestel on vegantoidu osas tihti eelarvamusi, mistõttu on müüdid veganitest kui kapsa- ja porgadinärijatest visad kaduma. Seega tasub neile maitsvaid ja mitmekülgseid veganampse pakkuda. 
  • Küsi veganvalikuid. Kui mõnes söögikohas veel vegantoitu ei pakuta või mõnes kaupluses pole piisavalt vegantooteid, siis kirjuta neile ja anna märku, et tunned kliendina veganvalikutest puudust. Ettevõtjad on üldiselt vastutulelikud ning tänu aktiivsele küsimisele on paljud kauplused ja toidukohad valikuid laiendanud. Laiem valik ja paremini kättesaadavamad tooted aitavad aga omakorda veganlusehuvilistel kergemini oma tarbimisharjumusi muuta. 
  • Ole sotsiaalmeedias aktiivne. Sotsiaalmeedia on üks lihtsamaid viise vegansõnumi levitamiseks. Kui näed mõnda asjalikku ja olulist artiklit või videot, huvitavat üritust, toredat meemi või maitsvat retsepti, siis jaga seda ka teistega. Sa ei tea iial, millal järjekordne seeme on istutatud ning kellegi teekond veganlusse on just sinu jagatud postitusest alguse saanud. 
  • Löö vabatahtlikuna kaasa mõne rühmituse või organisatsiooni töös. Kui sul on rohkem julgust, siis võta osa mõnest tänavaaktsioonist (nt Tõekuubik) või meeleavaldusest. Aktiivseid ja pealehakkajaid inimesi on alati liiga vähe, seega uuri maad, leia endale sobiv kogukond ja paku ennast appi. 
  • Kui tunned, et muud moodi pole sul jaksu ega võimalust veganluse levikusse panustada, siis toeta annetustega organisatsioone, kes seda teevad.
  • Küsi abi! Veganina elamine pole tänases maailmas veel lihtne. Aga enne, kui alla annad, küsi teistelt veganitelt ja oma ala ekspertidelt nõu. Seltsis toetame sind toitumis-, kogemus- ja õigusnõustamisega. Vahel aitab ka lihtsalt omasugustega koosolemine ning murede ja rõõmude jagamine. 

Eesti Vegan Seltsis tegeleme lisaks teavitustööle ka huvikaitsega, et veganiks hakkamine ja jäämine oleks kõigile lihtsam. Üheskoos liigume selles suunas, et veganvalikud oleksid olemas koolides, lasteaedades, haiglates ja mujal; et info veganluse kohta oleks usaldusväärne ja laialdaselt kättesaadav; et veganite õigused oleksid kaitstud ning kedagi ei koheldaks tema valikute pärast ebavõrdselt.

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirja Vegan 2019. aasta juuninumbris.