3. märts 2019Eesti Vegan Selts

Eesti Vegan Selts

Blogis ilmus intervjuu näitleja ja lavastaja Siim Maateniga

„Mäletan, kui sõin oma viimast peekonit. Istusin Melbourne’is, vaatasin seda peekonit ja mõtlesin, et ma ju tean, et ma ei pea seda sööma. Selle söömisega reostan elukeskkonda, mis mulle nii armsaks oli saanud. Hävitan elukeskkonda, mis selles hoolimata annab endast parima, et mind elus hoida. Esialgu mõtlesin, et lähen maheda loomse toidu teed, aga selle õige loomse toidu leidmine muutus liiga keeruliseks ja otsustasin, et söön ainult taimi. Aasta või paar hiljem sain teada, et ka maheliha või mahe loomne toit ei suuda kõiki maailma inimesi jätkusuutlikult ära toita.“ Loe edasi.

Siim Maaten. Foto: Kaisa Roover

Eesti Vegan Selts on nüüdsest Võrdse kohtlemise võrgustiku liige

2013. aastal loodi Võrdse kohtlemise võrgustik, mis koondab vabaühendusi, mille üheks oluliseimaks tegevuseks on oma sihtgrupi võrdsete õiguste tagamise eest seista.

Kuigi Euroopa Inimõiguste Kohus loeb veganlust veendumuseks, mida tuleb kaitsta, ja Eesti seadused sisaldavad sätteid, mis veganlust kui veendumusvabadust kaitsevad, esineb reaalsuses palju segaseid olukordi, kus inimesed ei tunne oma õigusi ning veganlust ei nähta ka kui veendumust, millega tuleb arvestada. Eesti Vegan Selts on huvikaitseorganisatsioon ja töötame selle nimel, et tagada asjakohane teave veganlusest kõigile, kes seda vajavad, ennetades ja leevendades probleemsituatsioone. Pakume õigusnõustamist, et inimestel oleks, kuhu pöörduda, kui nad jäävad hätta.

Eesti Vegan Selts liitus Võrdse kohtlemise võrgustikuga

Vabaühendused ja meedia

Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk käis sügisel Hea kodaniku klubis arutelul, milles räägiti vabaühenduste suhetest meediaga. Sellest on nüüd ilmunud kokkuvõte Hea kodaniku lehel.

“Veganlus on kahe teraga mõõk, ühelt poolt on sellest raske rääkida, samas meedia mõttes on see väga hea teema. Eestis on hinnanguliselt 0,6% inimestest veganid, kuid nii väikese grupi kohta on teema ikkagi meedias seksikas ja kõnetab väga kergelt. Meie endale seatud eesmärk on, et meedia kajastaks veganlust adekvaatselt. Praegu libiseb sageli läbi käsitlusi, mis ei tee veganlusele teenet.  Käsitlus veganlusest peab muutuma tasakaalustatumaks.” Loe lähemalt.

Lasteaedade menüüd ilmusid ajakirjas Vegan

Ilmunud on ajakirja Vegan uus number! Ajakirja vahel leiad seekord ka Eesti Vegan Seltsi koostatud ja Terviseameti poolt heaks kiidetud viiepäevase lasteaedade menüü. Ajakiri saadeti ka tuhandetesse haridusasutustesse ja sadadele perearstidele. Ajakirja uut numbrit saad lugeda siit.

Eesti Vegan Seltsi kogemusnõustaja Evelyn Valtin tutvustas ajakirjas Vegan oma lugu

“2006. aastal hakkasin Eesti Loomakaitse Seltsi vabatahtlikuks. Peatselt tegutsesin juhatuse liikme ja tegevjuhina. Valisin taimetoidu ja veganeluviisi. Otsuses ma ei kahelnud, kuid kogesin teiste halvakspanu, mis mind sügavalt kurvastas.

Tihti tuli oma valikuid põhjendada. Hoolivust peeti nõrkuseks. Ma ei mõistnud, miks loomade kannatused inimestele samamoodi korda ei lähe. Mul oli raske iseennast niivõrd empaatilise ja tundlikuna aktsepteerida. /- – -/ 2013. aasta suvel lõpetasin tegevuse ühingu juhatuses, sest põlesin läbi. Olin depressioonis ja kogesin pidevat ärevust. Teist väljapääsu ma enam ei näinud.” Loe edasi.

Kogemusnõustamine

Eesti Vegan Seltsi kaudu saavad nii ühingu liikmed kui ka mitteliikmed tulla kogemusnõustamisele, kui soovivad tuge püsistressi, ärevuse, depressiooni või läbipõlemise teemadel.

Kui igapäevases toimetulekus tekitavad väljakutset taimetoitluse ja loomade abistamisest tulenevad teemad, kuid ka lemmiklooma kaotus või raskelt haige kodulooma eest hoolitsemine. Vaata lisa.

Ajakirja Lemmik veebruarinumbris ilmus artikkel “Veganlus paneb loomade heaolule laiemalt mõtlema”

Kolm Eesti Vegan Seltsi liiget räägivad seal oma suhetest (lemmik)loomadega ja jagavad oma veganiks hakkamise lugu.

Seltsi liige Nele Pärje tunnistas: “Lõpliku otsuse veganina elada tegin pärast seda, kui tõin varjupaigast koju ühe taksikoera. Olin enne vegetaarlane ehk olin menüüst eemaldanud liha ja kala, kuid teisi loomseid toiduaineid tarbisin edasi. Taksiga tekkis meil kohe eriline side ja hea klapp. Ta on tundlik, rahulik ja mõtlik ning teda jälgides nägin, kuivõrd värvikas on tema emotsioonide spekter. Otsustasin, et ma ei saa olla osaline praktikates, mis teistele temasugustele tundlike olenditele kannatusi põhjustavad. Selle otsuse juures oli ka kindlasti teisi tegureid, olin loomade olukorra kohta enne uurinud, aga meie suhe aitas luua vajaliku emotsionaalse kontakti.” Loe lähemalt ajakirjast Lemmik.

Retseptid

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata eelmiste nädalate retsepte:

Tomati-basiiliku risotto

Seemneleivad

Eesti uudised

Saarlased tahavad kaerapiima toota

“PRIA toetas Saaremaal registreeritud taimsete valkude innovatsiooniklastrit ligi 800 000 euroga, andmaks tööstustele võimaluse viia tootmine uuele tasemele ning anda toorainele kohapeal suurem väärtus. /—/ Üks, millest seejuures räägitakse, on kaerapiim ning sellest omakorda valmistatavad tooted. “Maailmas on trend, et taimseid valke tahetakse, ja kuna selline mõte on välja käidud, siis oleme nõustunud projektis osalema,” kinnitas Valjala POÜ juhatuse liige Tõnu Post.” Loe Saarte Häälest lähemalt

Selgusid parimad veganpiimad ja -piimašokolaadid Eestis

Hoo sai sisse ajakirja Vegan algatatud kvaliteedikonkurss „Parim vegantoode Eestis”. Esimesena hindasid 14 spetsialisti Eestis müügil olevaid taimseid piimasid ja šokolaade. Vaata, millised neist hinnati parimateks. Kas oled valikuga rahul?

Pärnus toimub Taimetoidupäev!

Pärnu Taimetoidupäev 2019 on kolmandat korda Pärnu linnas toimuv taimetoidule, taimset päritolu toodetele ja säästlikule eluviisile pühendatud päev. Lisaks toidu ja toodete uudistamisele ja ostmisele saab kuulata harivaid loenguid, osaleda töötubadel ning vaadata filmi.

Taimetoidupäev toimub 23. märstil TÜ Pärnu Kolledžis. Vaata lisainfot.

Ilmumas on raamat “Väikeste veganite lemmiktoidud”

Peagi on ilmumas Anniina Ljokkoi raamat “Väikeste veganite lemmiktoidud.” See pakub raamatutäie ideid ja retsepte igale vanusele: imiku püreesid ja näputoite, kasvava mudilase eineid, suppe ja praade tervele perele, värvikaid smuutisid, pirukaid ja leivakesi piknikule kaasa ning suhkruvabasid magustoite. Raamatut saab ette tellida siit.

Välismaa uudised

Kanadas keelati lehmapiima reklaam

Kanada piimatootjate reklaam keelati ära, sest seal olid valeväited, et piim ei sisalda kasvuhormoone. Kanada piim tõepoolest ei sisalda kunstlikke kasvuhormoone, kuid igasugune piim sisaldab nn loomulikke kasvuhormoone nagu IGF-1 ja BST, samuti rasedushormoone, sest lehmad on lüpsiperioodil tihti samaaegselt ka tiined. Loe lähemalt.

Seminar koerte toitumisest

Märtsis toimub veebiseminar, mis keskendub koerte toitumisele ja sellele, kuidas koerte krooniliste haigustega võidelda. Sõna võtavad tuntud veterinaarid, teadlased ja aktivistid, sh muusik Moby. Registreeri siin.

Briti organisatsioon Viva! avaldas põhjaliku raporti loomatööstuse ja keskkonna seostest

“Envirocidal” võtab kokku olulisemad loomatööstust puudutavad keskkonnateemad, nt kliimasoojenemine, ookeani olukord, metsade hävitamine ja antibiootikumide resistentsus. Lae see tasuta alla siit.

Halvad uudised. Suurbritannias on munade tarbimine ja müük järjest suurenenud

Ajaleht Independent kirjutas munamüügi suurenemisest Suurbritannias. Selle põhjuseks peetakse nn fleksitaarianite või lihavähendajate hulga kasvu. See on näide, miks millegi vähema kui veganluse propageerimine on problemaatiline. Kampaaniad, mis õhutavad vähem liha sööma, võivad panna hoopis rohkem muud loomset tarbima ning ohvrite arv tegelikult suureneb.

Munatööstus on üks julmemaid (sh nn vabapidamise munade tööstus) loomade ekspluateerimise tööstusi. Palun ära toeta seda!

Telli meilt jagamiseks voldikuid “Miks veganid muna ei tarbi”. Saadame igale soovijale tasuta kuni 50 voldikut. Tellimiseks kirjuta eestiveganselts@vegan.ee. Tellida saab ka teisi voldikuid. Vaata täpsemalt siit.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga.
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.