„Viimane sõna” on ankeet Eesti Vegan Seltsi blogis, mida täidab iga kord erinev seltsi liige. Ankeedis uurime selle täitja viimase aja tegevuste kohta ja kui seeläbi õnnestub avastada midagi uut veganlusega seonduvat, siis on eriti hästi. Põnev on igatahes.
TRIIN
Triin on vandeadvokaat advokaadibüroos Sorainen ning ühtlasi kuulub Eesti Advokatuuri juhatusse. sorainen.com/et/inimesed/triin-toom/.
Lisaks on ta ka EVS-i liige ja Loomuse vabatahtlik.
Minu viimane hommikusöök… Tofu scramble avokaadoga.
Viimane raamat, mida lugesin… Viimane, mille ma läbi lugesin (ja julgen soovitada): Peter Singer „The Life You Can Save“ – minu jaoks on väga motiveeriv see teadmine, kui lihtne on tegelikult elusid päästa, nii inimeste kui ka loomade, ning võtan seda kui väikest väljakutset aidata võimalikult paljusid.
Hetkel pooleli: Sharon Blackie „The Enchanted Life“.
Viimane laul, mida omaette ümisesin… Let it go, let it goooo (jah, mul on väiksed lapsed, kelle lemmik film on „Frozen“).
Viimane film, mida vaatasin… „Babygirl“ („Kullake“)
Viimane sõnum, mille saatsin… 904NRJ YT12
Minu viimane puhkus… Käisime perega suvel Soomes matkamas ja telkimas.
Viimane kord, kui midagi tõepoolest teha ei tahtnud/viitsinud, kuid sellegipoolest selle tehtud sain… Eelmisel nädalal pidin hindama tudengite kodutöid. Mulle väga meeldib ülikoolis õpetada, aga just see kodutööde/eksamite hindamise osa ei ole lemmik.
Viimane kord, kui mõtlesin: „Ma olen täiskasvanu, ma peaksin sellest rohkem teadma“… Kui mu 4-aastane küsis, et kuidas päike tekkis ja kuidas see nii kuumaks sai. Pidin guugeldama. Teile ka siis infoks, et kuidas tähed tekivad: Kõik tähed sünnivad tähtedevahelises keskkonnas kõige tihedamatest ja külmematest pilvedest, mida nimetatakse molekulaarpilvedeks. Pilve temperatuur on 10-30 K ning tihedus kuni 300 molekuli kuupsentimeetris, seega „tihe” on molekulaarpilv ainult kosmilises mõistes. Algselt hakkab molekulaarpilv mingi välise häirituse tõttu kokku tõmbuma: näiteks liigub läbi pilve galaktika spiraalharu või sureb läheduses mõni massiivne täht, mille tulemusena tekib mõni supernoova, mis nö „häirib” ja tihendab molekulaarpilve. Lisaks peab molekulaarpilv olema piisavalt suure massiga (ca paarsada Päikese massi), et sealt saaks üldse täheteke toimuda. Seega, molekulaarpilvedes sünnivad tähed tänu pilve gravitatsioonilisele kokkutõmbumisele. Selline pilv on kokkutõmbudes küllaltki tükiline ja tükilised tihendid liiguvad eri kiirustega. Kui gravitatsioon on pilvel piisavalt suur, siis kogutakse tihendid kokku ja täht hakkab moodustuma – moodustuvat tähte kutsutakse ka prototäheks. Kui piisavas koguses tihendeid on koos, hakkab prototäht endale ümbritsevast pilvest ka gaasi peale tõmbama ja seda senikaua, kuni ümbritsevas osas gaasi on või kui tähetuul (enda või naabertähe oma) selle ümbruskonnast minema pühib. Millal siis saab prototähest päris täht? Siis kui prototähe tuumas tõuseb temperatuur üle 10 000 000 K, s.o. siis kui tähe tuumas käivituvad püsivad termotuumareaktsioonid, kus vesinikust sünteesitakse heeliumi (lisaks eraldub energia ja antineutriinod)1.
Mu viimane poekorv… Maasikad, murelid, banaanid ja Bitteri 56% šokolaad.
Viimane pilt mu telefoni galeriis…

Viimane lubadus, mille andsin… Lubasin, et lähen lastele täna lasteaeda varem järgi.
Kui peaksin otsustama, siis mu viimaseks eineks oleks… Vegan Restoran V läätselasanje ning magustoiduks margariini-suhkrukreemiga ning fondantiga kaetud vaniljemaitseline tort.
Viimane asi, mille osas olin lubanud, et ei iial enam, kuid ikkagi tegin uuesti… Jäin õhtul pärast laste uinumist sotsiaalmeediat scrollima, selle asemel, et ise ka magada või vähemalt midagi asjalikku teha.
Viimane fakt loomadest või veganlusest, mis mind üllatas… Hiljutine uuring2 näitas, et taimsed õlid, sh seemneõlid, on tervislikumad kui või. Uuringu käigus jälgiti 221 054 täiskasvanut üle 30 aasta vältel ning järeldati, et või tarbimine tõstab oluliselt suremuse riski, sh kardiovaskulaarsete haiguste ning vähi tõttu, samas kui taimsete õlide tarbimine vähendab neid riske. Minu jaoks on alati positiivselt üllatavad teaduslikud uuringud, mis kinnitavad loomsete toiduainete välistamise kasu tervisele. Konkreetne uuring on eriti põnev, kuna lükkab ümber valeinfo, mida seemneõlide väidetava kahjulikkuse kohta viimasel ajal nii palju levitatakse. Paljude inimeste puhul olen kohanud peamise vastuväitena veganlusele seda, et just toitumise osas ei ole loomsete toiduainete välistamine tervislik. Seetõttu on julgustav näha üha enam teaduslikke uuringuid, mis vastupidist kinnitavad ning aitavad veenda ka neid, kes seni oma tervise ettekäändel on loomade ärakasutamist jätkanud.
Viimane asi, mida inimesed minu kohta arvaksid (kuid mis sellegipoolest tõele vastab)… Minus tekitab ärevust, kui pean kellelegi helistama, ja väldin seda igal võimalusel.

1 https://vara.e-koolikott.ee/taxonomy/term/2825
2 https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2831265
Suur aitäh, Triin! Soovime sulle ja perele ilusat kevadeootust.