Autor: Helen Puistaja
Teadlike tarbijatena oleme õppinud vältima tooteid, mida on testitud loomade peal. Kui ‘leaping bunny’ tootemärgis tagab, et ükski loom ei ole pidanud inimedevuse nimel katsetes kannatama, siis kuidas vältida neid koostisosi, mis võivad oma keeruliste ja pealtnäha süütute nimedega olla loomset päritolu? Kui mõte hobuseuriinist ja kanajalgadest näokreemis tundub vale ja vastik, siis esimene, lihtsam variant, on teha valik sertifitseeritud vegan-märgistuse kasuks. Teinekord tasub ka ise toodete koostisosades näpuga järge ajada. Selleks koondasime siia nimekirja ilutööstuse enamlevinumatest loomsetest koostisosadest. Lootuses, et see osutub detektiivitöös kasulikuks, peame siiski PETA endi sõnu rõhutades lisama, et lõpuni välja ei pruugi loomsete koostisosade vältimine igal pool ja alati võimalik olla…
Ambra ehk hall merevaik (Ambergris)
Halli värvi fekaalilõhnaline kašeloti seedekulglas moodustuv vahajas materjal, mis eraldub loomast oksendamisel või väljaheitena. Kui enamik kaasaegseid parfüümitootjaid on sellest loobunud sünteetilise alternatiivi kasuks, siis nt Dior on endiselt kašelotikakale truu.
Glütserool/Glütseriin (Glycerin/Glycerol)
Värvitu-lõhnatu viskoosne vedelik, mille loomsest rasvast derivaadile on olemas tänuväärne alternatiiv taimse (ja ka sünteetilise) glütseriini näol. Glütseriin on seebitootmise kõrvalsaadus, mida kasutatakse toodete pehmuse ja määrdevõime parandamiseks ning niisutavate omaduste pärast.
Guaniin (Guanine, CI75170, Crystalline Guanine, Natural Pearl Essence)
Kirjapildi kokkulangevus guaanoga ei ole juhuslik. Guaniin on lindude, nahkhiirte ja roomajate väljaheidete koostisosa. Või peenestatud kalasoomustega alkoholitõmmis, mida kasutatakse huulepulkades, küünelakkides, šampoonides sillerdava efekti-läike andmiseks.
Hüalüroonhape (Hyalyronic Acid)
Loomseks ja enamlevinumaks allikaks kukehari, kuid võimalik ekstraheerida ka bakterikultuuridest. Seob nahas niiskust ja säilitab kollageenikudede elastsust, mistõttu kasutatakse täitesüstides, niisutava toimega seerumites, maskides ja kreemides.
Östradiool (Estradiol, Estrogen, Conjugated Estrogens, Premarin)
Naissuguhormoon, mida saadakse tiinete märade uriinist. Sisaldub kreemides, parfüümides ja ka antibeebipillides.
Karbamiid ehk uurea ehk kusiaine (Urea, Uric Acid, Allantoin, Alcloxa, Aldioxa, Carbamide, Imidazolidinyl Urea)
Ka uriinist, sedakorda küll mitte-tiinete loomade omast. Kasutatakse samamoodi laialdaselt kreemides, deodorantides, juuksevärvides ja suuhügieenivahendites. Olemas ka sünteetiline alternatiiv.
Karmiin (Carmine, Crimson Lake, Cochineal, Carminic Acid, C.I. 75470, Natural Red 4, E120).
Sügavpunane värvipigment, mida saadakse emaste kilptäide keetmisel, kuivatamisel ja jahvatamisel. Kasutatakse dekoratiivkosmeetikas – huulepulkades, põsepunades, lauvärvides jmt
Kaseiin (Casein, Caseinate, Sodium Caseinate)
Lehmapiimavalk, mida kasutatakse juuksehooldusvahendites ja näomaskides. (Ja kondoomide töötlemisel).
Keratiin (Keratins, Animal Keratin, Kertain Amino Acids, Hydrolysed (Animal) Protein, Cheratina, Detoxin, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Hair Keratin)
Saadakse sarvedest, küünistest, kapjadest, sulgedest, karvadest. Kasutatakse juukse- ja küünehooldusvahendites.
Kollageen (Collagen, Hydrolysed collagen)
Loomne valk, enamasti pärit kanajalgadest ja loomasarvedest. Populariseeritakse vananemisvastastes nahahooldustoodetes kui kortsude tasandajat, hoolimata tõsiasjast, et kollageenimolekul imendub väga halvasti (kui üldse) ega kutsu esile naha loomulikku kollageenitootmist.
Kolesterool (Cholesterol)
Loomarasva derivaat, mida kasutatakse vananemisvastastes kreemides kortsude tasandamiseks.
Lanoliin (Lanolin, Aliphatic Alcohol, Cholesterin, Isopropyl Lanolate, Laneth, Lanogene, Lanolin Acids, Wool Fat, Wool Wax, Lanolin Alcohol, Lanosterols, Triterpene Alcohols, Lanthionine)
Villavaha ehk kollakasvalge rasune aine, mida eritavad villa kandvate loomade rasunäärmed. Samamoodi nagu Sinu peanahk. Puhastatud lanoliini kasutatakse kosmeetikatööstuses alates huulepulkadest ja kreemidest habemeajamisvahtude ja kulmuvahadeni. Olenevalt viisist võib villapügamine olla lambale ka meeldivaks jahutuseks, kuid massikosmeetikatööstuses jääb loomade heaolu enamasti tagaplaanile. Lambaid peetakse kitsastes ja palavates tingimustes, et nad rohkem higistaksid ja seeläbi enam rasu toodaksid. Ja kord kui nende lanoliinitootmine väheneb…
Pro tip: Omad soodumust valgete nahaaluste keratiinitsüstide ehk miiliumite tekkeks? Siis hoia lanoliinist (ja mineraalõlist) väga kaugele.
Letsitiin (Lecithin)
Vahajas aine, mida saadakse piimast, verest ja munadest. Kasutatakse kreemides, losjoonides, seepides, shampoonides, huulepulkades. Vegan-sõbralik versioon kannab nime soja-letsitiin ning on mõistagi valmistatud sojaubadest.
Mesilasvaha (Beeswax, Cera alba, Cera flava)
Mesilaste vahanäärmete eritis. Kasutatakse peamiselt huulepulkades, kreemides, losjoonides, ripsmetuššides, lauvärvides, jumestuskreemides ja valgendavates toodetes antiseptiliste ja niisutavate omaduste pärast. PETA andmetel on farme, kelle praktikaks on emamesilaste kolooniast lahkumise takistamiseks nende tiibade äralõikamine või kunstlik viljastamine. Mesilasvaha küsikohtadest antud nimekirjas kirjutame pikemalt edaspidistes postitustes.
Muskus (Musk)
Isaste muskushirvede, kobraste, saarmaste, metskasside sugunäärmete eritis, mida kasutatakse parfümeeriatööstuses. Olemas sünteetiline alternatiiv. Otsi parfüümipudelilt sõna cruelty-free musk.
Oleiinhape (Oleic Acid)
Loomse päritoluga rasvhape, mida kasutatakse pehmendajana nii vedel- kui tahketes seepides, küünelakkides ja erinevates nahahooldustoodetes. Looduslikku alternatiivi saadakse oliividest ja pähklitest.
Platsenta (Placenta, Poypeptides Protein, Placentine, Protein Hydrolysate)
Platsentaga oleme me kõik kokku puutunud – lootena emaüsas. Kreemide, šampoonide ja juukseravivahendite platsenta pärineb enamasti tapamaja loomadelt. Ja kui osad tootjad keelduvad avalikustamast platsenta päritolu, on ausamad tunnistanud, et ostavad emakooke (aus eestikeelne vaste) kokku ka sünnitushaiglatest…
Rasv (Tallow, Sodium Tallowate, Hydrogenated Tallow, Fatty Acids, Sodium Salts, Suet, Lard, Animal Fat, Stearic Acid, Dihydrogenated Tallow Phthalic Acid Amide, Hydrogenated Tallow Betaine, Oleic, Benzoic, Myristic Acids).
Seepi saab valmistada nii taimeõlidest ja savist kui Fight Clubi stiilis ilukiinikust rasva varastades. Seda ei pea valmistama loomakorjuste keedurasvast.
Skvaleen (Squalene)
Squalus – Ogahai perekond, skvaleen – ogahaide maksadest pressitud õli.
Kasutatakse kreemides, losjoonides ja seerumites hästiimenduvate ning pehmendavate ja libestavate omaduste tõttu.
Steariinhape (Stearic Acid)
Kui tootel ei ole just märgitud taimset päritolu, on see suure tõenäosusega valmistatud mitmete erinevate loomade, nt lehmad, sead ja lambad, rasvast.
Želatiin (Gelatin, Gel, Hide Glue, Isinglass, Kosher, Halal Gelatin)
Liimjas vedelik, mida keedetakse kontidest, kõõlustest, kärssadest, kapjadest, nahast ja kollageenist. Kasutatakse šampoonides, näomaskides, küünehooldusvahendites ja lakieemaldites.
Kui juba selle (mitte ammendava) nimekirja pähe õppimine, et poes lihtsam oleks, ei ole suuremale osale võimalik, siis küllaldase tahte ja mõningase ajakuluga saab siiski pakil olevaid koostisosi võrdlusesse võtta. Järgmises postituses tegeleme aga lisaks ka nende tootmisprotsessis kasutatavate ainetega, mida pakendil kirjas ei ole (õunamahla- ja veinisõbrad juba teavad zelatiiniga filtreerimata variante otsida).
Lisaks katsume välja tuua ka mitte otseselt loomseid, aga mõtlemapanevaid aineid, nagu nt palmiõli, mille tootmiseks loomade elukeskkonda julmalt, peamiselt kontrollitud metsapõlengutega maha võetakse.
Artikkel ilmus esmakordselt slow.ee blogis 17.11.2016.