Märtsis toimus esimest korda veebikonverents, mis oli pühendatud koerte taimsele toitumisele (Plant-Powered Dog Food Summit). Seal esinesid 17 oma ala asjatundjat kogu maailmast. Nad rääkisid, kuidas koeri taimselt toita ja kuidas loomsel toidul põhinev toitumisviis võib avaldada koerte tervisele negatiivset mõju, olles seotud krooniliste haiguste plahvatusliku kasvuga.
Esinejateks olid teiste hulgas loomaarst Richard Pitcairn ja ta abikaasa Susan Pitcairn. Nad on kirjutanud raamatu koerte ja kasside eest hoolitsemisest (Dr. Pitcairn’s Complete Guide To Natural Health For Dogs and Cats), mille neljandas kordustrükis võeti suund taimse toidu poole. Pitcairnid taipasid, et liha lemmikloomadele toiduks soovitamine toob kaasa tõsiseid tagajärgi kogu planeedile. Loomse toidu kasvatamine nõuab tohutuid ressursse: maad ja vett. Neid hakkas huvitama, kas lemmikloomad võiksid vegantoidul hakkama saada. Teemat lähemalt uurides selgus, et koerad tõesti saaksid vegantoidul olla ning taimse toidu suurem osakaal parandab nende tervist.
Lemmikloomade kroonilisi haigusi esineb üha sagedamini. Eeldatavasti haigestub tänapäeval 50% koertest vähki. Põhjuseks on viletsa kvaliteediga valmistoit, mille kaudu koguneb koerte organismi keskkonda reostavaid ja tervist kahjustavaid kemikaale. Koerte ja kasside organismis on umbes poolteist korda rohkem keskkonnamürke kui inimeste organismis, sest lemmikloomad söövad inimesest enam loomset toitu.
Konverentsil soovitati pöörata tõsist tähelepanu lemmikloomade valmistoidu koostisele. Kuulajaid hoiatati töödeldud valmistoitude eest, mida valmistatakse tavaliselt kõigest sellest, mis inimtoiduks ei kõlba. Inglise keeles 3 D-d: dead, diseased, disabled. Ehk siis surnud, haiged, surijad, s.t. need loomad, kes on teel tapamajja surnud või omal jalal enam ei kõnni ning nad jäetakse surema; samuti loomakorjustelt lõigatud haiged organid, kasvajad, verevalumid, mädanikud. Kõik see jäetakse tapamajade õue peale konteineritesse loomatoidutööstuse kogumisautot ootama.
Aeg-ajalt on leitud koeratoidust ka barbituraate, mis on sinna sattunud varjupaikades magama pandud kasside ja koertega, keda loomatoidutööstus samuti kasutab loomatoitude tegemiseks. Hiinast toodud koeratoidust on ka leitud üldse mitte söögikõlblikke ja mürgiseid lisandeid.
Parem seis ei pruugi olla aga ka töödeldud toidu taimse poolega. Kasutatav teravili võib olla rääsunud, hallitanud või kasutatakse madala toiteväärtusega viljatuulamise jääke. Lisaks lähevad lemmikloomade toidu tootmisel käiku toitlustuskohtadest kokku kogutud frittimiseks kasutatud õlid. Mürgine võib olla ka kaladest valmistatud toit, sest neis leidub palju raskmetalle ja pestitsiite.
Kuna koerte tervise halvenemise põhjuseks peetakse paljuski toitu, eelkõige liha ja viletsa kvaliteediga valmistoitu, soovitasid esinejad inimestel ise oma lemmikule toitu valmistada. Koerad, välja arvatud mõned erandid, saavad väga edukalt hakkama tasakaalustatud taimsel toidul. Kvaliteetne taimne toit võib koertel leevendada ja parandada nahaprobleeme, seede- ja käitumishäireid, neuroloogilisi haigusi ning mõnedel juhutudel võib väheneda krampide tõenäosus.
Koertele sobib enamus tervislikust toidust, mida inimenegi sööb. Valgurikastest toitudest sobivad nisu, kinoa, pruun riis, kaerahelbed, kaunviljad. Lisaks köögiviljad, näiteks spinat, lehtkapsas, brokoli, lillkapsas, porgand, kabatšokk, magus kartul, mõned keedetult, mõned toorelt. Samuti marjad ja puuviljad. Pähklitest sobivad pistaatsiad ja mandlid. Maapähklid võivad mõnel koeral allergiat tekitada, sama aine on ka linaseemnetes. Pähklid peavad olema värsked. Inimese toidulaualt ei sobi koertele sibul, viinamarjad, rosinad, šokolaad, makadaamiapähklid ja kollatang. Kuna koerte soolestik on lühem kui inimesel, siis peab toit olema pehmeks keedetud, ube ja kikerherneid võib pehmeks tampida, et need kergemini seeduks. Kodusel toidul olevatele koertele tuleb juurde anda tauriini, eriti tõugudele, kes seda ise ei sünteesi.
Müügil on ka lemmikloomadele mõeldud vegan kuivtoit. Nende puhul soovitati samuti toidu kvaliteedis veenduda ja eelistada toite, milles on kasutatud kogu taime, mitte kõrvaltooteid ega taimest välja lõhustatud toitaineid nagu näiteks valgud.
Taimsele toidule üleminek võib aega võtta kuni paar kuud. Taimset toitu võib hakata harjumuspärase toidu sisse segama, suurendades pikkamisi uue toidu osakaalu. Dr Allegretti sõnul peaks taimsele toidule üle minnes jälgima looma enerigataset, nahka, karvastikku ja väljaheiteid. Ta rõhutas, et tähtis on vaheldusrikas toit. Mitmekesiselt toitudes on puuduste ja toidutalumatuse välja arenemise tõenäosus väiksem.
Koertele sobivad toiduretsepte saab näha siit ja siit.
Konverentsil räägiti veel paljust põnevast, jutuks tuli ka inimeste ja kasside toidulaud. Konverentsi on võimalik tasu eest järele kuulata siit.
—
PS! Kui oled otsustanud oma neljajalgse sõbra taimsele toidule panna, siis tee enne seda vajalik eeltöö ja uuri põhjalikult, kuidas tagada talle tervislik ja mitmekülgne menüü.