Mary Margaret Chappell
Ameeriklased raiskavad 150 000 tonni toitu päevas – peaaegu pool kilo inimese kohta – väidab eelmise aasta aprillis avalikustatud uurimus.* Ja mis eriti huvitav, peamisteks toidu raiskajateks pole mitte inimesed, kel on viletsad söömisharjumused. Uurijad leidsid, et hoopis tervislikult toituvate inimeste kodudes eksitakse enim, kuna just puu- ja juurviljad on need, mida kõige sagedamini minema visatakse.
Selline raiskamine pole aga halb mitte ainult keskkonnale – see on halb ka su rahakotile! Me küsisime Toni Okamoto’lt, Plant Based on a Budget veebilehe pidajalt ning samanimelise raamatu autorilt, kuidas olemasolevate vahenditega vähendada raiskamist köögis, kus eelistatakse täistaimset terviktoitu. Siit tulevad tema peamised nõuanded, kuidas vähendada äravisatava hulka ning kuidas valmistada absoluutselt vaimustavaid eineid sellest, mis su köögis (juba!) on.
Tee nimekiri
“Mul on külmiku küljes magnettahvel, millele saab kirjutada ja kustutada, ning kus ma hoian nimekirja sellest, mida tuleb esmajärjekorras ära süüa. See aitab mul pidada arvet, mis mul kapis on ja ütleb ka, milliseid vanemaid toite ma ära kasutama peaksin, enne kui hiljuti ostetute kallale asun. Ka ülejäägid kuuluvad sellesse nimekirja ega satu sedasi kuhugi külmiku tahaossa ja unustusse.”
Lisa ülejääke “laia ampluaaga” retseptidesse
“Karrid ja tšillid on lihtsad ja odavad road, mis iganes toiduained sul käepärast on. Sa võid sinna igasugust kraami sisse visata, aeglasel tulel kuumutamine laseb maitsetel seguneda. Ma olen avastanud päris palju huvitavaid toite, tehes karrisid ja tšillisid sellega, mis käepärast … Kord ma viskasin isegi banaani koos bataadi, kinoa ja kaneeliga ühte potti. Lisaks valmistan ma päris palju vokiroogi ja kausitoite. Kausitoidud on kusjuures eriti lihtsad valmistada, alustades teraviljast, lisades oad või tofu, ja kasutades veel lisaks mis iganes juurvilju sul on, ning valades selle kõik siis mingi kastmega üle.”
Juurvilja ülejääkidest keeda suppi
“Mulle meeldib lõigata juurviljade ülejäägid, nagu näiteks porgandilõpud, kartulikoored ja kõikvõimalikud muud „jäätmed“ väikesteks tükkideks ning panna need siis plastkarpi, ning kui karp täis saab, neist rammusat taimset puljongit keeta. Puljongi valmistamine näiteks survepotis võtab vaid mõned minutid ja seda annab lisada terve nädala menüüle.”
Hoia põhivahendid käepärast
“Mul on alati olemas sellised põhivarud, nagu konservoad või tomatid, mida saab kasutada mitmel erineval viisil, kui on tarvis kiiresti süüa teha. Maitseainete olemasolu on samuti suureks abiks. Mul on näiteks erinevate toitude valmistamiseks alati käepärast terav sojakaste ja salatikaste.”
Õpi improviseerima
“Üks asi, mida ma range eelarvega roogasid valmistades hindama õppisin, ning millega ma tahaksin, et ka mu lugejad ära harjuksid, on see, et toitu võib valmistada ka lähtudes ainult sellest, mis sul parasjagu sahvris on. Näiteks, kui retsept nõuab, et sa peaksid kasutama lehtkapsast, siis võiksid täie hingerahuga kasutada ükskõik millist rohelist, mis kodus olemas on, selmet hakata spetsiaalselt poodi minema. Enamik rohelisest on retseptides omavahel asendatav. Samuti on igat värvi paprika värvist sõltumata sobilik (kui retsept nõuab paprikat). Samuti ajab sibula puhul asja ära nii sibul ise kui ka porrulauk, šalottsibul jne – ehk siis iga sibulalaadne toode. Sama lugu on ka teiste toiduainetega.”
*Eestlased viskavad ära aastas 265 kg toitu inimese kohta.
Originaaltekst: Reducing Waste By Using Food On Hand
Tõlkis: Jaago-Mait Arusoo
Toimetas: Krista Roose