Kord kuus ilmub Eesti Vegan Seltsi uudiskiri. Kirjas tutvustame juba toimunud ja/või tulevasi üritusi, mõnda olulisemat blogipostitust ning jagame retsepte.
Üritus: Dr Melanie Joy ettekanne Tallinnas
19. märtsil külastas Eestit tuntud psühholoog ja autor dr Melanie Joy. Ettekande teema põhines tema auhinnatud raamatul “Why We Love Dogs, Eat Pigs, and Wear Cows: An Introduction to Carnism”.
Üritust korraldasid MTÜ Loomus, Loomade Nimel ja Eesti Vegan Selts. Vaata fotosid siit. Loe intervjuud Melanie Joyga Müürilehest.
Vegan.ee blogi
Soome uutes toitumissoovitustes kiideti veganlus heaks igas eluetapis
„Soome Tervise ja Heaolu Instituut avaldas selle aasta jaanuaris uued toitumissoovitused lastega peredele. Segatoitujaid puudutav muudatus võrreldes varasemaga on, et taimseid toiduaineid soovitatakse süüa rohkem ning liha ja lihatooteid ei soovitata iga päev tarbida. Soovitustesse on juurde tulnud ka multikultuursus ning alternatiivsed toitumisviisid, teiste hulgas soovitused vegantoitumise osas.“ Loe edasi siit.
Kui loomsetest valkudest saab kinnisidee
„Kirjutasin umbes aasta tagasi avaliku kirja Eesti toitumissoovituste töörühmale teemal „Kas Eestis keelustatakse kaunviljatoidud?“ Kirja aluseks oli töörühma kava lisada soovitus, et valdav osa valkudest tuleks saada loomsetest allikatest: lastel vähemalt 75% ja täiskasvanutel vähemalt 65%. Kirjas oli välja toodud, milliste absurdsete järeldusteni selline soovitus viib ja miks soovitusel puudub teaduslik alus. Kirjaga saab lähemalt tutvuda siin.
Kas midagi on aastaga muutunud ning kas Eestis hakatakse tõesti institutsionaalses toitlustamises piirama kaunviljade ja teiste valgurikaste taimsete toiduainete pakkumist? Olles tutvunud avalikuks aruteluks esitatud Eesti 2016. aasta toitumis- ja liikumissoovituste tööversiooniga1, on selge, et toitumissoovituste koostajad on võtnud kindla suuna jääda valgusoovituse juurde ning võib juhtuda, et tulevikus läheb läätsesupi pakkumine lasteaias, koolis või haiglas vastuollu õigusaktidega.“ Loe edasi siit.
Retsept: Tofu-quiche
Retsept pärineb Eesti Vegan Seltsi liikme Maria blogist Happy Healthy Nourished: “See on kõige parem vegan-quiche minu arvates. Kuigi koostisosi on palju ja tundub alguses natuke palju mässamist, siis tegelikult on see suhteliselt lihtne, eriti kui teha üks suur quiche. Väikeseid quiche’i-korvikesi on aga see-eest lihtsam süüa ja eriti mugav kaasa võtta.”
Koostisained:
1 1/2 tassi (135 g) kaerajahu
1/4 tassi (3 spl) külmpressi oliiviõli
1/2 tl Himaalaja soola
2-4 spl külma vett (lisada ühe lusika kaupa, nii palju kui vaja)
1 paprika, tükeldatud
1 väike suvikõrvits, tükeldatud
1/3 porrut, viilutatud
2 tassi (400 g) kirsstomateid, neljaks lõigutud
1/2 tassi (25 g) õlivabasid päikesekuivatatud tomateid, leotatud ja väikeseks tükeldatud
1 spl Vahemere maitseainesegu või pitsamaitseainesegu
1 tl Himaalaja soola
näpuotsatäis pipart
300 g mahetofut, purustatud
1 spl tahhiinit
1 spl misopastat
1 spl tamarit või sojakastet
4 spl maitsepärmi
2 tl rafineerimata mahesuhkrut
1 spl mahedat kartulitärklist
1 tl musta soola, kala namak (annab munamaitse)
1/2 tl kurkumit (annab kollase värvi)
1/2 tassi (120 ml) mahedat sojapiima või vett (vastavalt vajadusele, aitab kogu massi liikuma saada)
Valmistamine:
Põhi:
Pane ahi 190°C peale soojenema.
Sega kausis kaerajahu, sool, oliiviõli ja lisa vett lusikahaaval vastavalt vajadusele. Sega, kuni saad muretaigna sarnase tekstuuri, mitte liiga kleepuv, vaid selline purune, mis vajutades kokku hakkab.
Vajuta põhja taigen ümmargusse koogivormi või jaota 18ks võrdseks osaks ja suru sõrmedega muffinivormidesse.
Pane põhi ahju umbes 10−15 minutiks, kuni see veidi taheneb.
Köögiviljad:
Pane tükeldatud paprika, suvikõrvits, porru ja päiksekuivatatud tomatid pannile ja lisa 1/2 tassi vett. Küpseta keskmisel kuumusel, kuni köögiviljad on poolpehmed ja vesi aurustunud.
Lisa tükeldatud kirsstomatid, sool ja pipar ning sega kõik ühtlaselt läbi.
Täidis:
Pane blenderisse tükeldatud tofu, tahhiini, tamari, miso, maitsepärm, suhkur, kartulitärklis, kurkum, must sool ja pool sojapiima/vee kogusest. Lülita blender sisse ning lisa vajadusel supilusika haaval ülejäänud sojapiim/vesi, mida on vaja ainult nii palju, et kogu mass blenderis liikuma saada. Blenderda, kuni moodustub ühtlane siidine mass. Maitse ja vajadusel lisa maitseaineid ning blenderda, kuni kõik on täielikult segunenud.
Vala segu pannile köögiviljade peale ning sega õrnalt kõik ühtlaseks.
Kalla segu koogivormis olevale eelküpsetatud põhjale või jaota muffinivormidesse.
Küpseta ahjus 20−30 minutit või kuni täidis on tahkunud. Võta ahjust välja ning enne serveerimist lase peaaegu täielikult maha jahtuda.
Eesti Vegan Seltsi tegevust saab toetada:
• Konto nr: EE821010220206871227 (SEB)
• IBAN: EE821010220206871227
• Saaja: MTÜ Eesti Vegan Selts
Eesti Vegan Selts on mittetulundusühing ja meie juhatuse liikmed töötavad vabatahtlikult. Ükskõik kui suur või väike annetus aitab seltsil oluliselt paremini hakkama saada ning oma eesmärke saavutada. Kogutud raha eest saame ülal pidada portaali www.vegan.ee, trükkida voldikuid ja tellida materjale, korraldada üritusi, vestlustunde, loosimisi ja muid tegevusi ning esindada seltsi messidel hea väljapanekuga.
Liitu seltsi postiloendiga, saates e-mail aadressile list-subscribe@vegan.ee.