16. september 2023Eesti Vegan Selts

Luksemburgi kaheteistkümnes rahvusvaheline loomaõiguste konverents toimus 7.-10. septembril Esch-sur-Alzette’is asuvas Kulturfabrikus.

Eestist olid kohal nii Eesti Vegan Seltsi juhatus kui ka Loomuse juhatus ja mõned liikmed.

Konverentsil esines lausa 60 veganit ja loomaõiguslast. Toimusid erinevad töötoad ja vaadati teemakohaseid filme. Müügiletid olid kaetud teemakohaste loosungitega riiete ja veganmaiustustega. Kõigele sellele lisaks pakuti maitsvat toitu ja mõnusat muusikat. Õhtuti said julgemad esineda avatud mikrofoni taga ja laulda karaoket.

Olulisemad ettekanded, mida välja tuua: 

  • Sara Alli Majid AbadA call for political representation of nonhuman animals – from the perspective of political theoryÜleskutse mitteinimloomade poliitiliseks esindatuseks poliitilise teooria seisukohast. Ettekandes tuli juttu sellest, et „Kuidas me saame loomi poliitilistes institutsioonides esindada?” on üks selle liikumise põhiküsimusi. Mõned võivad küsida, et kas meil ei ole juba loomade poliitilist esindatust? Ei, ei ole! Praegu ei ole meil ühtegi institutsionaalset raamistikku, mis väljendaks loomade huve ametlikus poliitilises aruteluprotsessis. Me uurime kontseptuaalselt loomade huvide ja loomade heaolu erinevaid kontseptsioone.
  • Laura Broxson, Enric Noguera, Zoe Peled, Amy Soranno – The end of fur farming: An international panel discussion. Rahvusvaheline paneeldiskussioon karusloomakasvatuse lõpu teemal, mis käsitles lähemalt Kanadas, Iirimaal ning Euroopa Liidus üldisemalt läbi viidud edukat aktivismi. Karusnahakasvatus on üks tööstus, mille lõppu meie silmad näevad. 
  • India Kandel – Veganism is not a diet! and how treating it like one can do harm Veganlus ei ole dieet! Ja kuidas selle käsitlemine sellisena võib kahju tuua. Vestlused veganlusest algavad sageli taimsetest toiduainetest, „vegantoidust” või „sellest, mida me sööme”, ja keerlevad nende ümber. See, mida (või õigemini keda) veganid oma kehasse panevad või ei pane, võib põhjustada tuliseid arutelusid nii mitteveganite kui ka veganite ringkondades. Mõnikord muutub isegi meie enda keha (nt välimus, fitness ja võimed) veganluse poliitiliseks mänguväljakuks.
  • Faraz Harsini – Animal rights is a social justice movement and deserves to be treated as such!Loomade õigused on sotsiaalse õigluse liikumine ja väärib sellisena käsitlemist! Emotsionaalne ja kaasahaarav esitlus Dr. Harsini poolt, kes on esimese põlvkonna sisserändaja ning Iraani LGBT+ ja inimõiguste aktivist. Ta sattus Iraanis inimõigusaktivismi tõttu eluohtlikesse olukordadesse, mis hiljem kujundas tema arusaamist loomade õigustest.
  • Dilyana FilipovaAnimal testing: why it doesn’t work and how to stop itLoomkatsed: miks need ei tööta ja kuidas need lõpetada. Dilyana esindab organisatsiooni Doctors Against Animal Testing (doktorid loomkatsete vastu), mis esindab seisukohta, et loomkatsed meditsiinis ja muudes valdkondades pole eetilised ega anna usaldusväärseid tulemusi. Kuna loomad ja inimesed on väga erinevad, siis ei anna loomkatsed inimeste organismi toimimise kohta objektiivseid tulemusi. Mitmed alternatiivsed testimise viisid on samas häid tulemusi näidanud, näiteks testimine rakkudel.
  • Christine Leidner – Advocacy toolbox for EU politics – Tööriistad loomade eestkosteks Euroopa Liidus. Christine Leidner on Euroopa Parlamendi liikme assistent ja andis oma töötoas ülevaate ELi struktuuridest, millele ELi tasemel loomade eeskostet läbi viies keskenduda ning millel lähiajal silm peal hoida (muu hulgas eelolevad parlamendivalimised ning juunis Euroopa Komisjonile esitatud üle 1,5 miljoni allkirja kogunud Euroopa kodanikualgatus  „Karusnahavaba Euroopa“).

Ülevaate kõikidele esinejatele ja teemadele leiad siit:

https://ar-conference.org/programlist

On tähelepanuväärne, et loomaõiguste konverents toimub endises tapamajas.

Mõned esitlused tulevad ka YouTube’i platvormile, mida tasub uurida sellelt lingilt.

(Anny Drobet, Helen Kamenjuk, Heldi Marleen Lang)

Jälgi Eesti Vegan Seltsi toimetamist:

www.facebook.com/eestiveganselts

https://www.instagram.com/eestiveganselts/

vegan.ee/

miksvegan.ee/