18. oktoober 2018Eesti Vegan Selts

„Kui hoolid loomadest, ei ole lahenduseks „“humaanselt toodetud liha“,“ kirjeldab nüüdseks köögiviljakasvatajaks saanud talupidaja.

Rootsist pärit endine seakasvataja Gustaf Söderfeldt on avalikult ja kõlavalt rääkinud otsusest hakata veganiks ning sellest, kuidas ta sulges oma lihapoe, et hakata taimekasvatajaks.

Ühes Rootsi olulisemas päevalehes Aftonbladet’is avaldatud artiklis räägib Gustaf Söderfeldt veganlusest kui talupidamise tulevikust.

„See on heatahtlikum, tervislikum, tulemuslikum, vähem reostav ning kliimasõbralikum,“ kirjutab Söderfeldt. „Farmerid arendavad teadmisi ja meetodeid, et teha oluline hüpe veganpõllunduse suunas.“

Oma rahvusvahelisel veganluse päeval ilmunud artikliga on Söderfeldt ärgitanud teisi talunikke ja laiemat avalikkust veganlusele üle minema.

„Humaanne“

Farmer, kes pidas „humaanselt toodetud“ liha müüvat väikeettevõtet, on purustanud müüdi, et loomi saab humaansel moel tappa.

„Meie klientidele meeldis kuulda, et sigadel oli „hea elu“, aga loomulikult ei tahtnud nad kuulda loomakasvatuse inetust küljest.“

„Kui ma oleksin neile rääkinud, kuidas emised ei taha, et neid põrsastest lahutataks või kuidas sead hirmust ja meeleheitest karjuvad, kui neid tapamajja sõitvatesse veokitesse aetakse, ei oleks mul olnud ühtki klienti,“ sõnab Gustaf.

„Keegi ei taha teada lihatööstuse ebameeldivaid detaile. Kõik tahtsid lihtsalt kuulda, kui hea ja humaanselt toodetud meie liha on.“

Varjates tõde

Talupidaja taipas peagi, et ainus viis oma tööga jätkata oleks varjata tõde.

Söderfeldt jätkab: „Pole midagi vahvat loomade kasvatamises selleks, et nad pärast tappa – sellega nõustuks isegi kõige kalgim lihaloomakasvataja. Sa teed seda, kuna arvad, et pead seda tegema, ent seesmiselt tunned ennast kohutavalt. Sa õpid oma emotsioone välja lülitama.“

„Enamik meie kliente ostsid meilt liha selleks, et oma südametunnistuse häält välja lülitada. Inimesed ei soovi endale tunnistada, et nad toetavad tööstust, mis kohtleb loomi kohutavalt.“

„Kui loomadest hoolida, ei ole lahenduseks „humaanselt toodetud liha“. Õige oleks lõpetada loomade kasvatamine toidu tarbeks.“

Vegan

Söderfelt hakkas veganiks pärast seda, kui tema ja ta abikaasa olid vaadanud Youtube’ist selleteemalisi videosid – asi, mis farmeri sõnutsi muutis nende elu.

„Selgus, et veganid tahavad sama, mida mina: et loomadel oleks hea elu,“ kirjutab Söderfeldt. „See oli mulle oluline ka farmi pidades. Kuid veganid olid läinud oma mõtlemises sammu kaugemale: kui loomadest tõeliselt hoolid, siis ei peaks neid üldse toiduks kasvatama ja paljundama.“

Söderfeldt meenutab, et tema keha hakkas paremini funktsioneerima, aga eelkõige tundis ta end emotsionaalses plaanis paremini.

Vegan-talupidamine

Praegune veganfarmer kirjeldab, kuivõrd rahuldustpakkuv ja tänutunnet tekitav köögiviljakasvatus on.

„On mitmeid põhjusi uskuda, et veganfarmindus on põllupidamise tulevik. See on heatahtlikum, tervislikum, tulemuslikum, vähem reostav ja kliimasõbralikum.“

„Praegu on olemas kasvav vegantalunike kogukond üle kogu maailma, kes levitab sõnumeid selle kohta, et on olemas paremaid  ja nutikamaid talupidamise viise ning nad arendavad teadmisi ja meetodeid selleks, et toimuks revolutsiooniline hüpe veganpõllumajanduse suunas,“ lisab ta.

„See teekond on äsja alanud ning vajame enda kõrvale rohkem teotahtelisi ja kirglikke inimesi.“

„November on ülemaailmne vegankuu – seega suurepärane võimalus teha valik veganluse kasuks või teavitada teisi sääraste muutuste vajalikkusest.“

Allikas: Plant-based News

Gustaf Söderfeldti saab kuulata 1.novembril aset leidval lõunasessioonil “Antropotseen – kuidas süüa ja kestma jääda?”, mis toimub Kultuurikatlas, Arhitektuurikeskuses. Sessioonil arutletakse nii välismaalt kui Eestist pärit panelistidega ökoloogilise kriisi, jätkusuutliku tarbimise toitumisvalikute ja teiste aktuaalsete ja põnevate teemade üle. Registreeri and aegsasti SIIN.