Novembris korraldasime üleilmse vegankuu tähistamiseks esseevõistluse. Võistlusele saabus kakskümmend esseed. Teemasid leidus seinast seina: kirjutati oma isiklikest kogemustest veganina; rõhutati vegantoitumise olulisust tervise ja keskkonna aspektist; räägiti villast ning loomaaedadest; seoti loomade laialdane ekspluateerimine COVID-19 levikuga; toodi fookusesse loomad ning nende kasutamise probleemistikud; unistati julgelt loomasõbralikumast tulevikust.
“Võistlusele saabus rõõmustavalt palju töid, rohkem kui lootsime. Ja kuigi pidime välja selgitama omad lemmikud, on häid ja avaldamisväärt esseesid tegelikult veel”, rääkis žürii liige Ireene Viktor. “Mul on hea meel, et võeti see aeg ja julgus kirjutamiseks ja loodan, et see on hüppelauaks ka edaspidistele kirjatöödele. Vegansõnumi levimiseks on väga vaja, et veganid oma mõtted kirja paneksid ning artikleid avaldaksid”, lisas ta.
Žürii koosseisus Kadri Aavik (blogi Veganmaailm, teadlane), Anny Drobet (Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige) ja Ireene Viktor (blogi Vegani päevaraamat) valisid välja kolm võidutööd, mille autorid saavad igaüks 100 eurot. Lisaks läks kõigi osalejate vahel loosi palju muid auhindu.
100-eurose auhinna saavad:
Janiš Laende esseega “Miks keegi ei öelnud midagi?”. Muhedalt kaasahaarav ja läbi huumoriprisma kirjutatud isikliku kogemuse kirjeldus ning samas ka valusate küsimuste tõstatamine veganiks saamisest ja jäämisest.
Helen Kamenjuk esseega “Üks kõigi eest ehk otsuste tegemisest väljaspool isiklikku mugavustsooni”. Oluline tähelepanu juhtimine ilmekate näidete kaudu ebavõrdsusele ning võimupositsioonide kuritarvitamisele.
Helena Šegedin “Kellele kuuluvad geenid?”. Fokuseeritud ja originaalne teemaasetus, tabav kujundikeel ning professionaalne kirjastiil.
Kuna võistlusele saabus ka mitmeid laste kirjutatud töid vanuses 11-14, otsustas žürii selles kategoorias välja anda lisaauhinna (seltsi kott koos meenetega) Heli Valgevälile essee “Miks sa siis liha ei söö!?” eest, milles autor kirjutab hakkamasaamisest teiste inimeste negatiivse suhtumisega, mida veganid peavad päevast-päeva kogema.
Žürii soovis veel ära märkida järgnevad esseed, mida tahaksime samuti avaldada ning mille autorid saavad endale seltsi meened:
Justina Kolberg “Õiglane koogijagamine. Rawls ja veganlus”. Loomaeetika oskuslik sidumine filosoofiaklassikaga.
Mari Frühling “Lammas kui eesti rahvakunsti suurim ohver”. Rahvusluse, eestluse ja kunsti kaudu keerulise teema koju kätte toomine.
Sanne Org (pealkiri puudub). Originaalne formaat ning julged mõtted veganina täiuslikkuse poole püüdlemisest.
Tanel Lebedev (pealkiri puudub). Kaasaegne ning asjakohane teemakäsitlus, mis seob loomade ekspluateerimise pandeemiate levikuga.
Random number´i abiga valitud loosiauhinnad võitsid: Liis Toom ja Siret Abrams (kinkekaart); Helene Rannanurm ja Helen Eriksoo (t-särk); Kadre Ruth ja Janiš Laende (kott); Emma Sofia Meri ja Helena Šegedin (söögiriistade komplekt); Liis Livin ja Liisa-Lota Jõeleht (raamat); Iris Adelia Sikk (rinnamärk ja helkur).
Võitjatega võetakse ühendust. Valitud esseed avaldame lähikuudel vegan.ee blogis.
Täname kõiki, kes oma essee võistlusele saatsid!