9. veebruar 2024Eesti Vegan Selts

Pere ei tohtinud lasteaia lõunatoidu asemel panna lapsele kaasa veganitele sobivat toidupakki 

Veganitena elav Taani perekond võitis äsja Jammerbugti valla vastu hagi seoses vegantoiduga munitsipaallasteaias.

Nii otsustas just Hjørringi kohus.

Kohtu hinnangul koheldi peres kasvavat tüdrukut „halvemini kui lapsi, kes ei ela veganpõhimõtete järgi“, kuna talle ei antud võimalust saada lasteaias lõunaks vegantoitu ja samal ajal keelati lapsele kodust oma toidu kaasapanek. 

Nii takistati kohtu hinnangul tüdrukul „osa võtta lasteaiahoiust, mida tema vanemad talle parimaks pidasid. Seega puutus ta kokku kaudse diskrimineerimisega.“

Kohus otsustas, et diskrimineerimine on vastuolus Euroopa inimõiguste konventsiooni artiklitega 14 ja 9.

„Ma arvan, et sel on oluline tähendus paljude jaoks. Loodan, et omavalitsused, kus ka teistele peredele on seda keelatud, avavad silmad ja näevad, et seda ei saa keelata,“ ütleb ema Mia Kjær Brinkmann ajalehele Nordjyske.

Kohustuslik lõunasöök

Juhtum sai alguse 2020. aastal pärast seda, kui Mia Kjær Brinkmann leidis munitsipaallasteaia, kuhu ta mõtles oma tütre saata. 

Lasteaias on kohustuslik lõunasöök, mis maksab 550 Taani krooni kuus. Ema küsis, kas tütar saaks lõunaks vegantoitu, sest pere on vegan.

Mia Kjær Brinkmanni sõnul keeldus lasteaia juhataja sellest, et lasteaed pakuks vegantoitu.

Mia Kjær Brinkmann ütleb lisaks, et lasteaia juhataja keeldus telefonikõnes sellest, et pere võiks kohustusliku lasteaialõuna asemel kaasa panna vegan lõunapaki.

Pakkus, et toob ise lõunasöögi kaasa

Ja seda isegi vaatamata sellele, et perekond oli valmis lõunasöögi eest maksma, isegi kui nad seda ei kasutaks, kui vaid lubataks kaasa panna vegan lõuna.

„See on viis, kuidas me elame, ja kui meie tütar oleks pidanud sööma liha ja piimatooteid, oleks see meie jaoks olnud kohutav. Sellega poleks me kuidagi saanud nõus olla,“ ütles Mia Kjær Brinkmann 11. jaanuaril telekanalile TV2 Nord.

Perekond esitas Jammerbugti valla vastu kohtuasja koos Taani Taimetoitlaste Seltsiga, sest nad arvasid, et nende inimõigusi on rikutud.

Neljapäeval võideti Hjørringi kohtus.

Jammerbugti vald peab maksma 10 000 Taani krooni ja lisaks kohtuprotsessi kulud alates kohtuasja algatamisest. Kohtukulude katteks peab Jammerbugti vald maksma 17 750 krooni. 

Kaitstud veendumus

Taani Taimetoitlaste Seltsi peasekretär Rune-Christoffer Dragsdahl on otsusega rahul.

Tema sõnul elab Taanis 45 000 veganit ning juba aastaid on olnud süstemaatiline probleem, et omavalitsused ja lasteaiad üle kogu riigi on nii keeldunud vegantoitu pakkumast kui ka keelanud inimestel oma toidupakki kaasa panna. 

„Seda ei juhtu ainult Jammerbugti vallas. Oleme nüüd selle näidisjuhtumi konkreetse pere nimel võitnud. Kuid see on riigi veganitele tuntud probleem. Nad elavad veendumuse järgi, et loomi ei tohi kahjustada. See on kaitstud veendumus ja kohus tunnistab nüüd seda,“ ütleb Rune-Christoffer Dragsdahl.

Taani Taimetoitlaste Selts loodab nüüd, et ka teisi avalikke asutusi vaadatakse lähemalt. Näiteks haiglad, hooldekodud ja vaimse tervise asutused.

„Mida teha, kui olete mitu nädalat raske haigusega haiglaravil või sattunud liiklusõnnetusse? Need on olukorrad, mille jaoks sa ei saa lõunapakki planeerida. On palju kohti, kus veganitega kui huvigrupiga pole aastaid arvestatud,“ ütleb Rune-Christoffer Dragsdahl.


Uudis on tõlgitud Taani TV 2-e lehelt.