24. juuli 2023Eesti Vegan Selts

Tamara Keneally

Joan suri juunis ühel jahedal ja hallil laupäeval. Saanud oma nime Joan of Arci (Jeanne d’Arci) järgi, oli ta päästetud vabapidamisfarmist päev varem, udusel reedesel õhtul. Ta päästeti vabapidamisfarmist, millel on Austraalia ühe parima vabapidamisfarmi maine.

Joan veetis kogu oma (lühikese) elu, kannatades teiste kanade rünnakuid ja peksu hulluks läinud hierarhilises süsteemis. Ei ole mingit korda, kui ühes varjualuses on koos 60 000 kana. Iga kana võistleb pidevalt 59 999 teise kanaga, et olla number üks kana. Vabapidamisel kanade elu on jõhker, sest neil pole kohti, kuhu end peita.

Kanade sotsiaalse võrgustiku tuumaks on nende nokkimisjärjekord. See on keerukas ja uskumalt oluline. Kanakari ei ole mõeldud olema 60 000 lindu suur, ja seetõttu käib päevad läbi, iga päev, võitlus esikoha pärast ja on segadus, et kes on esikana.

Joan püüdis vastu hakata. Ta oli söakas tüdruk, hammustades mind mõned korrad korralikult, kuid tal polnud mitte mingit võimalust. Teda oli jõhkralt koheldud. Tema selg oli üks suur kärn. Tema tiivad veritsesid ja olid paljad. Tema jalad olid verised. Tema harjased täis verejälgi. Tema keha nakatunud. Ta oli suurtes valudes. Tal lihtsalt polnud mitte mingit võimalust. Leidsime ta hommiku varajastel tundidel, seismas vabapidamisfarmi väliosas.

Joan elas pärast päästmist 12 tundi. Ta suri soojas, täis valuvaigisteid ja toitu ja vett… ja täis meie lootust, et ta jääb ellu.

Mõiste “vabapidamine” võib tekitada teis loomade ekspluateerimise suhtes parema tunde, kuid tegelikkuses kannatavad loomad sama intensiivselt, lihtsalt teistmoodi. Valige hoolivus, kui ostate oma toitu… Joani ja kõigi temasarnaste unustatud tüdrukute pärast.

Tõlge artiklist Joan Of Arc. A Free Range Life.

Fotod: copyright Tamara Kenneally.