8. mai 2019Eesti Vegan Selts

Autor: Jennifer Jones

Inimesel on palju sarnasusi teiste loomadega – üks neist on tugev side ema ja lapse vahel.

Vanematel on soov oma järglaste eest hoolitseda ja neid kaitsta. Selle nimel hakatakse panustama juba enne nende tulekut, näiteks valmistatakse ette pesa ja hoolitsetakse nende eest sünni eel. Meie tugev instinkt oma beebisid kaitsta ja peale sündi toita on tunne millega oskavad paljud samastuda – miks peakski see olema teistmoodi teistest liikidest vanemate puhul?

Nüüd mõningaid näiteid sellest, kuidas loomad on head emad ja kuidas me sarnased oleme.

Sead

Nagu paljud teised loomad, tahavad ka sead eralduda ülejäänud karjast, et ehitada pesa ja valmistuda poegimiseks. Nad otsivad kena, turvalise ja vaikse koha, kus sünnitada, hoolitseda oma väikeste eest ja nautida nende lähedust, olles samas kaitstud kiskjate eest.

Kui põrsakesed imevad piima, häälitseb ema rütmiliselt, mida võib kirjeldada ka laulmisena!

Uudishimulikud põrsad varjupaigas. Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Kalad

Ka kaladest on teada, et nad ehitavad pesasid oma järglaste jaoks ning neil võib sellele lisaks olla peidupaikasid või urgusid, et kaitsta oma maimusid. Need visad vanemad teevad tööd söödavat üles kaevates, ise sealjuures söömata, selleks et anda väikestele võimalust toituda.

Teadaolevalt kannavad kalad kultuurilist informatsiooni läbi põlvkondade edasi – nagu meiegi õpime oma vanematelt!

Lehmad

Peale sünnitamist ei kasuta väsinud emalehm võimalust lamada, enne kui ta vasikas on saanud piima imeda. Nagu paljud meist, räägib lehm õrnalt (vaiksete röhatustega) oma vasikaga, mis aitab lapsel ema häält ära tunda. Rääkimisele lisaks veedab ta tunde vasikat lakkudes, et stimuleerida hingamist, vereringet ja sekretsiooni; lakkumine aitab ka vasikat kuivatada ja soojas hoida.

Emalehm hoolitseb vasika eest mitu kuud või kuni vasikas on sotsiaalselt iseseisev ega vaja abi toidu leidmisel.

Piimatööstuses eraldatakse pärast poegimist vasikas emast praktiliselt kohe. Nii emasloomale kui pojale on see šokeeriv ja stressirohke sündmus. Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

Kitsed

Kitsedel tekib oma järglastega väga kiiresti side ja nad hoiavad omaette. Kohe peale sünnitamist lakuvad kitsed oma pojad põhjalikult puhtaks, hoolitsedes nende eest, nagu lehmad hoolitsevad vasikate eest. See aitab neil kuivada nii ruttu kui võimalik ja hoiab ära alajahtumist, kui nad on õues ilma meelevallas.

Kitseema eristab oma lapsi teistest, isegi kui nad on samaealised ja sama värvi kasukaga nagu teised. Peagi peale sündi hakkab ta neid ära tundma lõhna ja määgimise järgi, mis aitab tal nad üles leida, kui nad peaksid ära eksima.

Emal on tähtis roll – ta peab vastutama selle eest, et tall suudaks püsida jalul ja pidada sammu karjaga, kui nad peaksid asukohta vahetama. Selle jaoks ta toetab talle ja ergutab ringi liikuma. Kui kari jääb uuele alale peatuma, peidab ta oma talle, et teda kiskjate eest kaitsta.

Lambad

Lambad on suurepärased adoptiivvanemad. Peale sünnitamist on lambaema valmis vastu võtma eksinud lambatallesid, ja ka vastsündinuid, kui ta oma tall peaks kaduma minema.

Lammastel on oma talledega väga tugev side ja nad hoiavad kogu aeg nende lähedusse, suheldes omavahel häälitsuste ja märguannetega. Kui nad peaksid üksteisest eraldi sattuma, põhjustab see neile suurt ahastust ja stressi, kuni nad taas kokku saavad. Need, kes on ise vanemad, võib-olla teavad seda tunnet, kuidas südame alt külmaks läheb.

Kanad

Kanad oskavad oma tibudega suhelda juba enne nende koorumist! Kui ema on natukeseks eemal ja tajub oma munadelt vähimatki rahutuse või mure märki, liigub ta häälitsedes kiiresti oma pesa juurde. Tibud munades häälitsevad, et väljendada rõõmu ja rahulolu, kui ema on lähedal.

Üks uurimus näitas, et kanad õpivad eelnevatest kogemustest ja õpetavad teadmisi edasi oma tibudele, et aidata neil vahet teha, millist toitu võib süüa! Neile pandi ette erinevat värvi toite, mõned neist olid söödavad ja mõned mitte. Kanad mitte ainult ei õpetanud tibudele, mis värvi asjad on söödavad, vaid nad ka korduvalt tõstsid üles ja kukutasid neid tibude ette. Seda kõike häälituste ja siblimise saatel. Selliselt suutsid nad õpetada, milliseid toite tibud peaksid sööma – ema ülesanne täidetud!

Veganina hoidun selliste loomsete toodete kasutamisest, mida toodetakse hinnaliste ema- ja lastevaheliste suhete ekspluateerimise abil. Kui sa ei ole vegan, siis alusta Vegan väljakutset kõikide emade auks – see on suurepärane viis tähistada emadepäeva.

Originaaltekst: Ways that animals make great mothers!

Tõlkis Diana Mehilane