Internetis ringlevad aruanded uuest taimsest B12-vitamiini allikast. Tegemist on veetaime lemlikuga (duckweed), mida tuntakse ka vesiläätse nime all. Florida ettevõte teatas, et B12-vitamiini leiti nii nende tiikides kasvanud lemlikust kui ka nende tootest Lentein.
Soovitame siiski olla ettevaatlik enne, kui B12-toidulisandi välja vahetate.
Lemlikust pärit B12-vitamiini ei ole praegu veel uuritud, et teha kindlaks, kas selle vitamiin on ka päriselt aktiivne. Ilma uuringuteta, mis kinnitaksid, et lemlikus sisalduv B12-vitamiin aitab vitamiinipuuduse vastu, ei saa ka väita midagi selle kasu kohta inimestele. Ettevõte nõustub katsete vajalikkusega.
Praegu on lemliku kui B12-vitamiini allika uuringuid vähe tehtud. Ainult üks uuring mõõtis lemlikus sisalduva B12-vitamiini kogust (1). Selle uuringu käigus tarbisid meessoost osalejad lemlikust valmistatud kotletti, mis sisaldas väidetavalt 2,81 mikrogrammi B12-vitamiini portsjoni kohta, mis on pisut enam päevasest soovituslikust kogusest. Kuid seda toitu ei katsetatud B12-vitamiini üldise aktiivsuse suhtes (2, 3). See on alati vajalik, et teha kindlaks, kas toiduaines sisalduv B12-vitamiin toimib inimestel ja kas selle toimetud analoogid ei sega vitamiini aktiivsust.
Kuigi veetaimede puhul on tavaline, et need on saastunud bakteritega, mis suudavad toota B12-vitamiini, oletavad teadlased, et praegusel juhul toodavad vitamiini taime sees elavad bakterid (1, 3). Tegemist on ainulaadse leiuga. Kuid seni pole teada, kas kõik lemlelised sisaldavad nimetatud baktereid. Kuna B12-vitamiini toodavad vaid paar bakterisorti, siis tundub ebatõenäoline, et üht liiki bakterid elavad juhuslikult just lemlikutes. Kui see aga on nii, siis on võimalik, et bakterid toodavad ka analooge, mis segavad B12-vitamiini toimet.
Sellest hoolimata pole välistatud, et lemlik osutub B12-vitamiini allikaks. Kuid selleks et väita, et tegemist on usaldusväärse vitamiiniallikaga, on vaja rohkem teavet. Mitut partiid lemlikuid tuleb testida B12-vitamiini sisalduse suhtes, lisaks tuleb uurida, kas tegemist on aktiivse vitamiiniga.
Isegi kui lemlik osutub usaldusväärseks B12-vitamiini allikaks, ei muuda see tõenäoliselt veganite jaoks palju, sest on ebatõenäoline, et kõik veganid hakkaksid korrapäraselt lemlikust valmistatud tooteid sööma. Enamik meist hangib B12-vitamiini endiselt toidulisanditest ja rikastatud toiduainetest, sest see on lihtne, kättesaadav ning tagab tõestatult tervisliku B12-vitamiini taseme.
Hoiame lemlikul silma peal ja lisasime Vegan Health veebisaidile selleteemalise jaotise.
Viited
—
Originaalartikkel: Is Duckweed a Source of Vitamin B12?
Tõlkis Jane Tooman