16. august 2023Eesti Vegan Selts

Intervjuu ilmus esmalt blogis D the Vegan Feminist: https://dtheveganfeminist.wordpress.com/2023/07/31/do-you-want-to-be-a-part-of-a-non-violent-or-violent-world-anny-drobet-ee/

Anny Drobet on Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige, kes usub, et loomad on siin maailmas mitte meie jaoks, vaid meiega koos. Anny mõtiskleb muuhulgas selle üle, miks on veganlus feministlik teema, millised on tema põhimõtted veganiks olemisel ja millised on peamised keskkonnaprobleemid, millega meie maailm täna silmitsi seisab. 

Anny, kuidas sa ennast defineerid?

Kuna veganlus on nii suur osa minu elust, siis defineerin ennast eelkõige selle kaudu. Nii et ma olen vegan. Olen ka loomaõiguste ja loomade vabastamise aktivist.

Millal ja miks sa hakkasid veganiks?

Olin aastaid taimetoitlane, enne kui hakkasin veganiks. Kõik algas vist 16-aastaselt, kui nägin esimest korda videot sellest, kuidas karusnahka toodetakse. Ja siis lõpetasin liha söömise. 23-aastaselt nägin Gary Yourofsky videot ja uus vegan oligi sündinud.

Alguses oli poes natuke hirmus, sest tundus, et ma ei saa enam midagi süüa, aga mul on alati meeles mõte, et minu elu on palju lihtsam võrreldes loomadega. Nii et ma lihtsalt ei saa kurta. Ma pigem nälgin kui söön kellegi ära. Ma ei sööks ka inimest.

Mida tähendab sinu jaoks feminism?

Feminism on minu elu väga palju mõjutanud. Ma arvan, et tänu veganlusele olen avanud oma silmad kõikidele teistele rõhumise vormidele. Samuti hindan ma ennast naisena rohkem tänu patriarhaadi mõistmisele. Ja ma näen, millised mõttemustrid mul varem olid ja kuidas ma olin ka ise osa probleemist.

Kas feministid on moraalselt kohustatud olema veganid?

Minu arvates on selgelt silmakirjalik olla feminist ja mitte olla vegan. Kas me võitleme ainult inimõiguste eest? Me kipume unustama, et inimestena oleme ka loomad. Loomad on kõige enam rõhutud olendid sellel planeedil.

Kas sul on mõni lemmik vegan/vegan feministlik tsitaat?

“Loomad ei ole siin meie jaoks, nad on siin meiega koos.” (autor teadmata)

“Kui sa oled feminist ja ei ole vegan, siis ignoreerid sa naissoost loomade ekspluateerimist ja nende reproduktiivsete toimingute tooteks muutmist, samuti nende ja nende laste omavahelise suhte hävitamist.” (Gary L. Francione)

Kuidas avalduvad sinu põhimõtted ja tunded loomade õiguste kohta sinu igapäevaelus?

Ma ei aita kaasa loomade ekspluateerimisele ja ma tegelen loomade õiguste aktivismiga, et teised inimesed näeksid, et see vägivald, milles nad osalevad, on nii ebavajalik.

Mis peab juhtuma, et loomade õigused paraneksid?

Meil on vaja rohkem vegan aktiviste. Lihtsalt veganiks olemisest ei piisa loomade jaoks.

Mida saavad loomad meile õpetada? Mida nad on sulle õpetanud?

Arvan, et nad on meile õpetanud, kuidas elada rahulikult ja targalt juba aegade algusest peale. Inimesed lihtsalt ei ole kunagi tahtnud kuulda, näha ega õppida. 

Mulle on nad õpetanud, et nad on samasugused kui inimesed, oma unikaalse eluga. Inimesed ei ole paremad, targemad või tähtsamad.

Mida kassid saavad meile õpetada? Mida on Aino, sinu kaaslaseks olev kass, sulle õpetanud?

Esimene asi, mida Aino mulle õpetas, oli see, et kui ma tahan teda puudutada või hoida, ei tähenda see seda, et ta tahab sama – siis sain haiget. Mulle ei meeldi, kui minu isiklikku ruumi tungitakse, sama peaks kehtima ka Aino puhul. Pärast seda, kui ma oma käitumist muutsin, saame palju paremini läbi. 

Me peame olema kannatlikud oma loomadest kaaslastega. Me peame üksteisega harjuma ja õppima nende kehakeelt. See on pikk suhe ja see on suur vastutus.

Hollandi toidudisainer Marije Vogelzang on öelnud: “Kui ma mõtlen toidule, mõtlen ma millelegi palju suuremale kui ainult toiduvalmistamisele. Toit on põllumajandus, bioloogia, psühholoogia, transport, inimeste side, loomade side, jäätmed, tervis, kasvatus, loodus, teadus ja ka gastronoomia.” Kuidas sina seda kommenteeriksid?

Ma arvan, et tal on õigus ja sama kehtib ka kõige kohta, mida me tarbime. Kahju, et ta kasutab loomi toidu kujundamisel.

Kui ma mõtlen toidule, näen ma kütust. Kui ma näen loomi, siis ma ei näe toitu. Nad on minu jaoks sama palju toit kui telliskivi või laud – ma ei söö neid asju.

Kas su mured keskkonna suhtes on aastate jooksul muutunud?

Jah, need on aastate jooksul muutunud ja kasvanud. Täna on maailmas mitmeid probleeme. On muidugi globaalne soojenemine fossiilsete kütuste tõttu, loomakasvatus, plasti- ja tekstiilisaaste jne. Aga minu jaoks on suureks probleemiks – ja see on võib-olla midagi, millest inimesed väga ei taha rääkida – ülerahvastumine. Maailmas on liiga palju inimesi. Iga uus elu meie liigis toob kaasa tarbimise. Samuti muretsen, et me ei räägi sellest, et peaksime juba praegu valmistuma halvimaks, sest me ei jõua enam midagi päästa.

Kui keegi ütleks, et “See sõltumatu asutuse aruanne XXXX näitas, et veganlus on ebatervislik”. Kuidas sa sellele vastaksid?

Ma ütleksin, et veganlus ei ole dieet, vaid see puudutab loomi. Ning jah, taimne toitumine võib olla ebatervislik, kui teete halbu toiduvalikuid, sama kehtib ka karnistliku toitumise kohta. On mitmeid uuringuid selle kohta, kuidas terviklik täistaimne toitumine on parim teie tervisele ja keskkonnale. Olen kindel, et loomadel ei ole ühtegi x-vitamiini või mineraalainet, mida ei saa taimedest. Ma kindlasti eelistaksin olla ebatervislik vegan kui keegi, kes sööb teisi elusolendeid.

Kas võiksid palun soovitada kolm allikat kellelegi, kes võib-olla on veganlusest huvitatud, keda või millist materjali sa soovitaksid?

Kõigepealt vaata ära Gary Yourofsky video “Parim kõne, mida te kunagi kuulete”. Seejärel vaata Dominioni, Earthlingsi ja teisi vegan filme. Ja kogu muu info veganluse ja loomaõiguste kohta saad siit (eesti keeles): vegan.ee ja miksvegan.ee.

Millised loomaõiguste aktivistid, vegan aktivistid jne on teie arvates teid kõige rohkem mõjutanud ja miks?

Tash Peterson, kes on vegan aktivist Austraaliast. Tema tegevus on isetu. Tema sõnumid on võimsad. See, kuidas ta oma aktivismi teeb, on kartmatu, samuti vägivallatu. Ta on lihtsalt äge.

Samuti on mind mõjutanud kohalikud aktivistid Ireene Viktor ja Kadri Taperson. Ma austan väga seda, mida nad on aastate jooksul teinud. Ei ole lihtne olla loomade õiguste/loomade vabastamise aktivist selles mittevegan ja vägivaldses maailmas.