10. september 2019Eesti Vegan Selts

Inimesed arvavad, et veganid on talunike ja tapamajatöötajate vastu. Pole ka ime, sest erinevad aktivistid on sihtmärgiks võtnud loomi ekspluateerivates tööstustes palgalolijad – need, kes töötavad lihakarnides, karusnahapoodides, tapamajades jne.

Go Vegan World ja paljud teised meiesarnased aktivistirühmitused saavad aru, et inimesed saavad oma töö- ja igapäevaharjumused päranduseks ega poleks selliseid harjumusi võib-olla ise valinud. Me oleme nõus, et igaühel on õigus headele töötingimustele ja väärilist tasu saada. Me ei toeta loomadega seotud põllumajandust, küll aga selle asendamist õiglase taimepõhise majandusega.

Kerge on süüdistada loomade ekspluateerimises ja tapmises otseselt osalevaid inimesi. Sel juhul mõistetakse aga täitsa valesti, kuidas see süsteem töötab. Suurtööstuste palgalolijaid ekspluateeritakse samamoodi kui loomi, keda neid on palgatud ekspluateerima. Talunikud on kõige häälekamaid elanikerühmi, kes kurdab oma palga üle. Nende ja tapamajatöötajate töökeskkond on üks ohtlikemaid ja tööõnnetuste tõenäosus seal on suur.

Meie kui aktivistid peame keskenduma algpõhjusele, mitteveganitest enamusele, et loomade õiguste rikkumisele parimal võimalikul viisil tähelepanu tuua. Peame endasuguseid tavalisi inimesi harima, et nad mõistaksid, et ka teistel loomadel on elu, mis on neile kallis, ka neil on tunded nagu kassidel, koertel ja meil endil. Me peame selgitama, kui ebaõiglane on kedagi ära kasutada ja tappa lihtsalt sellepärast, et ta kuulub teise liiki. Me peame selgitama, et loomi pole vaja kasutada ja andma inimestele võimaluse veganluse kohta juurde uurida ning toetama neid veganluse teel nõu ja jõuga. Meie tegevus ei või soikuda lihtsalt sellepärast, et taimsete saaduste tarbimine on jõudsalt suurenenud. Enamik inimesi ei ole veganid. Me peame oma tähelepanu nendele suunama, mitte talunikele ja tapamajatöötajatele.

Kellel raha, sellel võim. See tööstus saab alguse meie rahakotiraudade avanemisega toidupoes, restoranis, rõiva- või mööblikaupluses, kui maksame liha, munade, piima või looma naha eest. Niipea, kui toote ostame, sünnib tema asemele kusagil farmis uus elav tundevõimeline loom, et asendada seda, kes viiakse tapale, et ta asendaks seda, kelle kehaosad on teel poodidesse, kust me saame selle surnu kehaosi kaasa võtta, hoides seda kohutavat süsteemi elus, süsteemi, mis on nii hirmus ja ebaõiglane, et me ei suuda sellele silmagi vaadata.

Mõtle selle üle.

Julgusta ka teisi selle üle järele mõtlema.

Originaalartikkel Go Vegan World

Tõlge Katrin Reintop