18. mai 2020Eesti Vegan Selts

Stress vabaduse puudumisest ning vangistusest tekkiv letargia tekitavad loomades neurootilist käitumist nagu sihitu tammumine ja enesevigastamine.

1) Aitab ilustamisest: loomaaiad on loomade vanglad!

2) Kui öeldakse “Aga loomaaiad päästavad ohustatud liike,” siis on tegelikkus see, et 99% loomaaia loomadest kuuluvad OHUSTAMATA liikidesse. Kui loomaaiad päästaksid ainult ohustatud liike, siis keegi ei kurdaks. Aga loomaaiad on äri ja oluline turismimagnet.

3) Ükskõik, kui “loomulikuks” loomade kinnipidamisalad tehakse, on see nende päriselupaigaga võrreldes KUNSTLIK ja EBALOOMULIK. Ükskõik kui palju kavandamist ei suuda tekitada LOOMULIKKU elukeskkonda näiteks vanade metsade, langenud okste, taimeliikide ja teiste loomaliikidega – veel vähem ruumi piisavaks rändlemiseks.

4) Kui öeldakse “Aga loomaaed on laste jaoks nii hariv”, siis tegelikult ainus, mida lapsed loomaaias õpivad, on see, et kaelkirjakutel on pikk kael, sebrad on mustvalged ja ahvidel on roosad pepud. PUNKT!

Loomaaedades ei toimu haridustegevust peale lastes ekslike väärtuste kinnistamise, näidates neile, et on normaalne loomade üle domineerida ja neid orjastada ning neid lõbustamiseks ja meelelahutuseks näidata.

Palju harivam on lugeda primatoloog Dian Fossey uurimusi või teisi, kes on ka päriselt uurinud loomi nende loomulikus keskkonnas ja loomuomase käitumisega.

Loomade kohta võib ka õppida dokumentaalidest, nagu „Planet Earth” („Planeet Maa”). Aga ei saa õppida loomade kohta neilt, kes elavad EBALOOMULIKUS keskkonnas, käituvad vabaduse võtmisest tekitatud stressi ja vangistusest tingitud letargia tõttu EBALOOMULIKULT – mis võib viia neurootilise käitumiseni nagu sihitu tammumine ja enesevigastamine.

5) Loomaaiad on loodud INIMESTE, mitte loomade jaoks. Minge näiteks Detroiti loomaaeda ja vaadake kogu seda ala, mis on mõeldud piknikute, toitlustuse ja rongi jaoks. Samal ajal lähevad loomad oma TILLUKESTES aedikutes hulluks.

6) Kui loomaaiad päriselt hoolivad loomadest, siis miks nad pakuvad toitlustusaladel surnud loomi? Võiks arvata, et kui proovida õpetada hoolivust ja austust loomade vastu, siis vähim, mida teha saaks, oleks mitte serveerida surnud loomi saia vahel. Loomaaiad oleks ideaalne paik vegantoidu jaoks – kui nad juba ei kuritarvitaks loomi, pannes neid vaatamiseks välja ja serveerides neid söögina!

Roger Olmos

7) Kui öeldakse “Aga looduses loomi salakütitakse ja vangistuses elavad nad kauem,” siis tõde on, et elu ei muutu sellest õnnelikumaks, kui see kestab kauem! Eriti, mis puudutab suuremaid loomi nagu elevandid, delfiinid ja mõõkvaalad.

Ja salaküttimise saab lõpetada, kui selle vastu võitleme, muudame jahipidamise illegaalseks – kuna salakütid on jahimehed, kes õppisid loomade püsside ja nooltega tapmise verist sporti –, kaitseme loomade elupaiku ja hakkame seda planeeti oma neljajalgsete kaaslastega jagama.

Lahendus salaküttimisele EI OLE loomade eemaldamine nende elupaigast, vaid salaküttijate eemaldamine. Seda saab kaudselt teha ka inimestele vegan eluviisi õpetades. Kui inimesed oleksid veganid, siis poleks nõudlust elevandiluu, hülgepeeniste (afrodisiaakum) ja vaalarasva järele.

Lõpuks taandub kõik veganlusele. Kui looduslikku elupaika lammutatakse laiali, siis lahendus on looduslike elupaikade hävitamise LÕPETAMINE, mitte loomade eemaldamine nende vabast keskkonnast, pannes neid puuridesse ja muudesse tarandikesse.

8) Loomaaiad tuleb muuta varjupaikadeks. Ja seda ilma külastajate, piknikualade, laiade jalutusteede, inimeste toitlusaladeta. Neile loomadele tuleb nende ülejäänud elupäevadeks anda loomaaias IGA SENTIMEETER ruumi ja siis ehitada ÜKS virtuaalse reaalsuse auditoorium, kus inimesed saavad soovi korral virtuaalselt läbi Tansaania džungli või Aasia tühermaa sõita.

9) Peaaegu kõik loomaaiad müüvad oma “ülejäänud” loomi ulukifarmidesse, teaduslaboritesse või tsirkustesse. Ja enamikus loomaaedades tehakse tsirkust, kus loomad esitavad tillukestel areenidel rumalaid trikke. “Ülejäänud” loomad on vanemad loomad, keda keegi ei taha enam jõllitada. Loomaaedades on aretusprogrammid, et leiduks alati loomabeebisid, kes rohkem inimesi ligi meelitaks. Keegi ei taha vaadata vana elevanti või vana sebrat, aga KÕIK tahavad näha beebielevanti ja beebisebrat.

Detroiti loomaaia ja Ron Kagani kaitseks peab mainima, et Ron muutis neid praktikaid. Seal ei tee loomad enam trikke ja ta ei müü loomi ulukifarmidesse, laboritesse või tsirkustesse. Kagan on vaieldamatult kõige edumeelsem loomaaiadirektor. 2004. aasta mais nõustus Kagan Detroiti loomaiaelevandid vabastama ja elevantide varjupaika saatma.

10) Ilma vabaduseta pole põhjust eksisteerida! Loomaaiad on võtnud loomadelt vabaduse ja teinud neist elavad luukered. Uhkus on kadunud. Tahe õitseda on kadunud. Õnnetunne on tuhmunud. Põnevus vabalt rännata on röövitud. Kõik loomadele omane on tehtud EBALOOMULIKUKS, tänu riigi poolt sanktsioneeritud loomade vanglasüsteemile, mis töötab ühel ja ainult ühel põhjusel: kõikvõimas raha.

11) Inimestele meeldib rääkida, et loomaaialoomadel on võimalus ravi saada, nagu see õigustaks nende vangistamist. Vangidel on arstiabi, aga see ei aja inimesi järjekorda, et reserveerida endale puhkust riiklikus karistusasutuses. Guantanamo Bay vangidel on samuti arstiabi, aga ma ei usu, et inimesed planeerivad sellesse jõulupuhkust.

Muidugi on loomaaias loomadel meditsiiniline abi. Ilma “tooteta”, mida näidata, ei saaks loomaaed kasumit teenida. Loomad on söödetud, joodetud ja saavad ravi. Kuid siiski pole neil vabadust.

Et saada rohkem infot vangistatud loomadest, uuri organisatsiooni Zoo Check kohta. Mis puudutab veeloomadega loomaaedu nagu SeaWorld ja Busch Gardens, vaata lavakoomik Doug Stanhope’i sarkastiliselt ja ausalt selgitamas veealuste vangide psühhoosi, või India loomakaitseorganisatsioonide ühenduse kodulehte.

Originaalartikkel Here’s What’s Wrong with Zoos.

Tõlkis Anny Drobet

Loe ka artiklit Sõbrad, mitte sulid: kaasus loomaaedade vastu