17. september 2019Eesti Vegan Selts

„Las nad olla metsikud ja vabad.“ „Hakka veganiks!“ „Vali kaastunne.“ „Uudishimulik. Mänguhimuline. Intelligentne. Kaastundlik. Sotsiaalne. Emotsionaalne. Mitte toit.“ Need on vaid mõned Marita Tannineni, Soome artivist’i sõnumitest, mille ta on loonud empaatia suurendamiseks loomade vastu.

Foto: Johanna Penttinen. 

Marita, kuidas sa ennast defineeriksid?

Eelkõige defineerin end veganina. Ma arvan, et veganlus on mu elu kõige olulisem osa – see määrab mu väärtused, valikud ja otsused.

Ma näen end ka kunstniku ja käsitöölisena. Kunst ja käsitöö on mu elus väga suurt rolli mänginud nii kaua, kui mäletan. Ma naudin kätega asjade loomist. Usun, et oma kire rakendamine hea tegemiseks ning nõrgemate ja rõhutute abistamiseks on väga kasulik.

Hetkel kutsun end artivist’iks, kuna eesmärk on muuta maailma läbi oma kunsti. Mulle meeldib joonistada loomi kui indiviide, et inimesed tõesti näeksid neid sellisena ja mitte vaid millegi koostisosadena. Ma tahan siduda kõigi elusolendite ilu kurva reaalsusega, kus inimkond on loodusest lahutatud ja kasutab teisi elusolendeid jõhkralt ära.

Millal ja miks hakkasid veganiks?

Olen olnud taimetoitlane pea terve elu, tänu oma sõprade mõjutustele. Veganiks hakkasin umbes seitse aastat tagasi. Ma teadsin alati, et loomsete toodete kasutamine on vale, aga mingil põhjusel ei tahtnud ma seda endale tollal teadvustada. Kui lõpuks loomakasvatuse reaalsust mõistsin, oli see mulle raske löök. Peamine tegur selles oli mu kassi haigestumine ja surm. Ma mäletan, kui kurb oli teda kannatamas näha. Ma taipasin tollal, et miljardid loomad kannatavad iga päev.

Veganlus on muutnud tervet mu elu. Hakkasin asju vaatama uue nurga alt. Lõpuks tundsin, et mu südametunnistus on puhas ja ma teen õiget asja. Lisaks sain juurde uusi sõpru ja osad vanad sõbrad hakkasid samuti veganiteks! Seega muutis veganlus mu elu, aga samas ka teiste elusid.

Mida tähendab loomaõiguslus sinu jaoks?

See on keeruline ja suur küsimus… Ma usun, et igal elaval ja tundevõimelisel olendil peaksid olema õigused – elada, otsuseid teha, erilist elu elada. Paljud inimesed ei mõtle loomade õiguste peale, sest nii on ühiskonnas kombeks. Meile on põlvkondade viisi õpetatud, et loomad on loodud meile kasutamiseks, mistõttu satuvad meie vaated ja arvamused tihti sellega vastuollu.

Mida saame õppida mitteinimestest persoonidelt?

Usun, et nad saavad meile palju õpetada, eelkõige empaatiat. Mitteinimestest persoonidel on oskused, mis on inimestele tihti tundmatud, mis teeb nende ja nende elustiiliga suhestumise keeruliseks. Samas aitab nendega suhtlemine meil mõista teisi liike ja meie elukeskkonda.

Sa oled Vegan Vortexi asutaja. Mida Vegan Vortex täpselt teeb?

Vegan Vortex on Soome veganriiete bränd, mille peamine eesmärk on veganluse edendamine ja loomaõiguste propageerimine. Vegan Vortex loob veganriideid inimestele, keda huvitab kõigi loomade heaolu.

Veganlus jõuab lähitulevikus peavoolu. Või kui mitte seda, siis veganite arv aina kasvab ja veganlus huvitab inimesi, kes ise pole veel seda. Ma usun, et praegu on ideaalne aeg veganlusele väike lisatõuge anda. Veganelustiil ja -väärtused peavad praegu olema nähtavad.

Vegan Vortex toetab muuhulgas teisi loomade ja nende õigustega tegelevaid organisatsioone. Hetkel annetame 20% oma kasumist Soome organisatsioonidele.

Kõige keerulisem brändijuhtimise juures on selle isiklikku kalendrisse mahutamine. Oma brändi kallal töötamine on väga rahuldustpakkuv, aga kahjuks ei saa ma hetkel sellele täisajaga pühenduda, veel mitte. Kõige rahuldustpakkuvamad on tegevused, mis ühtivad täielikult mu väärtustega ja suudavad maailma muuta. Mul on hea meel, kui suudan muuta konservatiivseid vaatenurki ja suhtumist loomadesse või loomsetesse toodetesse. Lisaks on tore kohtuda uute inimestega, kellel on minuga sarnased huvid.

Milline sinu loodud disain on Vegan Vortexis kõige olulisem ja miks?

Mul on erinev side iga omaloodud disainiga, raske on lemmikut valida. Kui aga tõesti peaksin valima, siis see oleks mu uusim disain „Not just a number” (e.k. „Rohkem kui number“). Mu mõte jooksis seda joonistades hästi – selle sõnum on lihtne, kuid oluline. See pilt meeldib mulle ka visuaalselt, kuna sümboliseerib meie sisemist vabadust, olenemata liigist või kultuurilisest taustast.

Not just a number. Disain: Marita Tanninen

Kuidas disainerid saavad ühiskondlikule muutusele kaasa aidata?

Esiteks, disaini teel on võimalik saata sõnum, hoolimata disaini füüsilisest kujust (olgu see T-särk, joonistus, maal, postkaart vms). Kui sõnum on selge ja inimestele vastuvõetavalt esitatud, on disain eesmärgi täitnud.

Inimestega kohtumine ja nendega vestlemine on samuti suure mõjuga. Kui su loodud disain on ideoloogiline, tuleb kommunikatsioon loomulikult.

Ma loodan, et minu T-särki kandes tunnevad inimesed end õnneliku, tugeva ja uhkena. Loodan, et veganid ja teised loomaarmastajad saavad minu disainide abil oma mõtteid väljendada. Loodetavasti paneb minu disainitud T-särgi nägemine ka mitteveganeid oma vaateid loomadele ja loomakasvatusele ümber hindama.

Loomaaktiviste kimbutab kergesti stress. Kas saad jagada nippe, kuidas enda eest paremini hoolt kanda?

Veganid on ilmselt tavainimesest tundlikumad ja kui pidevalt loomaõigustega seotud uudiseid jälgida, võib see väga väsitavaks muutuda. Ma tean, et loomade kannatuste pealtvaatamine on raske. Ma usun, et veganluses on miljoneid häid aspekte ja vahel aitab, kui neile keskenduda. Samuti ei ole isekas aeg-ajalt iseendale keskenduda. Mõtle, kui palju oled saavutanud ainuüksi veganiksolemisega!

Ma lugesin hiljuti Whitney Baucki artiklit „Kas meil on tõesti vaja rohkem jätkusuutlikke moebrände?“ [06.06.2019]. Kui mood välja jätta, siis millised võiksid olla põhjused alustada uut jätkusuutlikku moebrändi aastal 2019?

See on tegelikult väga hea küsimus. Ma lõin uue brändi veganluse, mitte jätkusuutlikkuse pärast. Kui mul on kaks valikut ning üks neist on jätkusuutlikkus, siis ma valiksin selle kindlasti, aga see ei ole Vegan Vortexi põhisõnum.

Ma usun, et maailma ei päästa jätkusuutliku moega, vaid inimeste tarbimisharjumuste muutmisega. Kiirmood on suuremahuline probleem ja me üritame seda vältida. Oleme väike bränd ja meie tootmismaht on väike. Meie jaoks on olulisem aktivismi jaoks töövahendite loomine kui jätkusuutliku kauba müümisega raha teenimine. Tänavamood on selleks tõhus viis.

Millised veganid, loomeaktivistid, loomaaktivistid jne on sind kõige rohkem mõjutanud?

Minu kangelased pärinevad raamatutest, armastan lugemist. Üks minu varasemaid mõjutajaid oli (üllatus!) Peter Singer. Mäletan „Animal Liberation’i” (1975, e.k. „Loomade vabastamine“) lugemist ja et see võttis mul nii kaua aega, sest ma nutsin seda tehes nii palju.

Viimasel ajal olen lugenud Yuval Noah Harari raamatuid. Ma ei tea, kas ta on vegan (on küll – toim.), aga ta kirjutab palju loomade väärkohtlemisest. Tema „Sapiens’i” lugemine aitas mul mõista mu oma liigi käitumisharjumusi.

Mida võtad ette järgmisena?

Vegan Vortexil ilmus just mitu uut T-särgi disaini, nii et suvel peab rohkelt printima ja pakke saatma. Mul on ka paar uut illustratsiooniideed, loodetavasti jõuavad need sügisel ka paberile.

We are not food. Disain: Marita Tanninen

Ingliskeelse originaalintervjuu viis läbi Dagmar aka DtheVeganFeminist: Using arts and crafts for improving position of oppressed animals: Marita Tanninen (Vegan Vortex; FI)

Tõlkis: Andra Somelar