11. aprill 2020Eesti Vegan Selts

Anny Drobet

Kevadpühi tähistatakse tihti mune värvides ja mune koksides – sellest on saanud traditsioon. Mis oleks, kui mõtleks korraks ka sellele, kuidas munad meieni üldse jõuavad?

Kanad ovuleerivad nagu naisedki paljunemise eesmärgil. Naistel vabaneb küps munarakk kord kuus. Kui munarakk viljastub, kinnitub see emaka seina külge ja hakkab moodustama embrüod. Kui munarakku ei viljastata, eemaldatakse see. See juhtub umbes kaks nädalat enne menstruatsiooni, mis on naise kehale suur koormus. Kuigi kanad ei menstrueeri, on munade loomise ja edasiandmise tsükkel neile vaieldamatult füüsiliselt veelgi raskem, seda nende keha suuruse ja kaalu palju suurema suhte tõttu. Muna valmimine ja selle munemine vajab väga palju energiat ja jõudu, mistõttu vabas looduses kana muneb aastas vaid 10-15 muna. Eesti kanad munatööstuses aga umbes 300 korda aastas. Munakanad on sellise julma aretuse tõttu nii ära vaevatud, et kaltsiumipuuduse tõttu on neil tihti osteoporoos. Kaltsiumipuudus on ka põhjus, miks kanad võivad ise oma muna ära süüa. Kas see on aretus, mille üle peaksime uhked olema? 

Munatööstuse julmus ei puuduta vaid emaseid linde. Kuna isaseid tibupoegasid ei ole munatööstusele “vaja”, gaasitatakse nad või jahvatatakse elusalt tükkideks. Isaste tibupoegade saatus on munatarbijani jõudnud harva, kuigi mõni aasta tagasi leiti mittevajalikud tibud HKScan Baltikum Tallegg’i prügikonteinerist, mispeale lihatööstuse äriüksuse juht kommenteeris:

/.../ haudejäätmetega koos hukatud tibud peaksid teooria kohaselt surema võimalikult humaansel viisil – nimelt kallatakse elujõutud tibud koos jäätmetega purustajasse, kus surm on silmapilkne.” 

See on munatööstuse tavaline praktika. Kas tibude elusast peast purustamine on tõesti humaanne?

Teistmoodi pühad

Kuidas sulle meeldib hetkel eriolukorra tõttu kodus olla? Iga päev kodus … Tööstuslikud kanad elavad kinnises ruumis, põrgulikes tingimustes, koos surnud kaaslastega ja mädanevate munadega nii umbes 2 aastat järjest, iga päev, 24/7, nii kaua, kuni nad lõpuks tapetakse, sest nad ei “tooda” enam piisavalt mune. Kui kana muneb vähem kui munatööstusele sobib, siis tapetakse ta veelgi varem. Vabas looduses elavad kanad kuni 11-aastaseks. Ja sa arvasid, et sul on raske ja tüütu? 

Jah, me kõik oleme väsinud koroonaviirusest. Sellest, mida see teeb inimestele nii tervise seisukohast kui ka majanduslikult. Meil on aeg mõista, et loomakasvatus ja loomade söömine toob endaga kaasa epideemiaid ning nende tagajärjel on ka varem inimesi surnud: hullulehmatõbi, SARS, MERS, linnugripp jne. On aeg lõpetada loomade ja loomsete produktide söömine!

Teeme pühade ajal parem veganšokolaadist munakujulisi komme või värvime kive ning sööme midagi lihtsat ja maitsvat nagu kikerhernejahust omlett.


Liitu Facebookis üritusega Lihajätted ja taimevõtted 2024.

Pühapäeval, 31. märtsil toimub kohvikus Nihe munavabade munadepühade veganbrunch.