21. detsember 2017Kadri Sikk

Käesolev aasta on olnud ääretult mitmekülgne ja põnev, sest varasem töö on hakanud vilja kandma, ja mis saaks olla veel inspireerivam kui teadmine, et veganmaailm muutub üha võimalikumaks. Anname siin ülevaate meie 2017. aasta olulisematest saavutustest Eesti veganmaastikul, mille üle võime üheskoos rõõmustada.

Eesti Vegan Seltsi eesmärk on, et võimalikult paljud inimesed jõuaksid veganluseni ning jääksid püsivalt selle eluviisi juurde, mis väljendub üha suuremas veganite arvus. Lähemalt võib alaeesmärkide ja tegevustega tutvuda meie strateegiast aastani 2022. Vaatame lähemalt, mida oleme nende eesmärkide saavutamiseks sel aastal teinud.

EESMÄRK A: Võimalikult palju inimesi jõuab veganluseni

Meie aastarütmi seab väga armastatud ja üha kasvav Taimetoidumess, mida korraldame koos organisatsioonidega Loomus ja Loomade Nimel. Mess toimus tänavu juba seitsmendat korda ja seda külastas rekordilised 5000 inimest. Kes käis kohal, märkas ka esmakordselt messi väisanud Vaal Nelet, kes rõõmustas nii suuri kui väikesi huvilisi, kes olid tulnud maitsma mõnusat taimetoitu ja soetama eetiliselt toodetud kaupu, aga ka osa võtma tihedast veganmaailma tutvustavad programmist. Taimetoidumess jäi silma ka Marketingi Instituudile, kes tunnustas korraldajaid Turundustähega.

Taimetoidumessi korraldajad, vabatahtlikud ja Vaal Nele. Foto: Ester Sall

Eesti Vegan Selts tunnustas selle aasta Taimetoidumessil esmakordselt aastaauhindadega veganlusse panustajaid viies kategoorias. Nominente esitasid Eesti Vegan Seltsi liikmed ja igasse kategooriasse valisime välja viis nominenti, kelle vahel toimus avalik hääletamine. Oma hääle andsid 1635 inimest. 2017. aasta lemmikud olid:

  • Parim vegantoit: Karu Talu šokolaadid;
  • Parim vegantoode: Märss kotid;
  • Silmapaistev tegu: Organisatsioonide Loomus ja Loomade Nimel lobitöö Riigikogus karusloomafarmide sulgemiseks ja metsloomade keelustamiseks tsirkuses;
  • Uus tulija: ajakiri Vegan;
  • Vegansõbralik söögikoht: vegan restoran V
Eesti Vegan Seltsi aastaauhinnad 2017. Foto: Ester Sall

Veganluse üha kasvav populaarsus pole ka meediast mööda jooksnud. 2017. aasta võtmesõnadeks on kindlasti “lapsed ja veganlus”. Sel teemal on tänavu palju sõnavõtte meediast läbi jooksnud, millest seltsi juhatuse liige, sotsioloog Kadri Aavik räägib ka kui moraalsest paanikast. Kui mõned aastad tagasi veel veganlusest seoses lastega peaaegu et ei räägitudki, siis täna üritatakse lapsi ära kasutada viimase õlekõrrena, et esitleda veganlust ekstreemse, ohtliku ja keerulisena – mida see sugugi pole. Nii kutsus Mihkel Raud meid aprillis Kolmeraudsesse rääkima just sellest, kas veganlus on ikka lastele tervislik, ja samas vaimus jätkus ka ülejäänud aasta. Vahva oli Jummel Juurikaga tehtud intervjuu, mis tänu koostööle Arengukoostöö Ümarlauaga jõudis Maalehe erilehe vahel paljude lugejateni ja oli veebis kõige suurem klikimagnet. Kui 2016. aastal kajastati meid meedias otseselt 29 korral, siis tänavu pea kolm korda rohkem ehk 95 korral.

Laste teemat puudutasime samuti Arvamusfestivalil, kus korraldasime selle aasta ühe populaarseima arutelu teemal “Veganlus – enesepiiratud või tervislik toitumine?”, milles osalesid perearstid Marta Velgan ja Karmen Joller, Eesti Lastearstide Seltsi juhataja Ülle Einberg, Rootsi onkoloog David Stenholtz ning Helsingi Ülikooli toitumisteaduste professor Mikael Fogelholm. Dr David Stenholtz andis järgmisel päeval lisaks veel loengu täistaimse toitumise tervisemõjude kohta, mis tõi suvisest pühapäevast hoolimata saali huvilisi täis. Osalenud Eesti arstid on veganlusest rääkinud hiljemgi meedias ja üks parimaid ja lootustandvamaid artikleid ilmuski Postimehes alles hiljuti Marta Velgani sulest, mis käsitleb vegantoitumist rahulikult ja tasakaalukalt. Võib arvata, et nii-öelda moraalset paanikat veel puhuti tuleb, aga töötame seltsis kindlasti edasi selle nimel, et meedias käsitletaks veganlust üha asjatundlikumalt.

Arvamusfestivali arutelu veganluse üle. Foto: Maali Suitso
“Mida tervist!” täismaja toonud esilinastus KUMU Dokumentaalil. Foto: Maali Suitso
Ostes seltsi kleepsuga Biomenu tooteid, toetad ka meid. Foto: Biomenu

Huvi veganluse vastu kasvab ja kindlasti tuleb siin tänada ka meie partnereid ja toetajaid, tänu kellele jõuame kaugemale. Koos Rhumeldiga oleme istutanud sarapuupähklipakkidele seltsi logo, et tõsta meie nähtavust; ostes Biomenu teatud tooteid, toetate seltsi; ajakiri Vegan aitab reklaamiga ning on alati heaks partneriks veganluseteemaliste artiklite avaldamisel; KSA Silmakeskuse toetus on aidanud meil aga mõelda suurelt ja seada ambitsioonikaid plaane. Plaanis on tuleval aastal laiendada koostööd ettevõtjatega, et saavutada suuremat mõju ja ulatust veganlusealase teavituse ja huvikaitse tegemisel, mis ongi meie teine suur valdkond.

EESMÄRK B: Võimalikult palju inimesi jääb püsivalt veganluse juurde

Eesti Vegan Seltsi jaoks on üks suurimatest arengutest kindlasti huvikaitsesuuna käivitamine, et muuta veganitele veganvalikute tegemine lihtsamaks ka väljaspool kodu. Üks kõige olulisematest huvikaitseesmärkidest on tagada veganitele toitlustamine avaliku sektori asutustes, sealhulgas haridusasutustes. 2017. aasta jooksul on selleks loodud oluline pretsedent tänu ühele lapsevanemale, kes pöördus kevadel seltsi poole oma murega, sest Terviseamet keelas tema lapse lasteaias vegantoidu pakkumise. Koostasime tervisekaitsenõutele vastava lasteaia veganmenüü ning pidasime terve aasta jooksul aktiivset suhtlust ametkondadega, et saada menüüle heakskiitu. Pika töö tulemusena jõudsime Terviseameti, Tervise Arengu Instituudi ja sotsiaalministeeriumiga kokkuleppele, et toitlustajad võivad lasteaedades pakkuda määrusele vastavad vegantoitu. Meie koostatud lasteaia veganmenüü koos tehnoloogiliste kaartidega on üleval kodulehel.

Selleks, et võimalikult palju inimesi jääks püsivalt veganluse juurde, peab inimestel olema tervisliku vegantoitumise kohta ka piisavalt teadmisi. Eesti Vegan Seltsi jaoks on äärmiselt oluline edastada veganluse kohta adekvaatset infot ja meil on hea meel, et vegan.ee lehte soovitavad hea eestikeelse infoallikana ka arstid ja toitumiseksperdid. Lisaks veebis olevale infole oleme koostanud veganluse kohta ka trükimaterjale, mida on alates sellest aastast võimalik ka kõigil soovijatel meilt jagamiseks tellida. Kõige populaarsem on tervisliku taimse toitumise voldik, mida oleme laiali jaganud juba 1500 tükki. Telli sinagi materjale jagamiseks.

Maria ja Marta lasteaed saab nüüd jätkata vegantoiduga. Foto: erakogu

Info veganluse kohta Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Foto: erakogu

EESMÄRK C: Eesti Vegan Selts on laia partnervõrgustikuga tugev valdkonna eestkõneleja

Selleks, et Eesti Vegan Seltsi mõju kasvaks ja meil oleks võimalik tegeleda jõulisemalt ka huvikaitsega, peame arendama organisatsiooni ennast. 2017. aasta on selles vallas olnud äärmiselt rikastav. Saime esmakordselt pikema projektirahastuse, viies kuni 2018. aasta kevadeni SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toel ellu arenguhüppeprojekti, mille eesmärk on tagada seltsi huvikaitsetegevusteks piisavalt tugev tase nii teadmiste kui finantside poolelt. Selleks, et sinna jõuda, oleme sel aastal laiendanud oma partnervõrgustikku ja arendanud enda pädevusi, osaledes erinevates täiendprogrammides nagu EMSLi ja Praxise Huvikaitselaboris, Riina Raudse huvikaitsekoolitusel Tervise Arengu Instituudis, Sotsiaalse Innovatsioon Labori koosloomejuhtide arenguprogrammis, täistaimse toitumise tervisemõjude kursusel Cornelli Ülikooli juures, rahvusvahelise ÜRO kestliku arengu eesmärkide juhtimisprogrammis UNLEASH ja Rootsi Instituudi, Dedicated Institute ja Stockholm Resilience Center’i planetaarsete võimaluste arenguprogrammis LEAP. Olime kohal ja pidasime ettekande ka iga-aastasel loomaõiguste konverentsil Luxembourgis ja ka Eestis. Tänu kõigele sellele on meie partnervõrgustik arenenud väga tugevasti nii Eestis kui rahvusvaheliselt ja me teeme täna koostööd oma valdkonna parimate ekspertidega.

Tegime eraisikutele sel aastal lihtsamaks meile annetamise. Selleks liitusime Swedbanki Ma armastan aidata keskkonnaga, lõime kodulehele mugavamad lahenduse meie toetamiseks ning Rootsi loomaõigusorganisatsiooni Djurens Rätti eeskujul pakume võimalust sõbra nimel toetada Eesti Vegan Seltsi Katharina Grepi vahva taimemandala kaardiga, mis on tore valik igaks tähtpäevaks. Meie tegemisi toetab ka meie liikmeskond, mis on nüüdseks kasvanud 233 inimeseni.

Kadri Sikk seltsi juhatusest rahvusvahelises arenguprogrammis LEAP. Foto: Christopher Backholm & Robin Sällström
Katharina Grepi vajva taimemandala kaart, millega saad toetada Eesti Vegan Seltsi. Foto: Ester Sall

Kokkuvõtteks

2017. aasta on toonud Eesti Vegan Seltsile kaasa palju arengut ja väljakutseid, tänu millele oleme muutunud tugevamaks ja mõjukamaks. Võtame aasta lõpu aega natuke puhata, et siis jätkata tuleval aastal juba veel suuremate plaanidega. Soovime kõigile rahulikke ja rõõmsaid pühasid ning meeleolukat aastavahetust!