Autor: Dr Rebecca Jones
Tõlge artiklist I’m a GP who has switched to a vegan diet – this is why I would recommend it to my patients
Sain kiiresti aru taimse toitumise kasust tervisele. Mu kaal langes ja mul oli rohkem energiat.
2015. aastal sai minust perearst kuueaastase residentuuri ja viieaastase meditsiinikooli järel. Veidi üle kahe aasta tagasi sai minust vegan, aga see otsus ei olnud kuidagi seotud arstiks olemisega. Tegelikult käsitles mu 11 aastane meditsiiniline haridus toitumist vaid vähesel määral. Mu muutus oli ajendatud eetilistest seisukohtadest, mida mulle oli sisendatud juba lapsena.
Peagi peale muutuse tegemist sain aru taimse toitumise kasust tervisele. Võtsin kaalust alla, olin energilisem ja tundsin end emotsionaalselt rohkem tasakaalus. Usun, et just teadlikult söömine parandas vaimset tervist. Teadlikkus sellest, mida sa tarbid ja teadmine, et see ei põhine valul ja surmal, võib olla väga vabastav.
Ma lõin veganarstide jaoks Facebooki grupi, kus nüüd on üle 200 liikme. Me võime olla ainukesed Ühendkuningriigi arstid, kes määravad mitmete krooniliste haiguste, näiteks kõrge kolesterooli, kõrgvererõhu ja südamehaiguste, ennetamiseks ja ravimiseks taimse toitumisplaani, kuid me pole ainsad, kes levitavad infot selle ohutusest.
Rohkem toitumisalaseid teadmisi
Briti Dietoloogide Ühing (British Dietetic Association) on avaldanud, et hästi planeeritud täistaimne toitumine on ohutu igale inimesele igas vanuses, ka lastele. Minu kogemuste kohaselt on paljud arstid siiski veel, kas veganeluviisi vastu või lihtsalt ei ole teadlikud selle kõikidest tervise-eelistest.
Meditsiinitudengitele ja arstidele peaks tagama rohkem toitumisalast haridust ja neile peaks tutvustama järjest kasvavat tõendusmaterjali sellest, kuidas taimset toitumist on kasutatud II tüüpi diabeedi ja südamehaiguste ravis. Saaksime aidata oma patsientidel vältida ülekaalulisust, vähki ja südame-veresoonkonna haigusi täistaimse toitumise abil juba enne, kui nad jäävad haigeks.
Tervislik täistaimne toitumine
Kõige tervislikum on toitumine taimsetest terviktoidudest, mis hõlmab täisteravilju, kaunvilju ja köögivilju, väldib töödeldud toite, liha ja piimatoodeid ning sisaldab võimalikult vähe õli. Ma ise ei järgi sellist toitumiskava, aga ma teen kõik, et tarbida rikkalikus koguses teravilju, kaunvilju, ube, köögivilju ja puuvilju. Ma söön nende kõrvale tavaliselt vegan „rämpstoitu” nagu kalavabad pulgad, sojavorstid ja seitanipihvid, ja klaas (vegan)veini.
Ma olen kindel, et mu toit sisaldab kõike, mida mul on vaja, välja arvatud B12- vitamiini. Soovitan igal veganil tarbida lisaks B12-vitamiini, mis on ainuke toitaine, mida ei ole võimalik taimedest saada.
Võtan iga päev D-vitamiini, aga see ei ole seotud veganlusega – teen seda, sest elan külmas ja pilvises Suurbritannias. Ma tarbin ka oomega-3-e ja joodi lisandeid, kuigi neid on võimalik saada hästi planeeritud vegantoitumise puhul näiteks linaseemnetest ja vetikatest.
Muutus ei pea olema järsk ja äärmuslik
Ma soovitan tihti oma patsientidele taimset toitumist, eriti kui nad tulevad küsima, kuidas ravimeid kasutamata saaks hallata kõrgenenud vererõhku, kaalu või kolesterooli.
Oma eluviisi pole kerge muuta. Mina olin vegetaarlane enne, kui hakkasin veganiks, nii et minu jaoks ei olnud see raske üleminek. Kui näen kedagi, kes toitub ebatervislikult ja tarbib suures koguses liha ja piimatooteid, soovitan neil proovida täistaimset toitumist mõnel päeval nädalas või lihtsalt loobuda alustuseks punasest ja töödeldud lihast ning seejärel kõrvaldada piimatooted, munad ja valge liha.
Ka väikesest muutusest on abi
Muutus ei pea olema järsk ja äärmuslik. Ka väiksematest muutustest on abi, isegi ainult loomsete valkude tarbimise vähendamisest on tervisele kasu. Aga mul on edulugusid patsientidest, kes läksid lõpuni, kes hakkasid veganiteks ning ei suutnud uskuda, kui hea enesetunne neil tekkis juba peale paari nädalat.
Kõiki toitaineid, välja arvatud B12-vitamiini, on võimalik saada taimedest. Isegi valke, kuigi paljud omnivoorid püüavad meid veenda vastupidises. Taimed koosnevad valkudest, nii et veganid saavad seda kindlasti piisava koguse, ja enamus Ühendkuningriigi elanikest tarbib nagunii valke üle päevase soovitatud normi.
Leidub rohkelt teaduslikku tõendusmaterjali, mis näitab, et hästi planeeritud täistaimne toitumine on väga tervislik ning aitab ennetada südame-veresoonkonna haigusi, ülekaalu ja vähki. Samas on ka väga tore teada, et sa saad oma elustiiliga vähendada kahju loomadele ja keskkonnale. Ma tean, et ma olen vegan elu lõpuni ja jätkan selle soovitamist kõigile, kes tahavad teha muutusi paremuse suunas.
Doktor Rebecca Jones on Ühendkuningriikides elav ja töötav perearst. Ta on eetiline vegan. Ta kirjutab tervise teemadel lehtedel The Vegan Doctor ja @the_vegan_doc.
Tõlkis: Diana Mehilane