19. juuli 2017Eesti Vegan Selts

Tõlge artiklist What Dairy Has To Do With Your Acne Problem

Autor: Sarah Von Alt

Ilmselt on pea iga teine kuulnud oma sõbrast (või mõnest kuulsusest), kes on väitnud, et tema nahk muutus pärast veganiks hakkamist palju paremaks. Või olete lugenud üht paljudest artiklitest, mis väidavad, et piim põhjustab aknet.

Otsustasime seda väidet kontrollida ja istusime maha koos dermatoloogi Gene Rubinsteiniga, et arutada temaga piimatoodete ja akne vahelist seost.

Kuidas on toitumine, eriti piimatoodete tarbimine, aknega seotud?

Pilt: Paola Cortez

Dermatoloogid pole siiani toitumist aknega seostanud. Ent viimase kümne aasta jooksul on see arusaam muutunud, sest uuringud on näidanud, et lisaks geenidele ja hormoonidele võivad akne ägenemisele kaasa aidata ka teatud toiduained.

Piima tarbimise ja akne seost on nüüdseks palju uuritud ning on leitud, et seos on olemas. Huvitaval kombel näib kõige tugevamat mõju avaldavat kooritud piim ehk lõss. Uuringute autoritel on piimast põhjustatud akne ägenemisele erinevaid põhjuseid. Ühe teooria kohaselt tuleb suurem osa USA-s tarbitavast piimast tiinetelt lehmadelt, kelle hormoone sisse juues hakkavad nahanäärmed rohkem rasu eritama ja see tekitabki aknet.

Samas peaks aknega seostatud kooritud piimas olema teoreetiliselt vähem hormoone, sest hormoonid on rasvlahustuvad ja seetõttu peaks neid rohkem leiduma suurema rasvasisaldusega piimas. Teise teooria kohaselt kutsub piim (nii nagu kõrge glükeemilise indeksiga toidudki) ise esile insuliinitaseme tõusu ja põhjustab seeläbi rasu tootmist ning akne teket. Tuleb välja, et kooritud piim on sageli maitseomaduste parandamiseks magustatud ja suurem kogus suhkurt võib samuti aknet põhjustada.

Milline on olnud teie kogemus piimatoodetest loobunud patsientidega? Kas olete märganud kohest paranemist?

Akne tekkepõhjuseid on mitu ja ma uurin iga patsiendi puhul neid kõiki. Toitumine on üks teemadest, mida ma patsiendiga esimesel visiidil arutan. Suur hulk teismelisi tarbib palju piimatooteid. Kuigi uuritud on ainult piima ja akne, mitte piimatoodete ja akne vahelist seost, võib arvata, et aknet põhjustavad kõik piima sisaldavad toiduained, seetõttu soovitan patsiendil ka neist loobuda.

Paljud patsiendid on teatanud, et nende nahk läks mõne nädala pärast klaarimaks. Samas on oluline siinkohal rõhutada, et lisaks toitumise korrigeerimisele (nagu näiteks piimatoodete ja kõrge glükeemilise indeksiga toitude vähendamisele oma menüüs) soovitan patsientidele ka nii suukaudseid kui nahale määritavaid ravimeid ja näohoolitsusi.

Paljud veganid on väitnud, et nende nahk hakkas pärast loomsetest toiduainetest loobumist särama. Kas see on tõsi?

Mõistagi pole seda otseselt uuritud, kuid mul on mitu veganist patsienti, kelle nahal on tõepoolest selline omapärane terve sära. Hakkasin ka ise nahaprobleemide tõttu pool aastat tagasi veganiks ja mu patsiendidki on öelnud, et mu näonahk näeb nüüd palju parem välja.

Tõlge: Gerda Noorlind