25. mai 2018Eesti Vegan Selts

Autor: Ginny Messina (tõlge artiklist “Fortified Soy Milk is Healthy Alternative to Cow’s Milk for Toddlers”)

Kanada Dietoloogide ja Kanada Pediaatriaseltsi ühisavalduses soovitatakse vanematel olla väikelastele piima valides ettevaatlikud. Täpsemalt ollakse mures rikastamata taimepiimade madala valgu- ja mineraalainesisalduse pärast.

Nõustun enamusega, mida nad ütlevad. Rikastamata taimepiimad ei peaks moodustama põhiosa väikelaste toidusedelist. Samuti on tõenäoline, et nagu nad nendivad, on rinnapiima või imikutele mõeldud piimasegude pakkumisel kuni kaheaastastele lastele eeliseid. Kuid ma ei nõustu nende soovitusega, et lehmapiima võiks pakkuda juba üheaastastele lastele, aga rikastatud sojapiima mitte. Nende väide läheb vastuollu Toitumise ja Dietoloogia Akadeemia seisukohaga taimse toitumise kohta, milles öeldakse: „Täisrasvast rikastatud sojapiima või lehmapiima võib normaalselt kasvavatele ja mitmekülgset toitu söövatele väikelastele hakata andma peale üheaastaseks saamist.“

Kanada dietoloogide ja arstide ühisavalduses hoiatati, et madala toitainesisaldusega taimsed joogid võivad tekitada isutust ja tuua kaasa selle, et lapsed söövad vähem toitu. Aga sama võib väita lehmapiima kohta. Uuringud on näidanud, et selle vähese rauasisalduse tõttu võivad lapsed, kes kõhu lehmapiimast täis joovad, tarbida vähem rauda ja neil on suurem defitsiidirisk.[1] Rikastatud sojapiim sisaldab mitte ainult valku, kaltsiumi, D-vitamiini ja B12-vitamiini, vaid ka rauda. See võib olla lastele hoopis parem valik.

On tõsi, et paljud taimepiimad on lastele toitainevaeseks valikuks. Näiteks enamus pähklitest tehtud piimasid (aga mitte kõik) on väga väikeste laste jaoks liiga valgu- ja/või rasvavaesed. See ei tähenda, et peaks tarbima lehmapiima. See tähendab lihtsalt, et vanemad peaksid lastele piimasid hoolikamalt valima.

Kuni üheaastastele imikutele on ainsad sobilikud piimad rinnapiim või beebidele mõeldud piimasegu, sealhulgas sojapiimasegu. Esimesel eluaastal ei tohiks lapsed juua tavalisi poes müüdavaid või kodus tehtud taimepiimasid ega lehmapiima. Peale esimest sünnipäeva võivad lapsed jätkata rinnapiima või piimasegu tarbimist või alustada täisrasvase rikastatud sojapiima joomisega. Veganlapsed peaksid tarbima ühte neist kolmest piimast (või nende piimade kombinatsioone) kuni umbes kolmanda eluaastani. Ka teisi taimepiimasid võib kasutada, aga need ei tohiks olla lapse toidusedelis põhiliseks piimaks.

Kui vegan.eebid jäävad vale toitumise tagajärjel haigeks, siis on põhjuseks tavaliselt, et nende vanemad ei mõistnud, kui oluline on õige piima valimine. Veganbeebid ja -väikelapsed peaksid saama piima, mis sisaldab rikkalikult valku, rasva, kaltsiumi, D-vitamiini ja B12-vitamiini. See ei pea tulema lehmalt.

 

[1] Ziegler EE. Consumption of cow’s milk as a cause of iron deficiency in infants and toddlers. Nutr Rev 2011;69 Suppl 1:S37-42.

 

Tõlge: Ireene Viktor

 

Ginny Messina (MPH, RD) on vegantoitumise ekspert ja mitmete vegantoitumist puudutavate raamatute autor (“Vegan for Life”, “Vegan For Her” ja “Never Too Late to Go Vegan“). Ta avaldab regulaarselt vegantoitumisest rääkivaid artikleid blogis The Vegan RD.