22. märts 2017Eesti Vegan Selts

Ralf Tafenau on Facebooki grupis „Jah, see on vegan!“ kuulsust kogunud oma isuäratavate toidupiltidega. Fotodelt leiab alati ka tema tätoveeritud käe. Ralfi käe tunneme juba une pealt ära, aga saagem lähemalt tuttavaks Ralfi endaga.

Tutvusta ennast natuke. Kes oled, millega tegeled?

Pärit olen algselt Tartust, aga nüüd elan juba teist aastat Tallinnas. Õpin Balti Filmi- ja Meediakoolis ristmeediat, hetkel olen sellest üle poole juba üle elanud. Muidu tegelen videote tegemisega, enda riidefirmaga ning lisaks ka autode ja mootorratastega.

Kui kaua oled olnud vegan ja kuidas selleni jõudsid?

Kogu see asi sai alguse seitse aastat tagasi. Olin 14-aastane ja kaalusin kuskil 113 kg. Kuigi pikkust oli mul juba kusagil 190+ cm, oli see olukord ikkagi päris käest ära läinud. Ja siis otsustasingi päevapealt lihast loobuda, ja kolme või nelja kuuga olin üle 20 kg alla võtnud. Vegan olen olnud nüüdseks umbes 1,5 aastat. Veganlus oli juba kaua olnud mul mõttes ning Tallinna kolimine tõi juurde palju uusi söögikohti kui ka sõpru, kes olid veganid, nii et jällegi hakkasin päevapealt veganiks.

Kas veganluses on sinu jaoks olnud selle aja jooksul ka midagi keerulist?

Keeruline on hetkel näiteks motika varustusega, kuna suurem osa asju on siiski alati, kas nahast tehtud või nahast siltidega. See probleem on ka tavariietega.

Kas su tutvusringkonnas on ka teisi veganeid? Kuidas sõbrad veganlusse suhtuvad?

On küll teisi veganeid, mu õdegi on näiteks vegan. Sõbrad on nüüdseks juba harjunud sellega ja tihti on nad üllatunud, kui maitsvad võivad vegansöögid olla. Just eelmisel nädalal tegin sõpradele pizzat, mis sai kõikide poolt heakskiidu.

Kas sul on seoses veganlusega ka ette tulnud konflikte või mingisuguseid koomilisi juhtumeid?

Konflikte ma üldiselt väldin, aga eks väljas olles on ikka inimestega vaieldud. Tavaliselt lõppeb see sellega, et kõiges nõustutakse, aga öeldakse, et ah kogu see teema ikka liiga raske vms. Eks naljakas ole juba tavaliselt see, kui inimesed saavad teada, et ma olen vegan, üldjuhul arvatakse, et kõik veganid on kleenukesed hipid, mitte suured täis tätoveeritud mehed.

Veganite seas on mehi vähem kui naisi. Miks see sinu hinnagul on nii?

Põhjusi on selleks kindlasti palju. Esiteks, mehed ei hooli oma tervisest nii palju kui naised, välimus ja trenn võivad küll olulised olla, aga see, kui terve keha ise on, see on teisejärguline. Kindlasti on tegemist ka sellega, et ühiskonnas on jäetud liha söömisest kuidagi eriti alfaisase mulje. Õige mees oled ikka siis, kui lähed poodi ja ostad sealt tüki liha ja siis kärsatad selle veel grillil ära.

Facebooki grupis “Jah, see on vegan!” oled populaarsust kogunud oma toidupiltidega. Kas sulle on alati meeldinud süüa teha? Kas enamus toite valmivad sul improviseerides või jälgid mingeid retsepte? Millised on su lemmiktoidud?

Söögitegemine on mulle alati meeldinud ja veganlus teeb selle veel lahedamaks, sest saab pidevalt proovida uusi asju, mille peale muidu ei tulekski. Nädala sees on mul tavaliselt kindel toitumiskava, mis läheb ka trenniga kokku, sest sel ajal pole mul lihtsalt aega hakata mõtlema, mida veel õhtul süüa teha. Aga nädalavahetustel üritan tavaliselt midagi uut teha. Lemmiktoidud muutuvad päris tihti, aga kindlad lemmikud on lasanje, avokaadopasta, magushapu tofu riisiga ja loomulikult pizzad.

Milline on su tüüpiline menüü?

Hommikuks teen tavaliselt smuuti, kui seda saab niimoodi nimetada. See koosneb kahest banaanist, valgupulbrist, mingisugusest boosti pulbrist ja veest. Päeva jooksul söön veel paar banaani ja siis üldjuhul teen õhtuks riisi, kuhu lisan juurde tofu, brokoli, tomati, kurgi jne.

Milliseid toidukohti soovitaksid Tallinnas?

Kindlad lemmikud on Tallinnas Burger Box ja Papa Joe – taskukohane, maitsev ja kiire. Kui aga suuremat kogust tahta, siis Tokumaru valik on megahea. Ja loomulikult ei saa mainimata jätta Vegan Restoran V-d, aga olge targad ja pange päev varem laud kinni, siis ei pea tühja kõhuga minema mingit teist kohta otsima.

Kas jälgid ka mingisuguseid veganlusega seotud Youtube´i kanaleid, blogisid, Facebooki lehekülgi vms?

Väga aktiivselt Youtube´i kanaleid ei jälgi, aga kui Loora või Jennifer midagi teevad, siis neid ikka vaatan. Facebookis jälgin rohkem asju, alustades loomulikult meie enda Eesti lehtedest, aga üks grupp, mida kõik peaksid jälgima on What F.A.T. Vegans Eat, sealt leiab eriti häid ideid. Facebooki lehtedest jälgin ka Vegan Humorit ja mu lemmik on Vegan Sidekick.

Kas jääd eluks ajaks veganiks?

Pole küsimustki, kindel jah.

 

Küsis: Ireene Viktor