14. september 2016Eesti Vegan Selts

Kord kuus ilmub Eesti Vegan Seltsi uudiskiri. Kirjas tutvustame juba toimunud ja/või tulevasi üritusi, mõnda olulisemat blogipostitust ning jagame retsepte.

Uued terviseartiklid vegan.ee lehel

Taimetoidu tervislikud jooned

Paljud inimesed otsustavad veganiks hakata taimetoidu positiivsete tervisemõjude pärast. Taimse toitumisega on võimalik vähendada riski haigestuda paljudesse väga levinud kroonilistesse haigustesse. Mitmed suured terviseorganisatsioonid nagu WHO, World Cancer Research Fund (Maailma Vähiuuringute Fond) jt on võtnud selgelt suuna taimsel toidul põhineva toitumise propageerimisele. WHO tervisliku toitumise kirjeldustes on tervisliku toitumise osana mainitud vaid taimseid toidugruppe. Mida näitavad teadusuuringud veganite tervise kohta? Loe lähemalt siit.

Veganite ja mitteveganite toitumise võrdlus

Toitumuslikult eristab veganeid teistest toitumisgruppidest loomsete komponentide puudumine menüüs. Millega asendavad veganid loomsed saadused? Kuidas mõjutab see vajalike toitainete saamist? Kuivõrd hästi või halvasti vastab veganite toitumine riiklikele toitumissoovitustele? Kas veganitel on raskem saada vajalikke toitaineid ning tervislikult toituda kui mitteveganitel? Käesolev artikkel tegeleb neile ja teistele küsimustele vastuste otsimisega kahe suurima toitumisviiside uuringu näitel. Lisaks lükatakse ümber ka mitmed vegantoitumisega seotud müüdid. Loe edasi.

Vegan.ee blogi

Veganvanemate ähvardamine Itaalias on oht inimõigustele

Väikelapsed (1-3)

Hiljuti lõi meedias laineid juhtum, kus alatoidetud itaalia laps võeti vanematelt ära. Meedia seostas poisi halba tervist veganlusega (ignoreerides tõsiasja, et tal oli kaasasündinud südamerike) ja tõstatas küsimuse, kas laste vegantoitumine on väärkohtlemine.
Sellest ajast on lugu eskaleerunud. Itaalia poliitik Elvira Savino tegi uue seadusettepaneku, mille kohaselt vanemaid, kes kasvatavad oma lapsi veganitena, võib oodata vangistus. Uue seadusega seonduv keelekasutus on olnud sama ühekülgne ja paksudes värvides nagu sellele eelneva loo puhul – veganeid kirjeldatakse kui inimesi, kes „suruvad“ oma toitumisviisi oma lastele peale, nagu see oleks midagi, mida teised vanemad ei tee. Loe edasi siit.

Toiduliidu piimakampaania eksitab tarbijat

Eesti piimalehmad
Eesti piimalehmad

Eesti Toiduainetööstuse Liit on algatanud uue lehmapiima joomist propageeriva kampaania, mille keskmes on värviline lehmaskulptuur. Eesti Vegan Selts peab rõõmsa lehma võrdpilti kohatuks ning piima tervislikkusele rõhumist eksitavaks. Loe edasi siit.

Retsept: Karamelliruudud

karamelliruudud2

Koostis:
150 g ehk 1 kruusitäis kivideta datleid
1/3 – 1/2 kruusitäit ilma soolata või vähese soolasisaldusega tahhiinit
2 kuhjaga spl toatemperatuuril seisnud kvaliteetset kookosõli
veidi ehtsat vaniljepulbrit
soovi korral näpuotsatäis jahvatatud kardemoni
näpuotsatäis soola

Juhised:
Purusta kõik koostisained väikses purustajas ühtlaseks massiks, see võtab aega mõned minutid. Vooderda ruudu- või ristkülikukujuline vorm küpsetuspaberiga ning tõsta segu vormi (ma kasutasin u 10 x 18 cm vormi). Silu ühtlaseks. Segu peaks olema vormis 1,5 – 2 cm kõrguselt. Tõsta vähemalt paariks tunniks külmkappi tahenema. Kui segu on tahenenud, tõsta see vormist välja ja lõika u 2×2 – 2,5-2,5 cm ruutudeks. Säilita magustoitu külmikus.

Retsept ja foto: Kadri Aavik (veganmaailm.com)

Soodustused Eesti Vegan Seltsi liikmetele

Eesti Vegan Seltsi liikmed saavad soodustusi vegantooteid pakkuvatelt firmadelt, kellega teeme koostööd. Sellelt lehelt leiad nimekirja ettevõtetest, kes hetkel liikmetele soodustusi pakuvad. Eesti Vegan Seltsiga liitumise kohta loe lähemalt siit. Sooduskoodide ja täpsema info saamiseks kirjuta eestiveganselts[at]gmail.com. Samal aadressil on oodatud on ka pakkumised ettevõtetelt, kes soovivad seltsiga koostööd teha.

Eesti Vegan Seltsi tegevust saab toetada:

Eesti Vegan Selts

• Konto nr: EE821010220206871227 (SEB)
• IBAN: EE821010220206871227
• Saaja: MTÜ Eesti Vegan Selts

Eesti Vegan Selts on mittetulundusühing ja meie juhatuse liikmed töötavad vabatahtlikult. Ükskõik kui suur või väike annetus aitab seltsil oluliselt paremini hakkama saada ning oma eesmärke saavutada. Kogutud raha eest saame ülal pidada portaali www.vegan.ee, trükkida voldikuid ja tellida materjale, korraldada üritusi, vestlustunde, loosimisi ja muid tegevusi ning esindada seltsi messidel hea väljapanekuga.

Liitu seltsi postiloendiga, saates e-mail aadressile list-subscribe@vegan.ee.