24. märts 2020Eesti Vegan Selts

Aasta alguses liitus Eesti Vegan Seltsiga toitumisterapeut Katriin Kalling. Katriin on läbinud toitumisnõustaja ja -teraapia õppe Annely Sootsi Koolituse Tervisekoolis ja õpib hetkel funktsionaalse toitumisterapeudi õppes. Saame temaga lähemalt tuttavaks.

Miks hakkasid tervisliku toitumise ja toitumisteraapia vastu huvi tundma ning seda õppima?

Minu jaoks on huvitav see, kuidas toit võib mõjutada meie tervist ja enesetunnet. Suurem huvi toitumise vastu tekkis siis, kui mu näonahk läks väga halvaks ehk tekkis akne. Hakkasin toitumise kohta rohkem uurima ja erinevaid asju enda peal katsetama. Toitumist motiveeris õppima minema soov ennast ja teisi aidata ning otsus võtta vastutus oma tervise eest. Lisaks on see kõik väga põnev! Palju inspiratsiooni annab just see, kui on võimalik aidata kellegi elukvaliteeti paremaks muuta. Hea tervis on väga suur väärtus.

Kuidas erineb toitumisteraapia tavalisest toitumisnõustamisest ja millistel juhtudel võiks just toitumisteraapiat eelistada?

Toitumisnõustaja annab nõu tervisliku toitumise ja elustiili osas, kuid ei anna toitumissoovitusi erinevate haiguste puhul ega soovita ühtegi toidulisandit, v.a juhtudel, kus on kindlaks tehtud toitaine puudus. Toitumisteraapiat võiks eelistada juhul, kui sul on mõni terviseprobleem, millega oled hädas ja soovid toitumise abil vältida haiguse süvenemist, kiirendada taastumist ja suurendada heaolutunnet.

Kas oskad oma nõustamiskogemuse pealt näiteid tuua, et milliseid n-ö toitumisvigu tüüpiliselt tehakse?

Tüüpiline on see, et inimesed söövad liiga palju loomseid tooteid, töödeldud toitu ja suhkrut ning lisaks on stressitase kõrge, mis loob soodsa pinna erinevate haiguste tekkeks. Samuti ei ole hea kogu päeva vältel pidevalt näksida. See on koormav seedesüsteemile ega mõju hästi ka hammastele. Toitainerikkaid ja tervislikke köögivilju, sh tumerohelisi lehtvilju, süüakse kahjuks liiga vähe.

Miks võiks tervislikel põhjustel eelistada just taimset toitumist?

On leitud, et tervislik taimne toitumine võib kaitsta erinevate elustiilihaiguste eest, näiteks südame-veresoonkonna haiguste, II tüüpi diabeedi ja teatud tüüpi vähi puhul. See on juba üsna hea põhjus, kuna tänapäeval on suur tõenäosus surra just südamehaigustesse. Tervislik toitumine aitab ennetada haiguste teket ja tunda ennast oma kehas hästi, et meil oleks jõudu tegeleda sellega, mida armastame.

Milline on su enda tavapärane menüü? Millised toiduained leidub alati su kapis?

Hommikut alustan tavaliselt sooja kurkumi-ingveri lattega. Seejärel teen rohelise smuuti, kuhu lisan suvel korjatud marju, banaani, lehtkapsast, spinatit, sellerit ja mõningaid superfoode, näiteks makat. Kevadel lisan võimalusel smuutisse hoopis naati ja nõgest. Keskendud sellele, et sööksin terviktoite ja et toit oleks alati värviline. Kodus on mul tegelikult üsna tavalised toiduained: köögiviljad, avokaado, puuviljad, marjad, teraviljad, kaunviljad, pähklid ja seemned. Üks mu lemmikutest on tahhiini, mis on mul alati kodus olemas. Tahhiini muudab kõik toidud, eriti salatid, väga maitsvaks. Tavaliselt on aknalaual kasvamas võrsed või hoopis idandid purgis, mida on mõnus toidule maitseks peale raputada.

Kuidas sa ise jõudsid veganluseni?

Loomadele kannatuste põhjustamine erinevatel viisidel on mulle alati väga vale tundunud. Seega kõige suuremaks ajendiks oli empaatia loomade suhtes ja lisaks sellele ka loomtööstuse mõju keskkonnale, sh metsiku looduse hävimine ja liikide väljasuremine.

Toitumine hakkas aina enam taimsemaks muutuma keskkoolis ja nii see samm-sammult veganluse suunas liikus.


Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustajad pakuvad teaduspõhist infot taimse toiduvaliku tervisliku ja turvalise planeerimise kohta ning terapeut aitab leida lahendusi erinevate terviseprobleemide korral. Nõustamise aluseks on kliendi olukord ja küsimused, teraapia puhul ka arsti ravijuhis ja tõenduspõhised toitumissoovitused, eesmärgiks praktilised lahendused veganluse täisväärtuslikuks teostamiseks igapäevaelus ning tervenemisprotsessi toetamine tervisliku taimetoitlusega. Kõik meie nõustajad on läbinud erialase väljaõppe ja on ka ise veganid.

Vaata lähemalt siit.