Toortoitlus

Toortoitlus on toitumisviis, milles on ülekaalus kuumtöötlemata toiduained. Toortoiduks loetakse toiduaineid, mida pole kuumutatud üle 40–48˚C. Toortoitlaseks peetakse tavaliselt inimest, kelle toidusedelist moodustavad kaalu järgi umbes 75–100% kuumutamata toiduained. Lisaks eristatakse suure toortoidu osakaaluga inimesi, kelle menüüst moodustab toortoit 50–74%.

Toortoitlased on tavaliselt veganid. Toorvegetaarlased tarbivad lisaks mitteloomsetele saadustele ka toorpiima ja/või tooreid mune. Vähem on neid, kes söövad lisaks ka toorest liha.

Levinuim toortoitlaseks hakkamise põhjus on isiklik tervis, kuigi ka keskkondlikud ja eetilised põhjused võivad olla valiku aluseks või kaasteguriteks.

Toorveganite toidusedelisse kuuluvad toored köögiviljad (sh merevetikad ja seened), puuviljad, pähklid, seemned ning idandatud tera- ja kaunviljad. Toidu töötlemise võtetest kasutatakse kuivatamist, püreestamist, kääritamist, leotamist, mahlade pressimist, aga ka (sügav)külmutamist. Paljud toortoitlased eelistavad mahepõllumajanduses kasvatatud toitu.

Toidu toorelt tarbimise kasuks räägib see, et kuumtöötlemine võib vähendada mitmete kasulike toidukomponentide (fütotoitained, vitamiinid, ensüümid ja mineraalaineid) sisaldust ja tekitada ebasoovitavaid ühendeid, eriti kui toitu töödelda suurel kuumusel (praadimine, röstimine, grillimine ja frittimine) ning pikka aega. Samas muudab kuumutamine mitmed toiduained paremini seeditavaks, suurendab osade toitainete omastamist ja vähendab teatud antitoitainete sisaldust. Heaks näiteks on kaunviljad, mis muutuvad keetmise tulemusel söödavaks.

Enamikule inimestest oleks kasulik suurendada toortoidu osakaalu oma toidusedelis. Toortoidu optimaalseks osakaaluks pole ühtset soovitust, sest see sõltub individuaalsetest eripäradest. Üldiselt ei peeta täistoortoitlust sobilikuks lastele, kuna vajaliku hulga kalorite saamine toortoidust ei pruugi olla laste väikesi magusid arvestades piisav.

Hästi planeeritud toorvegantoitumisega on võimalik saada piisavalt kõiki asendamatuid toitaineid, kui lisaks mitmekülgsele toitumisele võtta regulaarselt juurde B12-vitamiini toidulisandit ja pimedamal osal aastast D-vitamiini. Lisaks on ka toorveganitel oluline tagada, et toidusedel sisaldaks piisavalt kõiki neid toitaineid, mille saamisele veganitel üldiselt tähelepanu tuleb pöörata. Loe olulisemate toitainete ja hästi planeeritud taimse toitumise kohta siit.

Toortoitumisest huvitatutele soovitame lugeda Brenda Davise ja Vesanto Melina raamatut „Becoming Raw“, millest leiab usaldusväärse tõenduspõhise ülevaate toortoitumise kohta.