28. aprill 2019Eesti Vegan Selts

Autor: dr Casey Taft (katkend raamatust “Millennial Vegan”)

Mulle kuluks praegu tõesti hea nõu ära. Ma olen väsinud pidevast väärkohtlemisest, mille osaliseks saan ma alati, kui  veganluse teemal sõna võtan. Mul on seda küll raske öelda ja tean, et see ei parandaks loomade olukorda, aga osa minust soovib vahel lihtsalt vaikida, et pääseda sest lõputust õudusest. Teisalt ei suuda ma seda siiski teha ja püüan ümbritsevatele teadvustada loomade kannatusi vaatamata sellele, et mind seetõttu taga kiusatakse. Mul on tunne, et sein on püsti ees ja ma ei tea enam, mida teha.

Mõned mu koolikaaslased on teinud minu kiusamisest mängu. Nad jälgivad iga mu suutäit ja siis levitavad minu kiusamiseks kuulujutte, et ma söön liha. Nad ahistavad mind Facebookis, jagades kõikide mu postituste all pilte surnud loomadest ja nende väärkohtlemisest. Eile lõunasöögi ajal tuli üks poiss, istus minu kõrvale, hoidis mind vägisi kinni ja sundis vaatama videot lehma tapmisest. See tekitab mulle õudusunenägusid, mul on tõsine hirm ja seetõttu pean kogu aeg oma seljatagust jälgima. Mu sõbrad soovitavad mul enda eest seista, aga kardan, et see teeks olukorra ainult hullemaks.

Ma saan regulaarselt selliseid sõnumeid veganitelt, kes kirjeldavad oma kogemusi kiusamise ja vaimse vägivallaga sõprade, pereliikmete, klassikaaslaste, tuttavate ja veebis võõraste poolt. See on noorte veganite jaoks väga oluline probleem, kuna sellist käitumist on paljudel peaaegu võimatu vältida ja sellel on suur mõju nende vaimsele ja füüsilisele heaolule.

Mitmed uuringud on näidanud, et vaimne vägivald on vähemalt sama ulatusliku kahjuga kui füüsiline, kuna vaimse vägivalla eesmärk on samuti teise inimese kahjustamine. Sageli võib vaimne vägivald eskaleeruda ja viia lõpuks füüsiliseni. Vaimne vägivald on kõige peenekoelisem ja raskesti äratuntavam vägivalla vorm, mistõttu on väga oluline inimesi harida, et nad selle ära tunneksid.

Vaimne vägivald võib avalduda mitmel moel, sõltuvalt sellest, mida agressor taotleb. Näiteks mustamine hõlmab muuhulgas otsest alandamist ja inimese eneseväärikuse hävitamist. Samuti võib esineda sundivat ja kontrollivat käitumist. Nende tegevuste eesmärk on mõjutada teist inimest teda manipuleerides ja kiusates ning piirates tema põhiõiguseid ja -vabadusi, mis viib lõpuks iseseisvuse kaotamise ja sotsiaalse eraldatuseni.

Veel üks raskesti märgatav, aga väga kahjustav vaimse vägivalla vorm on vaenulik eemalehoidmine, ignoreerimine, mille eesmärk on karistada teist inimest ja panna teda tundma end ebakindlana. Vaimse vägivalla ilmingud on ka domineerimine ja hirmutamine, et tekitada hirmu ja sundida kuulekusele.

Kahjuks on vaimne vägivald väga levinud, näiteks peaaegu pool USA elanikkonnast on seda kogenud. Noor vegan võib väga suure tõenäosusega kogeda väärkohtlemist. Mitteveganitele ei meeldi sageli seista silmitsi tõsiasjaga, et nende eluviis aitab kaasa loomadevastasele vägivallale, ja tõenäoliselt häbist põhjustatud vastureaktsioon võib olla vihane ja pahatahtlik. Sellest tundest ajendatud väärkohtlemine võib väljenduda nii küber- kui ka näost näkku kiusamises, aga veelgi vaevumärgatavam on lähedaste poolt tekitatud tunne, nagu veganist pereliige tekitaks perekonnale või iseendale oma eelistusega mingit kahju.

Paljudel loomakaitsjatel on isiklik kogemus psüühilise trauma ja väärkohtlemisega. Need kogemused võivad muuta meid emotsionaalselt nõrgaks. Lisaks sellele, et me tegeleme loomade väärkohtlemise probleemiga, tuleb rinda pista ka ühiskonna ükskõiksusega selle teema suhtes. Kui me kogeme kõigele lisaks veel kaasinimeste poolt vaimset vägivalda ja selle tagajärgi, siis võib see muuta keeruliseks meie enda eest hoolitsemise ja selle tagajärjel ka loomade õiguste kaitsmise.

Seega – kuidas tulla toime kiusamise ja väärkohtlemisega, kuidas seda ära tunda ja aru saada, millega on tegu?

Esiteks – räägi sellest teistega. Räägi pereliikmetega, koolitöötajatega ja oma sõpradega. Ära kannata vaikides, otsi vajalikku abi lahendamaks olukorda nii, et vaimne vägivald lõpeks. Teistega rääkimisest võib sinu vaimsele tervisele palju kasu olla. Kui sul ei ole väga palju neid inimesi, kellega rääkida, võib abi olla professionaalsest nõustamisest. Mõnikord võib olla kasulik ka pereteraapia, eriti kui probleem puudutab pereliikmeid. Kui tunned lootusetust, abitust või mõtled enesetapule, siis võta ühendust Eluliiniga.

Teiseks – sea inimestega suhtlemises selged piirid. Anna neile teada, et sind ei või kiusata ja halvasti kohelda. Blokeeri nad sotsiaalmeedias või püüa teistmoodi oma elust eemaldada. Kui see on aga keegi, kellega sa koos elad või kellega on lähedane suhe, siis on vaja rääkida oma tunnetest ja selgitada, kuidas selline käitumine sind mõjutab.

Kolmandaks, kui sa mõistad, mida nad püüavad sellise käitumisega saavutada, siis oled enda kaitsmiseks paremini ette valmistunud. Vaimne vägivald ja kiusamine on püüd sind mentaalselt mõjutada, aga püüa endale kinnitada, et sa ei lase ennast sellest häirida. See, mida endale sellel hetkel ütled, on kriitilise tähtsusega. Kinnita endale, et teiste arvamus ei saa mõjutada sinu enesehinnangut, nende käitumine ei takista sind veendunult ja enesekindlalt loomade õiguste eest seismast. Sinu tugevusel, enesekindlusel ning veendumustel ei ole nendega mingit pistmist ja selline käitumine on nende, mitte sinu mure.

Viimaks, ära mine kaasa vaimse vägivalla ja kiusamisega. Vaimne vägivald ei ole kunagi õigustatud ja kui sellise käitumisega kaasa minna, siis see tõenäoliselt süvendab probleemi ja muudab olukorra hullemaks. Laskumisega kiusajate tasemele ei saavuta sa midagi. Pea meeles, targem annab järele, ja ära mine kaasa vaimse vägivallaga.

Originaaltekst: “Psychological Abuse and Bullying: Millennial Vegan”

Tõlkis Mylene Mihkelsoo

Toimetas Krista Roose

Millennial Vegan” on raamat noorele veganile. Sealt leiab nõu ja abi mittevegan maailmas hakkamasaamiseks. Räägitakse sellest, mida teha, kui tunned ennast veganina üksikuna, kuidas saada hakkama kiusamisega, kuidas suhelda lähedastega, kes veganlust heaks ei kiida, aga ka sellest, kuidas armuelus mitteveganist partneriga toime tulla. Samuti kajastatakse toitumishäirete teemat. Osta e-raamat siit või paberraamat siit.

Kui sul on raske, tunned stressi või ärevust, siis võid pöörduda ka Eesti Vegan Seltsi kogemusnõustaja juurde. Kogemusnõustamisel pakub inimene, kes on isikliku taastumisloo järel läbinud riiklikult tunnustatud kogemusnõustamise väljaõppe, sarnases kriisis inimesele tuge. Kogemusnõustamine pole mõeldud raskemateks juhtudeks, millega tuleks pöörduda psühholoogi juurde, vaid toetab seda protsessi.

Kui soovid aga aidata koolikiusamise vastu võidelda, siis võta ühendust programmiga Kiusamisvaba Kool.