29. märts 2019Eesti Vegan Selts

Jaanuaris pöördus üks Suurbritannia vegan NatWesti panga poole, et saada laenu vegantoitumise kursusel osalemiseks. Abi ja nõu saamise asemel sõimas aga klienditeenindaja vegani läbi, öeldes muuhulgas, et “kõiki veganeid tuleks näkku peksta”.

Vegan nimega Vee pöördus seepeale Rahvusvahelise Veganite Õiguste Alliansi (IVRA) poole, kes tegeleb veganite õiguste kaitsmisega. Pangale esitatud kaebuses viidati asjaolule, et veganlus on inimõigus ning sellisena käsitleb seda Suubritannias ka Võrdsuse ja Inimõiguste Komisjon. Vee sai klienditeenindaja käitumise eest pangalt £1075 kompensatsiooni.

IVRA esindaja dr Janette Rowley tänas NatWesti mõistva suhtumise eest: “Eetiline veganlus on rajatud vägivallatuse eeldusele. On absurdne, et see toob kaasa nii palju kuritahtlikkust ja negatiivsust. Täname NatWesti arusaamise eest, et Vee ähvardav kohtlemine ei olnud aktsepteeritav.”

Olukord Eestis

Hiljuti kutsuti õiguskantsleri juurde kokku inimõiguste nõukoda, mille üks liikmetest on Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk, kes seisab seal veganite õiguste eest ning tutvustab murekohti, mis veganitel ette tulevad, kui nende huvidega ei arvestata.

“Veganlus on Euroopa Inimõiguste Kohtu hinnangul veendumus, mille alusel tuleb tagada võrdne kohtlemine. Loodan tulevastel aastatel näha positiivseid arenguid veganitele põhiseaduslike õiguste tagamisel,“ rõhutab Sikk.

Ka Eesti seadused sisaldavad sätteid, mis peavad veganitele tagama vabaduse ja võimaluse elada oma veendumuste kohaselt. Praktikas tuleb veganluse uudsuse tõttu ette erinevaid olukordi, kus veganid võivad tunda, et nende õigusi on riivatud. Eesti veganid saavad sel juhul pöörduda õigusnõustamise saamiseks Eesti Vegan Seltsi poole, kus neid nõustab jurist Mari-Liis Sepper, kes on töötanud üle kümne aasta inimõiguste ja võrdõiguslikkuse küsimustega nii avalikus kui ka kolmandas sektoris.