30. oktoober 2019Eesti Vegan Selts

Novembris tähistame ülemaailmset vegankuud!

Tänavu möödub 75 aastat sõna “vegan” loomisest. Selle väljamõtlejaks oli inglise puutöömeister Donald Watson (1910-2005), kes koos sõpradega asutas 1944. aasta novembris maailma esimese vegan seltsi (The Vegan Society). Nad soovisid leida eraldi nimetust inimeste kohta, kes lisaks lihale on loobunud ka piimast, munadest ja teistest loomsetest võetustest. Põhjus loomsest loobumisel oli lihtne – kaastunne loomade vastu. Sõna vegan moodustati sõna vegetarian kolmest esitähest ja kahest viimasest tähest.

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Vegankuu tähistamiseks toimub novembris mitmeid temaatilisi üritusi, mis aitavad veganmaailmaga lähemalt tutvuda. Ning mitmed vegan toidukohad ja veebipoed pakuvad novembri jooksul erinevaid soodustusi, et veganitele ja veganlusehuvilistele kinkida uusi maitseelamusi ja põnevaid tooteid. Nii saad sinagi koos meiega vegankuud tähistada!

Vegankuu üritused

Dokumentaalfilm “Vegucated”

Vegankuu avab 31. oktoobril Tallinnas linastuv dokumentaalfilm “Vegucated”. Filmis jälgitakse kolme tavalist inimest, kes on nõustunud kuueks nädalaks vastu võtma vegan väljakutse. Kuue nädala jooksul söövad nad vegantoitu, tutvuvad loomatööstuse tagamaadega, külastavad loomade varjupaika, kuulevad taimse toitumise terviseelistest ning kohtuvad teiste veganitega. Kas sellest saab elu muutev kogemus? Kas nad otsustavad veganlusega jätkata?

Sissepääs tasuta. Film on inglise keeles ingliskeelsete subtiitritega. Film on sobilik ka nõrganärvilistele.

Linastused:

  • Tallinnas 31.10 kl 18.30 Vabamu muuseumis (Toompea 8).
  • Pärnus 12.11 kl 19.00 Kultuuriklubis Tempel (Akadeemia 7).
  • Rakveres 13.11 kl 18.00 ajakirja Vegan kontoris (Laada 4).
  • Tartus 18.11 kl 18.30 AHHAA keskuses (Sadama 1).

Dr Jeanette Rowley (UK) loeng loomade ja veganite õigustest

7. novembril külastab Eestit The Vegan Society juriidiline nõustaja dr Jeanette Rowley, kes annab Tallinnas ka avaliku loengu loomade ja veganite õigustest.

Miks on loomade vabastamiseks vaja seista veganite õiguste eest ning kuidas luua ühiskonnas muutusi, mis aitavad seda teha? Kuidas seista selle eest, et oleks võimalik teha kaastundlikke valikuid nii koolis, töökohal, haiglates kui ka mujal? Dr Janette Rowley selgitab, miks inimõigused ja võrdne kohtlemine laiemalt on kasulikud ja aitavad veganlust levitada. Samuti tutvustab ta olukorda Ühendkuningriigist ja toob näiteid, kuidas seadus sealseid veganeid kaitseb.

Dr Jeanette Rowley töötab The Vegan Society (UK) juriidilise nõustajana ning veab seal rahvusvahelist õiguste võrgustikku, mille töös osaleb ka Eesti Vegan Selts. Ta on juuradoktor, kes spetsialiseerub veganlusele ja inimõigustele ning juhendab sel teemal ka üliõpilasi. Ta on avaldanud veganluse juriidika teemal mitmeid tekste ning osaleb praegugi ning kahe raamatu avaldamises, mis ilmuvad 2020. aastal. Ta kuulub võrgustikku UK Equality and Human Rights Religion and Belief Network ja on Ungari Veganliidu auliige ning Vegan Option Canada nõunik.

Sissepääs tasuta. Loeng on inglise keeles. Ettekanne toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu toetatud projekti raames. Vaata lisainfot siit.

Taimetoidumess

Aasta vegansündmuseks on loomulikult 9. ja 10. novembril Kultuurikatlas toimuv Taimetoidumess! Tänavune mess on pühendatud maailmamuutjatele ning seda tähistatakse vürtsidega. Kahepäevasel messil osaleb ligi sada ettevõtet Eestist ja välismaalt, toimuvad erinevad loengud, filmiesitlus ja töötoad. Kõikide ettekannete ja töötubade fookus on ühiskondlikul aktivismil. Paljud osalejad pakuvad mõnusaid, sooja andvaid vürtsikaid toite, mis sümboliseerivad maailmamuutjate särtsu ja südikust.

Dokumentaalfilm “Running for good”

Taimetoidumessil 9. novembril kl 17.15 linastub Eestis esimest korda uus film “Running for Good”, mille peaprodutsent on James Cromwell (kassahitist “Babe”) ja režissöör Keegan Kuhn (“Cowspiracy”, “What The Health”). Film jälgib vegan ultramaratonijooksja Fiona Oakes’i teekonda maailma raskeimale, 250-kilomeetrisele jooksule Sahara kõrbes.

Fiona Oakes (50) on püstitanud neli maailmarekordit. Ta on olnud kiireim naine, kes jooksnud kõigil seitsmel kontinendil ja põhjapoolusel. 14-aastaselt ütlesid talle arstid, et ta ei hakka enam kunagi korralikult kõndima, rääkimata jooksmisest. Talle teostati kümneid põlveoperatsioone, mille tulemusel eemaldati kogu tema parem põlveliiges. Fiona on olnud alates 6. eluaastast vegan, ta peab 400-pealist farmiloomade varjupaika.

Film on inglise keeles eestikeelsete subtiitritega. Filmile pääseb Taimetoidumessi piletiga.

Toitumisloeng: Vegantoitumise müüdid ja tegelikkus

Kuidas teha parimaid valikuid tänapäevases toiduinfo virvarris? Millised toiduained ohustavad tervist ning millised pakuvad kaitset? Kas veganeid ohustab raua- ja valgupuudus? Miks on liha- ja piimatoodetest loobunutel väiksem risk haigestuda levinud elustiilihaigustesse? Milline on täisväärtuslik taimetoit ja kuidas saada veganina kätte kõik vajlikud toitained?

Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustaja, ajakirja Vegan nädalamenüüde autor ning vegankokkade õppejõud Eliis Salm toob loengus “Vegantoitumise müüdid ja tegelikkus” selgust neile ning mitmetele teistele küsimustele.

Kõik on teretulnud kuulama, küsima ja vestlema! Üritus on osalejatele tasuta. Asukoht: Õpetajate Maja Hansasaal (Raekoja plats 14, Tallinn). Aeg: 12. novembril kl 18.30.

NB! Sama loeng toimub ka Tartus 5. detsembril Loodusmajas (Lille 10) kl 18.30.

Nõustamine veganitele: toimetulek mõistmatuse ja negatiivsusega

Veganiks olemise üks keerulisemaid aspekte on sotsiaalne suhtlus ning toimetulek ühiskonnast tuleneva negatiivsuse ja mõistmatusega veganluse ja veganite suhtes. Kuidas sellega toime tulla? Kuidas suhelda lähedastega, kes veganlusse naeruvääristavalt suhtuvad? Kuidas veeta lähenevaid pühi stressivabalt? Kuidas säilitada tasakaalu pidevas negatiivses meedia ja sotsiaalmeedia mõjuväljas?

Kutsume sind kogemusnõustamise loengule ja arutelule, kus saame grupiviisiliselt nende asjade üle mõtiskleda. Arutelu viib läbi Eesti Vegan Seltsi kogemusnõustaja Evelyn Valtin, kes on isikliku taastumisloo järel läbinud riiklikult tunnustatud kogemusnõustamise väljaõppe, et pakkuda tuge depressiooni, ärevuse ja läbipõlemisega ning ka veganlusega seotud väljakutsega kokku puutuvale inimesele. Evelyn on vegan ja aidanud loomi juba lapsepõlvest alates.

19. novembril Tallinnas kl 18.00. Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine, sest kohtade arv on piiratud.

NB! Oodatud on ka introverdid, kedagi rääkima ei sunnita! Õhkkond on hubane ja toetav.

Kokkamisõhtu Tartus (ja Tallinnas)

Markus Mekk (Vegan Kokakool) õpetab valmistama maitsvaid veganroogi. Lisainfo peagi tulemas! Selleks jälgi Eesti Vegan Seltsi Facebooki lehte.

Vegankuu soodustused

Veebipoodide soodustused

Slow.ee: Jätkusuutlikku eluviisi edendav pood Slow pakub novembris naiste ja meeste kategooria toodetele soodustust 19% koodiga “vegan19“. Soodustus ei kehti ühistellimustele.

Slow eesmärk on tuua Sulle stiilseid ja kvaliteetsetest materjalidest rõivaid, mis on toodetud õiglaselt, ei lange seejuures aga ökomoe stereotüübi alla. Tooted on valmistatud parimatest materjalidest – orgaaniliselt, ilma pestitsiidide, ohtlike kemikaalide ja lapstööjõuta. Kõikides tootmisetappides osalenud inimesed töötavad õiglase tasu eest, ohututes ja heades töötingimustes.

Vesh: Vegan kinga- ja kotipood Vesh pakub novembris koodiga “vegankuu” allahindlust 10% kogu kaubale.

Vegan jalanõud on valmistatud eetiliselt, kasutamata loomseid koostisosasid. Loomseks tooraineks võivad jalanõude juures olla nahk, karusnahk, loomsel baasil liim, vill, suled, siid. Lisaks loomsete osade mittekasutamisele on vegan jalanõud toodetud ka töötajate suhtes eetilisi ning ausaid põhimõtteid järgides: head ja turvalised töötingimused, õiglane palk.

VeganShop: Vegankosmeetika kauplus VeganShop rõõmustab kliente 1.-7. novembrini ja pakub sel perioodil kogu kaupa 10% soodsamalt koodiga “vegember”.

Veganshopi tootevalik on 100% vegan ning loomulikult ei ole ühtegi toodet katsetatud loomade peal. Nii on ja nii jääb. Lisaks on paljud pakutavad tooted looduslikud. Nad teevad kõik selleks, et te saaksite teha oma ostud turvaliselt ja teades, et teie valikud on tehtud loomi austades.

Toidukohtade soodustused

VeganPlus StreetFood: Balti Jaama Turul (Kopli 1, Tallinn) asuv VeganPlus pakub novembri jooksul oma uusimat rooga, tacosid, 1 euro eest tükk!

VegB12: Ära Balti Jaama Turult veel ära mine, sest kohvik VegB12 pakub 1.-14. novembrini mitmeid sooodukaid! Nendel kuupäevadel on kell 12- 16.00 väike supp hinnaga 2,90, suur supp 3,90, ploomi -aprikoosi tordilõik 3,90 ning must kohv ja must tee 1,50 eurot.

Rohekohvik: Balti jaama lähistel (Kopli 4, Tallinn) asuv uus vegankoht Rohekohvik pani sooduskomplekti kokku kiiret ja särtsakat snäkki vajavale kliendile. Novembris saab sealt musta kohvi + saiakese või 2 blissi palli + ingveri-kurkumi šhoti 4.50 euro eest.

Lisanna – Vegan Coffee Shop: Kui sead aga sammud Tallinna vanalinna poole, siis astu läbi Lisanna kohvikust (Suurtüki 2), kus on igal novembri nädalal üks tore sooduspakkumine. 1.-10. novembrini mine sinna koos sõbraga, sest kui sina tellid kohvi, saab sõber kohvi tasuta. 11.-17. novembril saad kohvi ostes koogi 20% soodsamalt. 18.-24. novembril on kõik smuutid vegankuu auks 20% soodsamad. Ja 25.-30. novembril on kõik koogid 20% soodsamad.

Vegan Restoran V: Vegankuud jõuad kindlasti tähistada Tallinna vanimas veganrestoranis (Rataskaevu 12). Kui Vegan Restoran V-s novembri jooksul einestad, siis maini arvet tasudes teenindajale salasõna “novembri veganloos”. Nii saad osaleda loosimängus ja võid võita kolmekäigulise õhtusöögi kahele vabalt valitud jookidega. Loosi läheb kaks õhtusööki.

Foto: Vegan Restoran V

Restoran Plant: Vanalinnas ongi aga veelgi vegankohti. Restoran Plant (Rüütli 11) kutsub reede õhtuti nautima live-muusikat ning kui broneerid seal selleks ajaks laua, saad maja kulul koogilõigu või muffini. Lisaks üllatab Planti menüü uute sügispakkumistega: Kreemine muskaatkõrvitsasupp kardemoniga 7 eurot, Suvikõrvitsa-kartulivorm metsaseenesalatiga 12 eurot, hooajaline koogilõik 5 eurot.

Tru Kitchen: Mõnusate maitseelamuste ja hubase atmosfääri leidmiseks tasub sammud aga ka Koplisse seada! Tru Kitchenist (Kopli 25, Tallinn) saad salasõna “tru(u) vegan” ütlemisel novembris toitudele soodustust 7%.

PelgupaikKui sa veel Pelgupaiga (Telliskivi 24, Tallinn) meeliülendavaid toite proovinud pole, siis nüüd on põhjust sinna kiigata! Novembris saab seal Tom Kha ja Tom Yum´i suppi süüa 5 euro eest (tavahind 6 eurot).

Vigri kohvik: Vigri kohvik on külmadel kuudel suletud, aga sellest pole lugu, sest nende veebipoest saad aasta läbi vegantoite tellida. Vegankuul saad koodiga “vegankuu” sealt soodustust 8%.

Vegan Italy: Itaalia köök meie oma Tallinnas? Jah, ja veel täiesti vegan! Ja täiesti mega soodustusega novembris! Nii toit kui jook -20% salasõnaga “vegan november”. Vegan Italy asub aadressil Tartu maantee 81.

GenGöök: Ka tartlaste peale on mõeldud! Laupäeviti toimuvatel Vegan brunchidel saab GenGöökis (Magasini 5) novembris märksõnaga “vegankuu” soodustust 10%.

Vegan väljakutse

Vegankuu on loomulikult ka parim aeg Vegan väljakutsega liitumiseks!

Tunned veganluse vastu huvi, aga ei tea veel, mida see täpsemalt endast kujutab? Sooviksid veganiks hakata, aga ei tea, millest või kuidas alustada? Tahaksid ennast proovile panna ja vegantoitumist katsetada? Siis on see väljakutse just sulle! Liitudes 21 päeva kestva Vegan väljakutsega saad selle aja jooksul oma kirjakasti kogu vajaliku sissejuhatava info veganluse kohta, üle 40 retsepti, toitumisinfot ja nippe, et esimesed sammud veganluse suunas mööduksid muretult ja lihtsalt.

Väljakutsega saab liituda igal ajal – just siis, kui tunned, et oled valmis 21 päeva jooksul veganmaailmaga tutvuma. Liitu siin: https://vegan.ee/vv/

NB! Kõik, kes liituvad väljakutsega alates tänasest kuni novembri lõpuni, saavad tasuta ajakirja Vegan kahe kuu tellimuse. (Pakkumine kehtib ainult uutele liitujatele. Kui on olemas juba ajakirja aktiivne tellimus, siis olemasolev tellimus siiski ei pikene.)

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.