26. jaanuar 2021Eesti Vegan Selts

Kas kaalud 2021. aastal veganlusega alustamist?

Kui inimesed annavad uusaastalubadusi, püüavad nad harilikult oma käitumist muuta. Kuid käitumine oleneb meie mõtetest ja tunnetest. Seega – kui kaalud *teistest loomadest lugupidamise eesmärgil veganlusega alustamist, siis pead esmalt muutma oma mõtlemist ja teisi loomi mõistma.

Veganlus on lihtne, kui tead, miks

Kasvame üles maailmas, kus mõtleme neile vaid nende kasutamise seisukohast, olgu siis toiduks, rõivasteks, tööks, meelelahutuseks vms. Majandusharud, mis teenivad kasumit teiste loomade kasutamise pealt, varjavad hoolikalt, kellega tegemist ja kuidas neist saavad meie tarbitavad tooted. Sellised majandusharud teenivad objektistamise pealt, s.t tähendab nad muudavad teiste loomade olemust, sh tundeid, isiksust ja kordumatust, nii et neist saab meie ressurss. Nad ekspluateerivad neid ja tapavad neid ilma looma enese kogemusi või soove arvesse võtmata. Seepärast kasutataksegi mõisteid nagu „realiseerima“ või „käitlema“, kui tegelikult viidatakse tapmisele või veristamisele ehk elu võtmisele kelleltki, kes ei tahtnud surra.

Seepärast on esimene ülesanne uurida teiste loomade tundevõimelisuse kontseptsiooni ehk seda, kuidas nad kogevad kehalisi ja psühholoogilisi aistinguid ja tundeid ning oma elu meie ressursina. Me käitume nendega kohutavalt, mistõttu mõjub see veganlusega alustamise tahk üsna rängalt. Ent see on möödapääsmatu. Radikaalseid ja püsivaid muutusi ei tehtagi tühja-tähja pärast.

Kui uurime teiste loomade tundeid ja kogemusi, avaneb meile täiesti uus maailm – lisaks neile tehtud üüratu ülekohtuga silmitsi seismisele, toob see ka rõõmu ja äratab aukartust, kui õpime tundma tundevõimelisi olendeid sellistena, kes nad tegelikult on.

Kui tõdeme, et teised loomad on kõigis olulistes aspektides igati meiesarnased, tunnistame, et neil on samad põhiõigused mitte olla kellegi omand, mitte olla kasutatud, ekspluateeritud ega tapetud. Me mõtleme neist kui võrdne võrdsest. Me peame neist lugu ja soovime neile õiglust. Need muutused mõtte- ja tundeelus on eluks veganina hädavajalikud. Paljud inimesed teevad vea, püüdes veganlusega alustamiseks osta rohkem vegantooteid või süüa rohkem taimseid toite. Ehkki see on igati tervitatav ja heade kavatsustega tehtud, on ilma loomade kasutamist, tundevõimelisuse kontseptsiooni ja spetsiesismi (mis on ju selle aluseks, kuidas me neid kahjustame) uurimata veganluse käitumismuutustega toimetuleku tõenäosus väiksem. Vajame õigluse tagamiseks motivatsiooni ja arusaamist loomade kasutamise rollist keskkonna hävitamise, elurikkuse vähenemise, kliimamuutuse, inimeste terviseprobleemide ning zoonootiliste haiguste (nt pandeemiate) juures.

Kui kavatsed täna midagi ette võtta, loe, palun, usaldusväärsetest allikatest (nt veganvarjupaigad ja tõenduspõhised loomaõigusluse raamatud, veebisaidid, filmid jne), kes on loomad. Uuri, millised on tagajärjed nende jaoks, kui me ei ole veganid: mis juhtub, kui kasutame nende mune, ostame piimatooteid, kanname villa, nahka või siidi, sööme nende kehasid, lõbustame end nende kulul või ostame nende peal testitud tooteid. Uuri loomade kasutamise kõiki tahke. Ja kui sa siis otsustad veganiks hakata, motiveerib sind eesmärk lõpetada oma osalus nende rõhumisel. Sa ei tunne puudust ega ebamugavust, sest su mõtteviis on väga erinev niisuguse inimese omast, kes lihtsalt proovib uut kosmeetikatoodete kaubamärki või kõige viimast toitumisröögatust. Sa muutud kellestki, kes arvab, et teised loomad on meist alamad, parimal juhul armsad, ent siiski mitte omaette isiksused, kellekski, kes peab nende huve, tundeid ja elu sama oluliseks kui enda oma.

*teised loomad = loomad, kes ei ole inimloomad

Originaalartikkel Going Vegan: The Cognitive & Emotional Precursors to Behavioural Change

Tõlkis Jane Tooman