Loomkatsed on loomadele valu, kannatusi või vigastusi põhjustavad protseduurid, mida teostatakse teaduslikul või hariduslikul eesmärgil. Igal aastal sureb nende tagajärjel miljoneid katseloomi. Katseid on väga mitmesuguseid: loomi piinatakse elektriga, nende silmadesse ja marrastatud nahale pannakse söövitavat ainet, neid kõrvetatakse keeva vee või tulega, opereeritakse tuimestuseta, manustatakse mitmesuguseid mürke, neid surutakse kitsastesse klaastorudesse ning tehakse psühholoogiliselt terroriseerivad katseid. Katseloomad kannatavad ka halbade pidamistingimuste all. Sageli peetakse neid masendust tekitavalt väikestes puurides, kus neil napib toitu ja vett ning laboritöötajad kohtlevad neid toorelt ja hoolimatult.
Enim viiakse katseid läbi selgrootutel, kelle kasutamine on suures osas seaduslikult reguleerimata. Selgroogsetest on sagedasimad katseloomad hiired ja rotid, samuti on levinud merisead, liivahiired, hamstrid ja jänesed, aga ka kassid ja koerad. Eestis tegutseb 10 tunnustatud vivaariumi ning on lubatud viia läbi katseid nii tootearenduseks kui teadusuuringute raames. Põhiliselt tehakse meil katseid hiirte ja rottide, harvem jänestega, ent lubatud on eksperimenteerida ka primaatide, koerte, kasside ja põllumajandusloomadega.
Loomi kasutatakse muuhulgas väga laialdaselt kodukeemia ja kosmeetika testimisel. Naha- ja silmaärritust uuritakse Draize’i katses, mille puhul pannakse loomale (tavaliselt albiinojänesele) silma ärritavat ainet ning lastakse sellel mitu tundi mõjuda. LD50 (inglise k lethal dose 50 percent) ehk keskmise surmava annuse katse abil määratakse kindlaks aine mürgisuse määr. Katse nimi viitab sellisele manustatud aine kontsentratsioonile, mille korral kindla aja vältel surevad pooled katserühma loomadest, keda on sunnitud ainet tarbima. Tavaliselt kogeb loom katse vältel valu, krampe ja kõhulahtisust, mädavooluse tekkimist ning silmade ja suu veritsemist. Need loomad, kes katse lõpuks hinge pole heitnud, tapetakse ja lahatakse aine mõju uurimiseks.
Paljud veganid kasutavad seetõttu majapidamises ja kehahoolduses vaid tooteid, mida ei ole kindlasti loomadel katsetatud ja mis kannavad tavaliselt vastavat märget (nt Leaping Bunny (vasakul) ehk hüppava jänese pilti või kirju nagu „ei ole katsetatud loomadel“ „not tested on animals“ või „against animal testing“).
Euroopa Liidus on kosmeetika katsetamine loomadel järk-järgult keelustatud ning nüüdseks ei ole üheski liikmesriigis, sealhulgas Eestis, lubatud ei kosmeetikatoodete ega nende koostisosade testimine loomadel ega ka loomadel katsetatud kosmeetikatoodete müük. Praktikas on seda keeldu ellu rakendada aga keeruline, sest paljud kosmeetikafirmad turustavad oma toodangut lisaks Euroopa Liidule ka riikides, kus loomkatsed on kohustuslikud, näiteks Hiinas ja Venemaal. Samuti võidakse loomadel katsetada komponente, mida kasutatakse lisaks kosmeetikale muud laadi toodete valmistamisel.
Nagu Euroopa Liidus kehtestatud keeldki näitab, ei ole loomkatsete kasutamine toodete ohutuse tagamiseks tingimata vajalik. Tarbekaupades kasutatakse enamasti aineid, mida on minevikus juba palju kordi katsetatud. Neist on koostatud nn GRAS-nimekiri (inglise k generally regarded as safe ‘üldiselt ohutuks peetav’), mis sisaldab teavet tuhandete ainete senise keemilise kasutamise kohta. Samuti võib kahtluse alla seada loomkatsete tulemuste usaldusväärsuse, arvestades erinevusi loomade ja inimeste füsioloogias ning laboritingimustes ja tavakasutuses. Juba on kasutusel humaansemad alternatiivid nagu rakukultuurid ja matemaatiline modelleerimine, mida üha täiustatakse.