12. mai 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Jaga artiklit emmedega: Ka loomad on head emad

“Vanematel on soov oma järglaste eest hoolitseda ja neid kaitsta. Selle nimel hakatakse panustama juba enne nende tulekut, näiteks valmistatakse ette pesa ja hoolitsetakse nende eest sünni eel. Meie tugev instinkt oma beebisid kaitsta ja peale sündi toita on tunne millega oskavad paljud samastuda – miks peakski see olema teistmoodi teistest liikidest vanemate puhul?” Loe siit edasi, kuidas ka loomad on head emad.

Küsitlus: Eesti Vegan Seltsi infokanalite jälgimine

Küsitluses uurime, kuidas jõuab info meie tegemiste kohta inimesteni ning millisest veganlusega seotud infost ollakse huvitatud. See aitab meil paremini seltsi kommunikatsiooni ja infokanaleid arendada. Vastamine võtab aega kuni 10 minutit.

Küsitlusele saad vastata siin. Aitäh kõigile vastajatele!

Taimetoidupäev Mustamäe Keskuses

Laupäeval osalesime Mustamäe Keskuse taimetoidupäeval. Aitäh kõigile, kes seltsi lauda uudistama tulid ja meid ostu või annetusega toetasid! Ja aitäh korraldajatele toreda päeva eest!

Toitumisnipid treenivale naisele

Trenniajakirja kevadnumbrist leiad artikli “Taimetoit aktiivsele ja treenivale naisele: täistaimse toitumise eelised. Artikli autor on seltsi toitumisnõustaja Eliis Salm.

Veganluse kujutamine meedias: tervisedieet ja äärmusliikumine

Ajakiri Vegan avaldas analüüsi sellest, millisena meedia Eestis kujutab veganlust ja veganeid: “On hea tõdeda, et positiivses valguses veganlusest rääkimine on võrreldes 2015. aastaga ja siis tehtud meediaanalüüsiga suurenenud, mis järeldub eelkõige artiklite sisust, pealkirjadest ja keelekasutusestki.” Loe lähemalt.

Retsept: oreo-mangu juustukook

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata retsepti siit.

Foto: Anett Jakobson

Eesti uudised

Talllinnas avati veel üks vegankohvik

Tallinna võib varsti kuulutada küll Euroopa veganpealinnaks, sest pea igal nädalal avatakse siin uus vegankoht. Sel nädalal tegi uksed lahti vegankohvik-kokteilibaari Roosa Kaun.

Ajakirja Vegan uus number on nüüd netist loetav!

Kui sul jäi ajakirja Vegan aprilli pabernumber lugemata, siis nüüd saad kõiki artikelid ka veebist lugeda, kui ennast kasutajaks registreerid.

Õhtulehes on juttu veganmeestest

“Reedel toimus Salme kultuurikeskuses viies Loomaõiguste konverents, kus sotsioloog ja veganaktivist Kadri Aavik tutvustas veganluse ja meeste kohta tehtud värsket uurimust, kus osaleb 31 Eestist pärit veganmeest. “Minu uurimuse tulemused osutavad sellele, et veganitest mehed näevad veganiks hakkamist ühe parima valikuna oma elus. Veganiks hakkamist kirjeldati kui loogilist sammu ning elu veganina on meeste jaoks uus normaalsus,” räägib Aavik uurimistulemustest.” Loe edasi.

Vaata loomaõiguste konverentsi salvestusi!

3. mail toimus Tallinnas Loomuse korraldatud loomaõiguste konverents, kus olid kohal põnevad esinejad Eestist ja välismaalt. Konverentsi videod on nüüd Youtube’is üleval.

Kalad ei ole kontorikaunistused

“Meie endi valearusaam oma üleolekust võimaldab meil mööda vaadata loomadest, kes tunduvad meile võõrad. Olles arenenud põhimõtteliselt erinevas keskkonnas kui õhku hingavad selgroogsed, näevad kalad välja ja funktsioneerivad meist teisiti, vähemalt pealtnäha. Nemad ei saa hingata õhku ja meie ei saa hingata vees. Justkui oleksime erinevatelt planeetidelt. Nende silmad töötavad küll kuue lihase abil nagu meilgi, kuid kalad ei pilguta ega näiliselt liigutagi neid. (Loomulikult pole silmalauge silmade niisutamiseks vaja, kui nad on alati vees.)

Ent lähemalt uurides ilmneb, et välimus võib olla petlik. Teadlased ei ole mitte ainult murdnud pahatahtliku müüdi, et kalad ei tunne valu, vaid nüüd teame ka, et kalad on tähendusrikast elu elavad tundlikud olendid.” Loe siit edasi kalade olulisusest.

Allkirjasta petitsioon: Peatage putukate massiline väljasuremine!

“Mesilaste ja muude looduslike tolmeldajate arvud vähenevad kiiresti. Me teame, et üle miljoni liigi on väljasuremise ohus ning probleem on ainult süvenemas. Tegelikult teeme me looduskeskkonnale nii palju kahju, et paneme oma ellujäämise reaalse ohu alla.” Loe edasi ja anna oma allkiri siin.

Miks osta ja tarbida õiglast kaupa

Õiglase kaubanduse päeval selgitas MTÜ Mondo, miks võiks eelistada õiglase kaubanduse märgistusega tooteid. Siit leiad 7 põhjust.

Tartu Vegan Potluck: vein ja juust

Tartus saab jälle head seltskonda ja maitsvat toitu nautida! Seekordne potluck toimub 23. mail, teemaks vein ja juust. Vaata siit lisainfot.

Osale tõekuubikul Tallinnas!

18. mail toimub Tallinnas taas tõekuubik, kus igaüks on teretulnud osalema: “”Tõekuubik” on rahumeelne paigalseisev meeleavaldus, mis sarnaneb kunstietendusele. See demonstratsioon tegutseb korrastatud viisil, mis aitab möödujate tähelepanu tõmmata ja neis huvi tekitada; me proovime pealtnägijaid veganluse juurde suunata, vesteldes nendega väärtuspõhiselt ja näidates neile videosid enim levinud viisidest, kuidas loomi ekspluateeritakse, ka kohalikes farmides.” Lisainfo.

Välismaa uudised

ÜRO värske raport: Me peame nüüd ja kohe tegutsema

“Värskelt avaldatud ÜRO raporti kohaselt hävineb loodus viimase kümne aasta keskmisega võrreldes kümneid või isegi sadu kordi kiiremini. Metsloomadest imetajate biomassi hulk on vähenenud 82 protsenti, looduslikud ökosüsteemid on kaotanud poole oma esialgsest ulatusalast ning miljonid liigid on välja suremise äärel.” Vaata lähemalt.

Foto: TeddyBear[Picnic] ja FreeDigitalPhotos.net 

Võitlus vegantoidu saamiseks Šotimaa lasteaedades ja koolides

Kuigi taimetoitu pakutakse Suurbritannias enamikes koolides ja lasteaedades, on vegantoiduga lugu keerulisem ning pakkumine sõltub koolide ja omavalitsuste vastutulelikkusest.

Mitmes Šotimaa maakonnas on aga vegantoidu pakkumine nüüd lihtsam tänu lapsevanematele, kes koostöös organisatsiooniga Go Vegan World omavalitsustele tõestasid, et vegantoidu puudumine koolides on inimõiguste rikkumine. Loe siit lähemalt.

Vaata ka Eesti Vegan Seltsi koostatud lasteaiamenüüsid.

Lugemissoovitus: Põllumajanduses kasutatavad loomad ei ole asjad vaid isikud

Neuroteadlane Lori Marino tutvustab uuringuid, mis kinnitavad, et ka põllumajanduses kasutatavad loomad on indiviidid ning küsib, et miks meil on keeruline sellega leppida ja miks me neid loomi endiselt ekspluateerime. Loe artiklit siit.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.