8. aprill 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Uus blogitekst: Kas veganlus on eluviis?

“Kui lisada sõnale “vegan” juurde “eluviis”, siis muutub tähendus täiesti. Eluviis on midagi, mille me võime omaks võtta ja mida me võime järgida, kuid millest võime ka loobuda. See on midagi, millest me võime valida endale meeldivaid osasid, või järgida seda paar päeva nädalas, või katsetada ühe kuu. Veganluse puhul see aga nii ei ole. Veganlus tähendab, et aktsepteeritakse moraalset kohustust mitte kohelda loomi objektide ja asjadena. Sa ei võta veganlust omaks ja ei loobu sellest lihtsalt isiklikust mugavusest lähtuvalt, ja sa ei saa valida sellest vaid osasid. Ning sa ei tegele sellega kõigest kaks päeva nädalas või ei proovi ainult ühe kuu. Niipea, kui sa tunnistad seda moraalset kohustust, saab sinust vegan ja sa eladki veganina. Sa võid seda teha küll näiteks oma naabrist hoopis erinevat elustiili järgides, aga te mõlemad olete siiski veganid.” Loe edasi.

Foto: Go Vegan Scotland

Retsept: banaani-datli kreem

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata retsepti siit.

Eesti uudised

Organisatsioonid paluvad ministeeriumil välja kuulutada raierahu

“Kevadsuvisel ajal tehtavate raiete ja hooldustööde kohta on juba ette teada, et tööde käigus hukkuvad pesitsevad linnud. Sellegipoolest ei saa Keskkonnainspektsioon metsatöödesse enamasti sekkuda ega neid peatada. Kevadsuvised raied suurendavad ka seenhaiguste levikut, tuleohtu, kahju mullastikule ning muid kaasnevaid probleeme. On avalikuks saladuseks, et raiete käigus hukkuvad linnupojad, lõhutakse pesi, hävitatakse mune ja häiritakse poegi kasvatavaid loomi. Niimoodi kahjustatakse meie loodusrikkust ning eiratakse inimeste kultuurilisi ja moraalseid tõekspidamisi.” Loe edasi.

Reedel toimub Baltimaade kliimakett

Tallinnas, Tartus, Riias ja Vilniuses toimub 12. aprillil Baltimaade kliimakett, millega soovitakse tähelepanu pöörata üha suurenevatele keskkonnaprobleemidele. Liitu üritusega siin.

Film “Loomi süües” linastub Tallinnas

Populaarse raamatu “Eating Animals” põhjal tehtud dokumentaalfilm linastub 13. aprillil Sõpruse kinos.

“Kui palju me mõtestame oma tegevusi? Mõtleme, mis on millegi põhjus, mis saab olema millegi tagajärg? Miks me midagi teeme? Kust tuleb see, mida me tarbime? Ning kuidas see meieni jõuab? Dokumentaalfilm “Eating Animals” toob vaatajani toorel kujul selle, mida paljud ei pruugi teada ja mille peale enamus ei mõtlegi. Miks ja millise tööstuse oleme me ise loonud. Miks ja kuidas me tarbime?” Filmile on oma hääle andnud näitleja Natalie Portman. Lisainfo.

Vegan tänavatoidu workshop

Menüüs:

  • Väekas marjane Toorlimonaad
  • Värvilised Wrapid riisipaberis
  • Särtsakas ja krõbe Pizza
  • Aasiapärased Burgerid
  • Vahvlikoonuses Snikersijäätis

Vaata siit lisainfot.

UMA MEKK restoranide nädal Kandle kohvikus

Võrus saab vegantoitu süüa! Kandle kohvik pakub kogu nädala maitsvaid veganroogi. Lisainfo.

Välismaa uudised

Sõnu “vorst” ja “burger” ei tohi varsti enam taimsete toodete kohta kasutada

Euroopa Parlamendi põllumajanduskomisjon hääletas mõni päev tagasi selle poolt, et loomse toidu nimetused oleksid paremini kaitstud. Näiteks ei tohiks varsti kasutada enam sõnu “burger” ja “vorst” ega ka väljendeid jogurtialternatiiv või piimaalternatiiv. Burgeri asemel anti soovitus kasutada taimsete toodete kohta nimetust “ketas”. Kui need muudatused läbi lähevad, hakkavad need kehtima aastal 2020. Loe edasi.

Slovakkias ravitakse II grupi diabeeti taimse toiduga

Slovakkia teadlased viivad läbi uurimust, milles vaadeldakse taimse menüü mõju II grupi diabeedile. Esialgsed tulemused on paljutõotavad ning aidanud inimestel alandada vererõhku ja veresuhkrut paremini kontrolli all hoida. Hetkel osaleb uurimuses 100 inimest.

Vaata tasuta BAFTA võitnud dokumentaali “73 Cows”!

Parima lühifilmi BAFTA võitnud dokumentaalfil “73 Cows” on nüüd tasuta vaadatav. Lühidokumentaal “73 Cows” (“73 lehma”) räägib talunikust Jay Wilde’ist, kes maadleb oma südametunnistusega iga kord, kui viib mõne veise tapale. Ta teab, et peab midagi oma elus muutma ning võtab ette sammu, mida ükski talunik pole varem Suurbritannias teinud – ta loobub lehmade kasvatamisest, saadab kõik nad loomade varjupaika ning hakkab vegantalunikuks. Vaata filmi siit.

Laadi alla tasuta raamat “Animal Experimentation: Working Towards a Paradigm Change”

“Animal Experimentation: Working Towards a Paradigm Change” on raamat sellest, kuidas loomkatsetest eemale liikuda ning hakata muid meetodeid inimeste raviks kasutama. Raamatust leiab 51 teadlase artiklid. Kõvakaaneline raamat maksab 156 eurot, e-raamatu saavad aga kõik huvilised tasuta lugemiseks alla laadida siit.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.