17. juuni 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Soomlased, sööge vegantoitu ja loobuge autoga sõitmisest

Uuest aruandest selgub, et kui Soome soovib kliimaeesmärke täita, tuleb autoga sõitmist ja liha söömist tunduvalt piirata. Ka Eesti võiks samas suunas liikuda.

“Kui Soome soovib Pariisi kliimaleppe eesmärke täita, tuleb riigil juba järgmise kümne aasta jooksul tarbimisest tekkivaid heitkoguseid umbes 75% võrra kärpida. Suur osa soomlase keskmisest süsinikujalajäljest tekib transpordi, eluaseme ja toidu tarbimisel.” Loe lähemalt ja vaata ka huvitavat tabelit.

Võrdse kohtlemise võrgustiku kohtumine

11. ja 12. juunil toimus Eesti Inimõiguste Keskuse eestvedamisel Võrdse kohtlemise võrgustiku strateegiaseminar, kus osales ka Eesti Vegan Selts. Võrdse kohtlemise võrgustik koondab vabaühendusi, mille üheks oluliseimaks tegevuseks on oma sihtgrupi võrdsete õiguste tagamise eest seista. Seminaril arutati koostöövõimaluste üle.

Foto: Eesti Inimõiguste Keskus

Arhiivist: Miks ma olen loomaõiguslane, kui maailmas on nii palju kannatavaid inimesi

“Enne loomaõiguslusele pühendumist olin tärkav inimõiguste aktivist. Ülikoolis õigusteadust õppides aitasin koduvägivalla ohvritel lähenemiskeelde saada. Keskendusin õpingutes humanitaar- ja pagulasõigusele, töötasin üliõpilaste asüülibüroos, veetsin kõik oma suvepraktikad pagulasorganisatsioonides ning osutasin õigusabi peamiselt naistele, kes olid kannatanud soopõhise diskrimineerimise ning vägivalla all, näiteks aukuriteod, sunniviisiline suguelundite moonutamine, seksikaubandus ja vägistamine.

Mu esimene klient lasi mul puudutada šrapnelli tema põlves, mis jäi ta naha alla pärast seda, kui Taliban pommitas ta koduküla Afganistanis, tappes enamiku tema perest. Olin kaitsjaks ka hätta jäänud meestele, näiteks leebe iseloomuga kongolasele, kes langes kahtlaste sidemete tõttu vale erakonnaga piinamise ohvriks, mida tõendasid ka armid tema kehal.” Loe edasi.

Eesti uudised

Veganblogid võidutsesid blogiauhindade jagamisel

Laupäeval toimus Tallinnas Eesti Blogiauhinnad 2019 gala. Võitjate seas oli ka veganblogisid. Kasulike blogide kategoorias sai esikoha Nullkulu blogi. Eluliste blogide kategoorias sai teise koha Jummel juurikas. Eriauhinna pälvis veganjooksja Indrek Ilumäe blogipostitus “Jõululugu”.

Anett Jakobson ja Maryliis Teinfeldt

Liberaal, järelikult vegan

Sirbis ilmus intervjuu Hollandi Floris van den Bergiga, kes esines hiljuti Eestis Loomuse korraldatud loomaõiguste konverentsil.

„Mul on unistus, et lapselapsed küsivad minult ühel päeval õudusega: „Vanaisa, kas on tõsi, et kui sa noor olid, siis inimesed sõid loomi!?““

Foto: Erakogu

Vegan potluck Tartus

Järgmine Tartu potluck toimub 19. juunil. Teemaks on “tule ja ole”.

“Võta ühes vegan söök ja soovi korral sõber. Kõik on teretulnud veetma toredat kolmapäevast õhtupoolikut maitsva vegan toidu ja sõbralike inimestega. Eriti hinnas on koduköögi meistriteosed ja katsetused. Selle korra teema on mängulisus ja lihtsalt olemine. Viskame kukerpalle ja hundirattaid, mängime mänge või muusikainstrumente (võta kaasa, mis sul on)!” Vaata lähemalt.

Välismaa uudised

Uued avastused diabeediravis

Loomkatseste vastase meditsiiniorganisatsiooni Animal Free Research’i teadlased tegid diabeediga seotud uue avastuse loomi ja loomseid materjale kasutamata. Teadlased avastasid, et insuliini tootvad beetarakud ei sure, nagu varasemalt arvati, vaid muudavad oma funktsiooni. See muutus võib olla tagasipööratav ning annab lootust tulevikus vajalike ravimite väljatöötamiseks. Artiklis rõhutatakse, et hiirte peal katseid tehes poleks selle avastuseni jõutud.

Uus raamat kanade vabastamisest

Raamat For the Birds: From Exploitation to Liberation keskendub kanade mitmekülgsele elule. Autor Karen Davis on aastakümneid kanu päästnud ja pidanud lindude varjupaika. Raamatust leiab tema enda loomaõiguslaseks kujunemise loo ning mitmete tiivaliste isikute lood, kellega ta on aastate jooksul kohtunud.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.