17. veebruar 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis ilmus tõlkeartikkel „Perearst hakkas veganiks ja soovitab seda ka oma patsientidele“

“2015. aastal sai minust perearst kuueaastase residentuuri ja viieaastase meditsiinikooli järel. Veidi üle kahe aasta tagasi sai minust vegan, aga see otsus ei olnud kuidagi seotud arstiks olemisega. Tegelikult käsitles mu 11 aastane meditsiiniline haridus toitumist vaid vähesel määral. Mu muutus oli ajendatud eetilistest seisukohtadest, mida mulle oli sisendatud juba lapsena.

Peagi peale muutuse tegemist sain aru taimse toitumise kasust tervisele. Võtsin kaalust alla, olin energilisem ja tundsin end emotsionaalselt rohkem tasakaalus. Usun, et just teadlikult söömine parandas vaimset tervist. Teadlikkus sellest, mida sa tarbid ja teadmine, et see ei põhine valul  ja surmal, võib olla väga vabastav.” Loe edasi.

Retsept: Pasta porgandi-juustukreemiga

Koostöös Bioneeriga avaldame igal neljapäeval ühe veganretsepti. Vaata selle nädala retsepti siit.

Foto: Tuuli Suur

Eesti uudised

Ilmus raamat „Kuidas mitte haigestuda“

Tuntud veganarsti dr Michael Gregeri bestseller „How Not to Die“ on nüüd ka eesti keelde tõlgitud.

Dr Greger loeb ta igal aastal läbi kõik toitumisega seotud ingliskeelsed teadusartiklid. Olulisematest uuringutest ja avastustest teeb ta lühikese videokokkuvõtte ning paneb need üles tasuta leheküljele nutritionfacts.org. Sellest portaalist leiab üle 1000 toitumisega seotud video. Aastate jooksul tuhandeid uuringuid analüüsinuna on ta veendunud, et paljusid tänapäeva kroonilisi haigusi (nt südamehaigused, kõrgvererõhktõbi, II-grupi diabeet, teatud vähivormid) on võimalik ennetada ja tervenemisele pöörata tervisliku taimse toitumise abil. Just sellest tema raamat räägibki.

Eesti labor sai kaeraliha arendamiseks rahvusvahelise stipendiumi

Rahvusvaheline jätkusuutliku toidu arendamise organisatsioon Good Food Institute tunnustas Eesti Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskust stipendiumiga, mis aitab TFTAKil arendada kaerast põnevaid taimseid liha alternatiive. Tegu on esimese korraga, kui Eesti ettevõte pälvib sellise tunnustuse Good Food Institute’ilt. Loe edasi.

Veganpiknik Tallinnas

23. veebruaril toimub Tallinnas juba kümnendat korda rahvusvaheline vegan potluck. Võta vegantoit kaasa ja mine toredat seltskonda nautima! Lisainfo.

Loomade tunnistamine Rakvere lihakombinaadi ees

25. veebruaril 2019 toimub sea-aasta esimene vigil Rakvere Lihakombinaadi ees, et tunnistada loomade viimset teekonda.

Vigil on rahumeelne armastusel baseeruv demonstratsioon tapamaja ees, kus ollakse loomade lähedal nende viimastel hetkedel. Selle meeleavaldusega soovitakse olla tunnistajateks ja näidata loomadele armastust ning kaastunnet, mida nad väärivad. Ürituse korraldaja on Save Movement Estonia. Vaata lähemalt.

Välisuudised

Vegandokumentaal võitis maineka filmiauhinna

Eelmisel pühapäeval jagati Londonis Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia auhindu ehk BAFTA-sid. Parima lühifilmi kategoorias võitis Alex Lockwoodi dokumentaal “73 Cows”.

Lühidokumentaal “73 Cows” (“73 lehma”) räägib talunikust Jay Wilde’ist, kes maadleb oma südametunnistusega iga kord, kui viib mõne veise tapale. Ta teab, et peab midagi oma elus muutma ning võtab ette sammu, mida ükski talunik pole varem Suurbritannias teinud – ta loobub lehmade kasvatamisest, saadab kõik nad loomade varjupaika ning hakkab vegantalunikuks.

HÄBILUGU! Üle 71% Euroopa Liidu põllumaast kasutatakse loomasööda kasvatamiseks

Lisaks selgus uuest uuringust, et tervelt 18-20% EL-i aastaeelarvest läheb loomakasvatuse toetuseks. EL-is tarbitakse kaks korda rohkem liha kui maailmas keskmiselt.

Viimastel aastatel on tulnud mitmeid uuringuid loomse toidu laialdastest ja negatiivsetest keskkonna- ja tervisemõjudest. Selles valguses on need andmed ärevust tekitavad ja pettumust valmistavad.

Greenpeace´i esindaja Marco Contiero ütles, et see on hullumeelsus raisata sellist raha loomakasvatuse peale ajal, mil teadlased meid hoiatavad ja ütlevad, et peame lihatarbimist keskkonnakatastroofi vältimiseks vähendama. Ta lisas, et Euroopa Liit peab selles osas hakkama vastutustundlikke otsuseid tegema.

Paanikas piimatööstus tahab veganpoe kohtusse kaevata

Londonis avati hiljuti vegan juustupood. Piimatööstusele aga ei meeldi, et pood oma tooteid juustudeks kutsub, sest need pole udarapiimast valmistatud. Dairy UK esindaja sõnas, et tegemist on tarbijate petmisega. Poe kodulehel on selgelt kirjas, et tegemist on taimsete toodetega, kuid Euroopa Liidu seadused on selles osas pigem piimatootjate poolel. Loe lähemalt.

Loe ka ajakirja Vegan artiklist piimatoodete kaitstud nimetuste kohta.

Mälestame loomaõiguslast Tom Reganit

Täna kaks aastat tagasi suri mõjukas loomaõiguste filosoof Tom Regan.
Tema kõige tuntum raamat on 1983. aastal ilmunud „The Case for Animal Rights“. Loe tema teooria kohta lähemalt siit.

“Loomade austav kohtlemine pole headuse, vaid õigluse väljendus.”

——

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga.
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.