18. august 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Kümme nippi veganluse levitamiseks

“Selge on see, et loomade aitamiseks ja veganluse levitamiseks on vaja paljude inimeste ja organisatsioonide ühist pingutust. Vaid niiviisi liigume lähemale maailmale, kus väärtustatakse kõiki tundevõimelisi olendeid. Siit leiad mõned nipid kuidas ka sina saad veganluse levikusse panustada.” Loe edasi.

Eesti Päevalehes: Kes maksab, tellib vägivalla

Avaldasime Eesti Päevalehes vastukaja videole DAVA Foods Estonia ASile kuuluvast Kulli farmist, kus farmis jalutavaid kanu lastakse õhupüssiga:

“Jah, kanu, kelle kehad või munad jõuavad meie toidulauale, ei tapeta õhupüssiga. Tavaliselt tapetakse üksikud kanad tservikaaldislokatsiooniga, mis on lihtsalt keeruline nimetus kaela kahekorra keeramisele, ning suurema arvu lindude puhul riputatakse need hirmu ja valu tundvad olendid järjestikku jalgupidi liinile, kus kiirelt ringikäiv ketasnuga neil ükshaaval kõrid läbi lõikab. Sellest saatusest ei pääse ei puurikanad ega vabapidamise linnud. Humaanne ju! Kelle jaoks? Kas ohvrite jaoks, kelle ainus elu on möödunud meie maitsemeele huve teenides ja kes ei soovi tapetud saada, või tarbijate jaoks, kes lasevad ennast tööstuse propagandast ja loomade heaolu kinnitavatest mesijuttudest lollitada? Tapamajade seinad pole põhjusega klaasist ning tööstusfarmide uksed on kõrvaltvaatajale teadlikult suletud.”

Go Vegan Worldi kampaaniaplakat

Jaga materjale munatööstusest!

Telli meilt tasuta voldikuid “Miks veganid mune ei tarbi?”. Voldikus on juttu munatööstuse tagamaadest ja taimsetest valkudest. Tagaküljelt leiab nimekirja parimatest taimsetest valguallikatest. Saadame tasuta kuni 50 voldikut sulle sobivasse pakiautomaati. Tellimiseks kirjuta eestiveganselts@vegan.ee.

Retsept: Porgandi-apelsini toorkook

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Foto: Madis Arumäe

Eesti uudised

Intervjuu vegankoka Kadri Karuga

„Veganlus on maailmavaade, mitte dieet,” sõnas taimetoidu kokk Kadri Karu, kellel koos õe Triinu Guerriniga on osaühing Vana-Võromaa Vegan. Nad valmistavad soovijatele veganitoite ja teevad selleteemalisi koolitusi kokkadele ja teistele huvilistele. ” Vaata lähemalt.

Uus Facebooki grupp: Vegan aiandus

Aiandushuvilised saavad nüüd loomasõbralike aiandusmeetodite kohta nõu küsida ja nippe jagada uues Facebooki grupis Vegan aiandus.

Uus lehekülg mida jälgida: Plantastic Ideas

Eestlaste loodud leheküljel Plantastic Ideas näed lühikesi ja lõbusaid retseptivideoid ning kasulikke klippe teistest veganteemadest.

Vegan õhtusöök Estonia restoranis

“28. augustil kell 19.00 ootame külla kõiki veganitoidu nautlejaid, et teile serveerida peakokk Kalvi Sedriku käe all valminud maitseküllast kolmekäigulist õhtusööki koos sobivate jookidega.” Lisainfot näed siit.

Potluck Tallinnas

Õismäe tiigi juures toimub 25. augustil vegan potluck, kuhu on kõik huvilised oodatud, et uusi tutvusi leida ja maitsvat toitu nautida. Kaasa tuleks võtta vegantoit, maha aga jätta ühekordsed nõud. Vaata lähemalt.

Kuidas taimse toiduga lihaseid kasvatada

“Täistaimse toidu energiatihedus on madalam suurel määral loomset sisaldavast toitumiskavast. See tähendab, et samas toidukoguses on keskeltläbi vähem energiat. Meist paljude jaoks on see pigem kasulik, kuna tänapäevase elustiiliga võib kergesti kehamassiindeks natuke kõrgele tõusta. Kuid seades eesmärgiks lihasmassi kasvatamise, oleks kindlasti tarvis toidust rohkem energiat saada. Mida tasub sel eesmärgil süüa?” Loe edasi Postimehest.

LHV finantsportaal: Taimse liha tootjad haaravad turgu

“Liha koosneb ainetest, mis on olemas ka taimedes: valgud, rasvad, mineraalid ja vesi. Loomade kasvatamine on väga ressursimahukas ja toodab palju kasvuhoonegaase. Michigani ülikooli poolt tehtud uuringu põhjal toodetakse ühe Beyond Meati burgeri valmistamisel 90 protsenti vähem kasvuhoonegaase kui lihaburgeri tootmisel. Samuti on selleks vaja 93 protsenti vähem maad ja 46 protsenti vähem energiat. Impossible Burgeri valmistamiseks kulub ettevõtte väitel 95 protsenti vähem maad, 74 protsenti vähem vett ja toodetakse 87 protsenti vähem kasvuhoonegaase, kui tehes kotletti veiselihast. Suur osa inimesi sööb liigses koguses liha, mis suurendab südame- ja veresoonkonna haigustesse haigestumise riski.” Loe lähemalt.

Välismaa uudised

Vegantooted toovad ettevõtetele tulu

Selgub, et vegantoodete tootmine ja müümine ei ole mitte ainult loomasõbralik valik, vaid ka hea äriotsus. Nimelt teatas tuntud jalatsitootja Dr Martens, et selle aasta märtsiks oli nende kasum tõusnud 70% tänu veganjalatsite müügile. Sarnase tulemuse sai inglise pirukapoekett Greggs, kelle aktsiahind on tõusnud 77%. Greggs hakkas selle aasta alguses hakkas müüma veganvorstipirukaid.

Taimse toitumisega südamehaiguste vastu

“Ameerika südametervise assotsiatsiooni (AHA) teadusajakirjas avaldatud uuringus leiti, et taimsed dieedid on seotud madalama südamehaiguste riskiga, südamehaigustesse suremisega ning madalama suremusega üldises keskealiste populatsioonis,” kirjutab Postimees.

Uus loomaõiguste rühmitus Animal Rebellion plaanib Londonis suurt meeleavaldust

Extinction Rebellioni kliimaaktivistide kõrvale on Ühendkuningriigis tekkinud uus rühmitus Animal Rebellion, kes soovib hakata valitsust survestama vegantoitumist edendama, et tähelepanu pöörata liha- ja piimatööstuse keskkonnamõjudele.

Animal Rebellion plaanib sarnaselt Extinction Rebellionile tegeleda vägivallatu otsetegevusaktsioonidega, mille hulka kuulub näiteks olulistel teelõikudel liikluse peatamine. Nad soovivad, et valitust lõpetaks loomse toidu subsideerimise ning hakkaks toetama taimset toitumist. Esimesed meeleavaldused on planeeritud oktoobrisse. Loodetakse, et kokku tuleb muutusi nõudma ja valitsuse tegevusetuse vastu protestima vähemalt 10 000 aktivisti. Loe lähemalt.

Laupäeval toimusid üle maailma loomaõiguste marsid

Laupäeval toimusid rohkem kui neljakümnes linnas üle maailma loomaõiguste marsid, millest võttis osa kümneid tuhandeid inimesi. Loomaõiguste marsi eesmärgiks on globaalset vegankogukonda ühendada, et inspireerida üksteist loomade nimel julgemalt sõna võtma ning loomade kannatustele tähelepanu juhtima. The Official Animal Rights March (Ametlik Loomaõiguste Marss) sai alguse 2016. aastal Londonist. Selle peakorraldajaks on inglise loomaõiguste organisatsioon Surge. Meile lähim marss toimus Helsingis, kus olid kohal ka eesti aktivistid.

Londoni marsil oli kohal 12 000 loomaõiguslast. Foto: Elizabeth Wallach

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.