19. mai 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Vegan, ära valkude pärast muretse, aga söö kindlasti rohkem ube

“Kahtlemata ei pea taimetoitlased muretsema närtsimuse (ingl kwashiorkor), erakordselt tõsise valgudefitsiidiga kaasneva seisundi pärast, mida kohtame vaid kõige vaesemates ühiskondades. See aga ei tähenda, et kõik taimselt toitujad saaksid kätte optimaalse koguse valke. Alla optimaalse või vähene tarbimine, millest ma siinkohal räägin, on akuutsest puudujäägist muidugi väga kaugel. Aga ka selline vähene puudujääk võib nõuda oma osa – näiteks vanemas eas luutiheduse ja lihasmassi kadude näol.”

Loe siit edasi, miks on oluline piisav kaunviljade tarbimine.

Maapähklikaste. Vaata retsepti siit.

Sojatoru ja oaketas: vegantoidu tulevik?

“Euroopa Parlamendi põllumajanduskomitee hääletas aprilli alguses selle poolt, et loomsete toitude nimetused oleksid paremini kaitstud. Uue ettepaneku kohaselt ei tohiks tootjad traditsiooniliste lihatoodete nimetustele lisada täiendeid nagu „taimne‟ või „vegan‟. See tähendab, et sõnad „veganvorst‟ või „taimne burger‟ võivad peagi keelatud olla. Lahendusena on pakutud välja kummalisi asendusi nagu „taimne ketas‟ ja „toru‟.” Loe lähemalt.

Allkirjasta petitsioon, kui sa ei nõustu Euroopa Parlamendi plaaniga!

Ligi pooled veganid on kogenud töökohal diskrimineerimist

“Küsitluse kohaselt, milles osales 1000 veganit ja 1000 tööandjat, tundsid 45% veganitest, et neid on diskrimineeritud ning 31% on kogenud ahistamist. /—/ 94% ülemustest arvas, et veganid ei peaks oma vaateid töökohal teistele peale suruma. Ning osadele veganitele on öeldud, et nad ei tohi töö juures kolleegide ja klientidega veganlusest rääkida.” Loe edasi.

Kui sind on veganluse tõttu töökohal ebaõiglaselt koheldud või halvustatud, siis võta ühendust Eesti Vegan Seltsi õigusnõustajaga.

Eesti uudised

Algas VeganfESTi piletite müük!

“MTÜ Vegan Väljasõidu korraldatud tänavune VeganfEST on igas mõttes eriline. Lisaks uuele nimele, asukohale ja korraldusmeeskonnale toimub üritus esimest korda terve nädalavahetuse, reede õhtust pühapäeva lõunani. Reedeõhtune saabumine annab võimaluse osalejatel sisse elada, koha ja inimestega tutvuda, saunades lõõgastuda ja nädala rütmist välja tulla.”

VeganfEST toimub Mulgimaal Kopra talus 16.-18. augustil. Soodushinnaga pileteid saad osta mai lõpuni. Lisainfo ja piletid.

Tallinnas avati uus vegantoidukoht Plant

Tallinlastel on taas põhjust rõõmustamiseks, sest vegantoidukohtade valik aina laieneb! 15. mail avas uksed restoran Plant, mis asub Rüütli tänavas. Kas oled juba neid külastanud?

Foto: Restoran Plant

Kriidijoonistustega veganmaailma poole

31. mail toimub ülemaailmne vegansõnumite levitamise päev. Võta kriit kätte, sõber kaasa, leidke sobiv pind ning asuge joonistama ja vegansõnumeid kirjutama! Vaata lisainfot.

Raadiosaade veganfilosoofiga

Mai alguses külastas Eestit Hollandist pärit filosoof Floris van den Berg, keda intervjueeriti ka saates Loomade Hääl.

Vegan potluck Tallinnas

Vegantoiduhuvilised on oodatud 26. mail Snelli tiigi juurde piknikku nautima. Võimalus kohtuda toredate inimestega ja süüa maitsvat toitu! Märgi ennast tulijaks siin.

Maa ajaloo väljasuremislaine on alanud, esimesena on hävimas putukad

“Maailma putukaliigid on teel väljasuremise poole ja see ähvardab kaasa tuua olukorra, kus ökosüsteemid kukuvad kokku, hoiatavad esimese ülemaailmse ülevaateuuringu autorid.

Teadusajakirjas Biological Conservation sel aastal avaldatud uuringu järgi väheneb praegu üle 40% putukaliikide arvukus ja kolmandik liike on tänapäevaks juba ohustatud. Putukad surevad välja kaheksa korda kiiremini kui imetajad, linnud ja kahepaiksed.” Loe edasi siit.

Nipid oma aias elurikkuse toetamiseks

“Alanud looduskaitsekuul kutsub Keskkonnaamet inimesi ka oma koduaias loodusesse tähelepanelikumalt suhtuma ja aeda mitte üle hooldama.

Elurikkuse hoidmiseks:

  • Õpi tundma liikidele olulisi elupaiku, et osata neid märgata ja hoida.
  • Niida harvem muru! Vähem kasutatavates aia osades eelista suvist heinategu.
  • Kasvata peenras, rõdukastis ja aiaservades rohkelt ja pikalt õitsevaid taimi, need pakuvad toitu mesilastele, kimalastele ja liblikatele.
  • Korja loodusest meie niiduliikide seemneid ning kasvata neid oma aias. Iga ruutmeeter kodumaiste õitsevate lilledega on tükike meie oma loodust.
  • Paigalda aeda lindude pesakaste ja putukahotelle.”

Loe ka teisi soovitusi.

Putukahotellid


Kliimamarsid tuleviku nimel Tallinnas, Tartus ja Pärnus

24. mail toimuvad kolmes Eesti linnas suurejoonelised kliimamarsid, kuhu oled oodatud ka sina!

“Võib tunduda, et väikesest Eestist ei sõltu midagi, kuid tegelikult on meil üks suurimaid ökoloogilisi jalajälgi maailmas. Maailmas on vaid 16 riiki, mille süsinikuheidete hulk elaniku kohta on suurem kui meie oma. Kuidas see ometi võimalik on? Nimelt on Eestis üks suurimaid põlevkivitööstusi maailmas. Vähemalt hoiame oma kallist metsa? Tegelikult väga ei hoia, juba 2010. aastast raiutakse aastas üle 10 miljoni kuupmeetri, mida on rohkem, kui Eesti metsades tegelikult jätkusuutlik oleks.

Tule kohale ja nõua põlevkivitööstuse lõppu! Tule kohale ja nõua Eesti metsade päästmist! Tule kohale ja nõua endale ja oma lastele tulevikku!”

Kliki ja loe lähemalt: Tallinna marss, Tartu marss, Pärnu marss.

Välismaa uudised

Ajaleht The Guardian näitab kliimakriisi osas eeskuju

Mainekas briti väljaanne The Guardian ei kasuta ajalehes enam termineid “kliimamuutused” või “globaalne soojenemine”, vaid asja tõsiduse näitamiseks asendatakse need terminitega “kliimakriis”, “kliima hädaolukord” ja “globaalne kuumenemine”.

VANS tuli välja veganjalanõudega

“Populaarne rõivabränd VANS, kes on põhiliselt tuntud oma skate-jalanõude poolest, tuli välja vegan jalanõudega ning t-särkidega, et tõsta teadlikkust väljasuremisohus olevatest liikidest.” Vaata lähemalt.

Käimas on eluslooduse komöödiafotode konkurss

Comedy Wildlife Photography Awards’i konkursi eesmärk on naljakate fotode ja hea tuju tekitamise abil aidata pöörata tähelepanu metsloomadele, nende elukeskkonnale ja selle säilimisele. Töid saab esitada 30. juunini.

 Üks võistlustöö. Foto: Robert Palmer

Vegan ronis Džomolungma mäe tippu

Inglasest vegan Dean Maher jõudis sel nädalal maailma kõrgeima Džomolungma mäe (inglise keeles Mount Everest) tippu. Ta ei kasutanud selleks ühtegi loomset materjali, ei sulgedest, nahast ega villast asju ning loomulikult tarbis vaid vegantoitu.

Foto: Dean Maher

Raamatusoovitus tudengitele

Raamatus Dialogues on Ethical Vegetarianism annavad kaks tudengit dialoogivormis lühikese ülevaate paljudest argumentidest, mida kasutatakse loomade kasutamise ja tapmise poolt ja vastu.


Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.