27. oktoober 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Külaline Inglismaalt ja avalik loeng

7. novembril külastab Eestit The Vegan Society juriidiline nõustaja dr Jeanette Rowley, kes annab Tallinnas ka avaliku loengu loomade ja veganite õigustest.

Miks on loomade vabastamiseks vaja seista veganite õiguste eest ning kuidas luua ühiskonnas muutusi, mis aitavad seda teha? Kuidas seista selle eest, et oleks võimalik teha kaastundlikke valikuid nii koolis, töökohal, haiglates kui ka mujal? Dr Janette Rowley selgitab, miks inimõigused ja võrdne kohtlemine laiemalt on kasulikud ja aitavad veganlust levitada. Samuti tutvustab ta olukorda Ühendkuningriigist ja toob näiteid, kuidas seadus sealseid veganeid kaitseb.

Sissepääs tasuta. Loeng on inglise keeles. Ettekanne toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu toetatud projekti raames. Vaata lisainfot siit.

Dr Janette Rowley

VIDEO! Seakasvataja hakkas veganiks

Eelmise aasta novembris külastas Eestit Rootsi vegantalunik Gustaf Söderfeldt, kes rääkis oma kogemustest ka Taimetoidumessil. Video tema kogemusest ja Taimetoidumessil peetud loengust on nüüd Youtube´is üleval. See on inglise keeles eestikeelsete subtiitritega.

Blogis: Vana “hea” loomakasvatus ei olnud loomade vastu kunagi hea

“Keskpäev lähenes. Mu nõod valisid välja peaaegu täiskasvanuks saanud tibud, tõstsid nad jalgupidi kanalast välja ja viisid vanaisale. Mina järgnesin, hoidsin süles Foghorni. Andsin Foghorni vanaisale. Foghorn vaatas mulle silmi pilgutades otsa. Vanaisa tõmbas ühe jõulise käega Foghorni tiivad lahku ning hoidis teda jalgupidi kinni, asetas ta siis puupakule. Sekundeid hiljem andis ta Foghorni verest immitseva keha mulle tagasi. Hoidsin teda jalgadest nii nagu mul teha kästi, lastes verel ta peata kehast välja voolata. Võtsin nõbudele sappa, et Foghorni elutu keha tulikuumade pottide juurde viia, et keev vesi sulgede küljestnoppimist hõlbustaks. Vaatasin veel korra selja taha, kus maas vedeles mu sõbra pea koos teiste kanapeadega… silmis veel viimane hägune pilk, nokk avali.

Muidugi ei ole olemas „humaanset“ loomakasvatust. Olen selle keskel ju elanud; mina tean. Isegi pisikestes ja kõige südamlikemais perefarmides, sellistes nagu mu vanaema ja vanaisa vanas heas farmis, kasutatakse loomi vastu nende tahtmist ära ja nende elu lõpetatakse vägivaldselt ja varakult. Kindlasti on võimalik olla „vähem julm“, kuid see ei ole kindlasti „inimlikum“. Tegu on valega.” Loe edasi.

Dokumentaalfilm “Vegucated” üle Eesti

Filmiõhtutel Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Rakveres saab vegankuu raames näha dokumentaalfilmi “Vegucated”. Filmis jälgitakse kolme tavalist inimest, kes on nõustunud kuueks nädalaks vastu võtma vegan väljakutse. Kuue nädala jooksul söövad nad vegantoitu, tutvuvad loomatööstuse tagamaadega, külastavad loomade varjupaika, kuulevad taimse toitumise terviseelistest ning kohtuvad teiste veganitega. Kas sellest saab elu muutev kogemus? Kas nad otsustavad veganlusega jätkata?

Linastused:

  • Tallinnas 31.10 kl 18.30 Vabamu muuseumis (Toompea 8).
  • Pärnus 12.11 kl 19.00 Kultuuriklubis Tempel (Akadeemia 7).
  • Rakveres 13.11 kl 18.00 ajakirja Vegan kontoris (Laada 4).
  • Tartus 18.11 kl 18.30 AHHAA keskuses (Sadama 1).

Sissepääs on igal pool tasuta. Film on inglise keeles ingliskeelsete subtiitritega. Film on sobilik ka nõrganärvilistele.

Liitu vegankuul Vegan väljakutsega!

November on ülemaailmne vegankuu, seega on see parim aeg veganlusega lähemalt tutvumiseks. Liitu ise või kutsu sõber liituma 21-päevase Vegan väljakutsega!

Liitudes 21 päeva kestva Vegan väljakutsega, saad selle aja jooksul oma kirjakasti kogu vajaliku sissejuhatava info veganluse kohta, üle 40 retsepti, toitumisinfot ja nippe, et esimesed sammud veganluse suunas mööduksid muretult ja lihtsalt. Liituda saab igal ajal, just siis, kui tunned, et oled selleks valmis. Vaata lisainfot siit.

Eesti uudised

Taimetoidumessi kava

Lisaks maitsvale toidule ja põnevatele toodetele, saab 9. ja 10. novembril toimuval Taimetoidumessil kuulata ka erinevaid loenguid. Esinejaid on nii Eestist kui ka välismaalt. Omalt poolt soovitame kuulama minna Inglismaal elava eestlasest aktivisti Triinu Upruse loengut ja Eesti Vegan Seltsi korraldatud veganvestlusringi “Põhjala viikingid: kas eestlased, soomlased või islandlased?” Lisainfo esinejate kohta.

Ajakirja Vegan uus number

Ajakirja Vegan oktoobrinumber on nüüd Selverites saadaval. Loe siit, millest ajakirjas seekord juttu tuleb.

Kuressaare Gümnaasiumis saab peagi vegantoitu?

Aktiivsed ja hakkajad noored esitasid kooli juhtkonnale pöördumise, kus palutakse koolimenüüsse lisada vegantoit. Pöördumisele kirjutas alla 216 õpilast. “Veganlus on kasvav liikumine ja iga aastaga on vegantoidu soovijaid üha enam, nii ka meie koolis. Koolil oleks mõistlik pakkuda vegantoitu, sest seni, kuni on tarbijaid, on ka turgu. Soovin, et meie armast kooli saaks 10 aasta pärast tuua eeskujuks teistele koolidele ja saaksime uhked olla, et meie kool oli 2019. aastal piisavalt tolerantne inimõiguste suhtes.” Loe lähemalt siit. Ja vaata ka TV3-e videolõiku.

Valio tõi turule kaerapiima

“Alates oktoobrist lisanduvad Valio tootevalikusse taimsed tooted. Esimesena neist jõuab Eesti poelettidele Oddlygood Barista kaerajook. Mahedamaitseline kaerajook on töötatud välja koostöös kohvipiimaekspertidega.”

Foto: Valio Eesti AS

Eesti Päevalehe kolumnist Villu Arak: hüvasti, liha. Minu väike samm kliima päästmiseks

“Ent peamise tõuke veganluse poole andis kauavindunud moraalne dilemma. Miks peab keegi surema või kannatama, et mu rahuldada mu väiklasi isusid? Jah, loomsed tooted on mulle alati maitsenud. Sest nad olid laual, letil, varda otsas. Mmm, ja nad olid mahlased. Aga ma saan kenasti ilma hakkama. Mu menüü on uudsem, mitmekesisem ja põnevam kui kunagi varem.” Loe edasi.

Uus Loomade Hääle podcast

“Anita Jürson ja Anu Tensing tutvustavad lähemalt Loomuse veetavat programmi Taimsed valikud, mida saab lähemalt uudistada www.taimsedvalikud.ee. Samuti räägime dokumentaalfilmist „Puuriuksi avades“, mis linastus septembris nii Tartus kui Tallinnas. Film jälgib mitme aasta vältel loomaõiguste advokaadi Steven Wise’i tegemisi, kes püüab saavutada ajaloos esmakordset kohtuvõitu, millega šimpansitele antaks isikustaatus. Linastuse järgseid muljeid jagavad Kadri Sikk ja Marko Lepik.” Kuula podcasti siit.

Välismaa uudised

Film The Game Changers nüüd Netflixis

„The Game Changers“ on dokumentaalfilm, mille produtsendid on James Cameron, Arnold Schwarzenegger ja Jackie Chan. Film dokumenteerib taimset päritolu toitumise plahvatuslikku levikut elukutselises spordis, kombineerides reaalaja murrangulise teaduse filmilike lugudega võitlusest ja võidukäigust. Linateoses astuvad üles maailma tugevaimad, kiireimad ja vastupidavaimad sportlased ning sellele on kaasprodutsendina õla alla pannud Vormel-1 maailmameister Lewis Hamilton, tipptennisist Novak Djokovic ja üheksakordne NBA tähtede tiimi liige Chris Paul. Filmi saab vaadata nüüd ka Netflixist.

Briti loomaõiguslaste meeleavaldused hõivasid liha- ja kalaturu

“7. oktoobril okupeeris Animal Rebellion Londonis Euroopa suurima, 800 aastat vana Smithfieldi lihaturu. Meeleavaldajad avasid seal sümboolse köögi- ja juurviljaturu sooviga heita pilk tulevikku, mil loomi enam toidu nimel ei ekspluateerita ja põllumajandus toimib keskkonnasäästlikult. Taimetoiduturu «avamistseremoonial» toonitas ajakirjanik, vegan ja keskkonnaaktivist George Monbiot, et praegune keskkonda hävitav toidusüsteem vajab suuri muutusi ning praegusel viisil jätkamine ei ole võimalik ega jätkusuutlik.” Loe lähemalt.

Foto: Jade Anastasia

Salajased kaadrid: piinlevad ahvid, koerad ja kassid saksa laboris

Metallist rakmetes ja väikestes puurides valust karjuvad loomad – need õõvastavad fotod ja videokaadrid näitavad, kuidas koheldakse ahve ja koeri ühes Saksamaa laboris. Vaata lähemalt siit.

FOTO: Cruelty Free International

Vabapidamise kanade kannatused

Inglismaa ülikoolides algas kampaania, milles paljastatakse vabapidamise kanade kannatused. Animal Justice Projecti kampaania raames katetakse ülikoolide kohvikute lauad piltidega, mis näitavad tõde vabapidamise kohta ja kutsuvad tudengeid üles veganiteks hakkama.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.