24. juuni 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Konverents koerte taimsest toitmisest

Märtsis toimus esimest korda veebikonverents, mis oli pühendatud koerte taimsele toitumisele (Plant-Powered Dog Food Summit). Seal esinesid 17 oma ala asjatundjat kogu maailmast. Nad rääkisid, kuidas koeri taimselt toita ja kuidas loomsel toidul põhinev toitumisviis võib avaldada koerte tervisele negatiivset mõju, olles seotud krooniliste haiguste plahvatusliku kasvuga. Loe lähemalt.

Osalesime saates Loomade Hääl

Loomuse taskuhäälingus Loomade Hääl käis külas Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk. Põnevas saates tuli teemaks hiljutine Milaanos toimunud veganite õiguste konverents, samuti räägiti üldisemalt veganlusest ja loomaõigustest. Saade on järelkuulatav ka Delfi tasku kaudu.

Artikkel ERR-is: Inimloomade võidukäik?

Loomade “loomadena kohtlemist” me reeglina kahtluse alla ei sea. Kuid kas pelgalt teise liiki kuulumine õigustab kellegi vaimset ja füüsilist alandamist, tõukamist, nahutamist, peksmist, kette ja puure, küsib oma kommentaaris Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Ireene Viktor. Loe edasi.

Postimehes avaldasime loo varjupaigaloomadest

“Loomade kasutamine inimeste tarbeks on nii tavaline, et enamasti selle peale isegi ei mõelda. Me unustame, et liha, piima, munade ja teiste loomsete toodete taga on kurva saatusega tundevõimelised indiviidid. Kuid vahel läheb ka teisiti. Siit leiad inspireerivad pääsemislood loomadest, kes elavad nüüdseks turvaliselt varjupaikades.” Loe lähemalt koerast, šimpansist, seast, kanast ja teistest loomadest, kes on koledustest pääsenud.

Meditsiinilaborist päästetud Barney

Retsept: Peedi-punase oa lasanje

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Eesti uudised

Ilmus ajakirja Vegan uus number

Ajakirja kaanelt leiad seekord näitleja Terje Pennie: “Kaaneloo räägib 40 aastat teatrit teinud Terje Pennie. Emotsionaalne, avatud, empaatiline, südamlik. Juba 21-aastasena oli ta oma lavaka-aegsesse päevikusse kirjutanud loomadest ja sellest, kui ebaõiglaselt neid koheldakse. Kuigi loomade väärkohtlemine on kõige aktuaalsemaks toidu- ja moemaailmas, puudutatakse seda ka kunstis. Loomade ärakasutamine teatris, filmis, tsirkuses – vahet pole, millises kunstiliigis – pole põhjendatud. Nagu Terje oma loos ütleb, pole mitte ükski kunst nii püha, et selle nimel kellegi eluküünal kustutada.” Loe siit lähemalt uuest numbrist. Juunikuu numbri leiab vegantoidukohtadest ja Selveritest üle Eesti.

Parimad vegantooted Eestis

Ajakirja Vegan igas numbris kajastatakse ja hinnatakse parimaid Eestis müüdavaid vegantooteid. Info täpsemaks liikumiseks on nüüd olemas ka vastav Facebooki ja Instagrami leht, mida jälgides saad teada, milliseid tooteid tasub proovida.

Ajakirjas Anne & Stiil räägiti uuest Tallinna veganrestoranist

““Kui ma loobusin lihast, siis mõtlesin, et mida ma siis nüüd ikkagi söön?” küsib Sten retoori­liselt. “Tegelikult sa ei kaota maitsetes midagi, hoopis võidad. Aga inimene on sageli hästi isekas. Kui oleks vaja elus teha suur muutus, pahan­datakse: kas ma pean siis nüüd kõik ümber mängima?! ja lüüakse käega. Jah, neid sam­me astuda on kohati keeruline. Põhjus, miks me selle koha loome, ongi tõestamine, et keegi ei pea surema teise toidulaua heaks. Et saab ka teisiti. Minule tõi hingerahu, et ma enam ei panusta loomade piinamisse ja tapmisse.” Loe lähemalt veganrestorani Tru Kitchen sünniloost.

Foto: Tru Kitchen

Veganpiknik Tallinnas

Fennec’s Vegan Potluck tuleb juba järjekorras neljateistkümnes. Seekord kohtutakse Snelli tiigi ääres 30. juunil. Võta kaasa vegantoit ja mõni tore jututeema! Vaata lisainfot.

Tõekuubikud Tallinnas ja Tartus

Järgmine Tallinna Tõekuubik toimub 7. juulil Tammsaare pargis, Tartu oma aga 13. juulil Raekoja platsis. Tõekuubik on rahumeelne paigalseisev meeleavaldus, mis sarnaneb kunstietendusele. See on hea võimalus aktiivsust välja näidata ning inimestele veganlust tutvustada. Proovi järele!

Välismaa uudised

Taimne toitumine aitas terveneda Crohni tõvest

Teadusajakirjas Nutrients ilmus juhtumiuuring patsiendist, kellel oli Crohni tõbi. Tavapärased ravimeetodid esimesel aastal tulemusi ei andnud, kuid teisel aastal eemaldas patsient 40 päevaks oma menüüst kõik loomsed toidud ja töödeldud tooted ning tema sümptomid kadusid. Ta otsustas taimse terviktoitumisega jätkata ning on tänaseks haigusest vabanenud. Loe lähemalt.

97-aastane naine on aktiivne vegan

USA-s elav 97-aastane Anne Evers Fraser hakkas paar aastat tagasi veganiks, kui nägi filmi What the Health. Sellest ajast saadik kutsub ta aktiivselt ka teisi veganiteks hakkama. Teda jälgib Instagramis ligi 30 000 huvilist. “Ma ei seadnud iial loomsete toodete tarbimist kahtluse alla. Aga teate, mis? Muutuste jaoks pole iial liiga hilja,” rõhutab Anne ühes oma postituses. Loe lähemalt.

Foto: Anne´i Instagram

Raamat, mis räägib loomadest kui isikutest

Uus Oxfordi Ülikooli kirjastuse välja antud raamat Can Animals Be Persons? kaitseb seisukohta, et loomad on isikud. Raamatu autor on filosoofiaprofessor ja loomaõiguslane Mark Rowlands.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.