27. august 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Kuidas luua inimestele ja loomadele parem tulevik?

Eesti Vegan Selts korraldas 10. augustil 2019 Arvamusfestivalil arutelu „Kullast kallim – väärtustepõhisest majandusest täna ja tulevikus“. Blogist saab nüüd lugeda sellest kokkuvõtet:

“Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Kadri Sikk soovitas arutelu raamistada küsimusega Kuidas rõhun mina?, sest vähemusse kuulumine, ei tähenda, et me ise ei võiks olla kellegi teise suhtes rõhujad. Samuti soovitas ta laiemalt mõelda ühiskonna ülesehituse ja süsteemide peale, millele toetume, ning analüüsida, milliseid väärtusi need kannavad. Kadri arvates on tänane ühiskond ehitatud üles ekspluateerimisele, mis avaldub eriti ilmekalt meie suhetes loomadega. See paljastub näiteks seadusandluses, mille kohaselt tundevõimelised loomad on omandid, aga mitte isikud, samas on isikustaatus organisatsioonidel ja ettevõttetel. Seetõttu on hetkel meie ainus võimalus isiklikul tasandil lõpetada suhtumine loomadesse kui objektidesse. ” Loe edasi.

Film “Puuriuksi avades”/“Unlocking the Cages” Tallinnas ja Tartus

Dokumentaalfilmis „Puuriuksi avades” jälgitakse mitme aasta vältel loomaõiguste advokaadi Steven Wise’i tegemisi, kes püüab saavutada ajaloos esmakordset kohtuvõitu, millega šimpansitele antaks isikustaatus. Seaduse silmis on loomad asjad ehk omanikule kuuluv vara, mitte isikud. See tähendab, et looma elu ja heaolu üle otsustab tema omanik. Asjade heaolu ei ole aga samamoodi kaitstud nagu isikute oma. Loomade tõeliseks kaitsmiseks ja vangistatud šimpansite elu muutmiseks soovibki Wise kohtu abil seadusemuudatust läbi viia. Kas tal see ka õnnestub?

Tallinna linastus toimub Kumu Dokumentaali raames 11. septembril, Tartu linastus Elektriteatris 16. septembril.

Otsime vabatahtlikku kujundajat!

Kas sul on plakatite kujundamise kogemus või kujundamise alane haridus? Kas sul on sel sügisel aega, et mõned plakatid kujundada ja meid uue kampaania juures aidata? Vabatahtliku kujundajana

  • saaksid olla osaline uue ja laiaulatusliku vegankampaania loomises ja teostamises;
  • saaksid luua kampaaniale visuaalse näo;
  • saaksid kaasa aidata loomaõiguste ja veganluse arengule Eestis;
  • saaksid teha koostööd Eesti vanima ja suurima veganorganisatsiooniga.

Kui see võiks sulle huvi pakkuda, siis võta meiega ühendust aadressil eestiveganselts@vegan.ee. Saadame sulle lisainfot ning ühe proovitöö. Kui sul on olemas näide mõnest oma varasemast tööst, siis võid selle samuti meile saata.

Retsept: Banaanileib

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Foto: Leana Mägi

Eesti uudised

Kuus põhjust, miks veganlus võiks olla lahendus globaalsele keskkonnakriisile

“Veganlus ühiskondliku liikumisena on täna ilmselt poliitilisem kui kunagi varem, kirjutab keskkonnaeetik Mattias Turovski ajakirjas Vegan. Tõsi, 60ndatel ja 70ndatel, kui ärkas Lääne keskkonnaaktivism, sattus taimse toidu eelistamine keskkonnaaktivistide eestvedamisel samuti suure tähelepanu alla. Ent erinevalt tänasest ei olnud inimkonnal toona keskkonnakriisist nii selget arusaama. Polnud suuremahulisi akadeemilisi uuringuid, mis viitaksid keskkonnaolukorra äkilisele halvenemisele ning selle seotusele loomatööstuse tegevusega.” Loe edasi Bioneerist.

Kas oled juba oma allkirja andnud?

Anna oma allkiri, kui arvad, et Eesti peaks seadma eesmärgiks tegeleda märksa tõsisemalt kliimakriisiga ning saavutama kliimaneutraalsuse aastaks 2035. Vaata lähemalt.

Toidujagamise brantš Tartus

Kui soovid hakata tegelema toidupäästmisega ja selle jagamisega või sind ärritab igapäevane suur toiduraiskamine, siis oled oodatud esimesele Tartu Toidujagamise bruntšile. Vaata lisainfot siit.

Õunauputus? Kui kannab, siis anna!

“Õunastop on koht, kuhu aiaomanikud saavad viia üleliigsed õunad ja kust soovijad, kel kodumaiseid õunu käepärast ei ole, saavad need kaasa võtta.  Ära viska häid õunu ära! Valmista rõõmu korterites elavatele lastele, kes võiksid neist kõhud vitamiinidest täis pugida.” Loe edasi.

Põhjalik jäätmete sorteerimise juhend

Kuigi suur osa eestimaalastest on juba juba tükk aega prügi sorteerinud, on paljudel meist siiani selle toiminguga raskusi, seetõttu koostas Bioneer põhjaliku jäätmete sorteerimise juhendi.

Uus retseptikanal!

Youtube´ist leiad nüüd uue eestikeelse kanali, kus jagatakse veganretseptide videoid.

Välismaa uudised

Otsingumootor, millega aitad loomi

Fruitbox´i otsingumootor on nn maailma esimene vegan otsingumootor, sest sealtkaudu infot otsides annetatakse raha loomade varjupaikadele. Vaata lähemalt.

Taimse toitumisega diabeedi vastu

“Taimse toidu kaitsvad omadused püsisid sõltumata teistest faktoritest nagu kehakaal, vanus ja sugu. Märkimisväärne on see, et uuringus osalenud omnivoorid tarbisid liha keskmisest palju vähem – teadlaste hinnangul mõjutas nende valikuid teadmine, et tegemist on diabeedi uuringuga –, mis tähendab, et keskmise inimese lihatarbimise juures on diabeedi risk veelgi suurem,” vahendab Postimees.  

Veebikonverents taimsest toitumisest

Nädalavahetusel saavad kõik huvilised osa võtta tasuta veebikonverentsist The Plant Fit Summit, kus tuntud veganid, toitumisnõustajad, sportlased ja arstid jagavad nõu ja nippe taimse toitumise kohta.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.