28. juuli 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: VIDEO! Vähiarst: Ebatervislik toitumine on suurim tapja

Rootsi onkoloog David Stenholz rääkis hiljuti Lundi Ülikoolis peetud TEDx kõnes taimse toitumise positiivsetest tervisemõjudest. Kas taimse toitumisega on võimalik ravida vähki? Aga teisi haigusi? Mida ütleb selle kohta teadus? Vaata lähemalt.

Suur lugu pikaaegsetest Eesti veganitest Õhtulehes!

Seltsi juhatuse liige Ireene Viktor kirjutas Õhtulehes pikaaegsestest veganitest. Loos saavad sõna kümme Eesti veganit, kes on olnud veganid vähemalt viis aastat, nii mõnigi neist aga rohkem kui kümme aastat. Kuidas neil läheb? Kas nad näevad ennast kunagi veganlusest loobumas?

Viis aastat vegan olnud Jesper. Foto: Triin Maasik

10 raamatut vegnlusest

Postimehes avaldasime tutvustuse kümnest raamatust, mida lugeda, kui soovid veganluse kohta rohkem teada saada. Valikus on nii kokaraamatuid kui ka erinevaid nipiraamatuid, kuidas veganina elada.

Äripäevas ilmus seltsi juhatuse liikme Siim Vahtre artikkel

Ettevõtja ja Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige Siim Vahtre kirjutas Äripäevas üha kasvavast vegantoodete turust: “Paljud on kuulnud taimseid burgereid müüva Beyond Meat aktsia tähelennust (nüüdseks juba 700% tõus alates IPOst), kuid palju kõnekam on fakt, et näiteks Tyson Foods, Ameerika suurim lihatootja, andis 6. juunil teada, et astub taimsete valkude turule. Maailma suurim toidutootja Nestlé nimetas juba paar aastat tagasi taimset toitu ühe olulisema tegurina, millele panustada. Kui juba Fortune 500 ettevõtted leiavad, et taimse toidu trend on tuleviku üks kõige tähtsamaid, siis peab seal midagi ju olema.”

Siim Vahtre. Foto: Raido Huberg

Osalesime Tallinna Vegfestil

Aitäh kõigile, kes laupäeval toimunud Vegfestil ka Eesti Vegan Seltsi lauast läbi astusid! Kel jäi meie mahepuuvillast särk või taaskasutatud puuvillast kott soetamata, siis neid saab ka muul ajal osta. Tallinnast saab need kätte meie Telliskivis asuvast kontorist, mujale saadame postiga. Huvi korral kirjuta eestiveganselts@vegan.ee.

Retsept: Avokartulid ehk ahjukartulid guacamolega

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Eesti uudised

Vegfesti külastas üle 3000 inimese

Laupäeval, 27. juulil korraldasid iga-aastase Taimetoidumessi tegijad Kultuurikatlas esmakordselt ehtsa veganfestivali, kus käis üle 3000 inimese. “On hea meel tõdeda, et huvi taimse toidu vastu ei ole raugenud. Otse vastupidi. Sõltumata sellest, et samal ajal toimus erakordselt palju teisi vahvaid muusika- ja elustiilifestivale üle Eesti ja et ilm kutsus Eestimaa inimesi pigem randa ja suvilasse, oli Kultuurikatla hoov ja õu uudistajaid täis,” ütles Tallinn Vegfesti kommunikatsioonijuht Annika Lepp. Loe lähemalt.

Foto: Karl Johanson

Arsti Marta Velgani artikkel viljatuse teemadel ilmus Postimehes

“Paljud veganid on kokku puutunud sellega, et neid kõiksugu tervisehädadega ähvardatakse. Olgu nendeks ähvardajateks tervishoiutöötajad, lähedased ja sõbrad või hoopiski erinevad eksperdid ja teadlased, kes aeg-ajalt meedias sõna võtavad,” kirjutab arst Marta Velgan. Loe edasi.

Marta Velgan

Taimse toitumise mõju diabeediriskile

“Ulatuslikus ülevaateuuringus leiti, et järjepidev tervisliku taimse dieedi järgmine võib vähendada teist tüüpi diabeedi riski 23 protsendi võrra.” Loe lähemalt Postimehest.

Raadiosaade vegantoitumisest

Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustaja Eliis Salm käis Vikerraadio saates Huvitaja rääkimas taimsest toitumisest ja tervisest. Kuula seda kasulikku saadet siit.

Eliis Salm

Delfis tulid jutuks veganveinid

“Mõistuspäraselt peaks iga vein olema vegan a priori, sest jumalate jook valmib ju viinamarjadest ning nii tammevaadid kui terasmahutid, milles veini kääritatakse, ei ole teps loomset päritolu. Viinamarjakorjest marjade kääritamiseni on kogu protsess tõepoolest veganlusega kooskõlas, ent otsusest, kuidas vein selitada, sõltub veini edaspidine staatus.” Loe lähemalt.

Eestit külastas USA veganvlogija Kate Flowers

Vaata sellest armsast videost, mida arvab Kate Tallinnast ning siinsetest toidukohtadest.

Elujanu kohviku lõpupidu

Elujanu sulgemispidu toimub 31. juuli õhtul. “Ootame kõiki poolehoidjaid, sõpru ja tuttavaid külla, et kohvik ühiselt rõõmsate emotsioonide saatel hingusele saata! Oleme oma viimasel lahtioleku päeval veel mõnede tunnikeste jagu tavapärasest kauem avatud, sh köök.” Plaanis on ka kontsert. Vaata lisainfot.

Meeldetuletus: Vegankohvik Hiiumaa kohvikutepäeval

2. augustil on kõik oodatud Hiiumaale kohvikutepäevale, kus tasub külastada Kuuli talu. Kuuli talu saab 120 aastaseks. Seda peab loomaõiguslane ja Loomuse endine juht Kadri Taperson. Sünnipäeval pakutakse torti, häid koduseid täistaimseid ehk vegantoite ja kõike, mida ühest Hiiumaa aiast augustis saada on. Vaata lähemalt.

Kuuli talu elanik Dana. Foto: Annika Lepp

Välismaa uudised

Taimse toitumise kursus Winchesteri Ülikoolis

Inglismaal saab esmakordselt süvenenumalt õppida taimse toitumise ja selle tervisemõjude seoste kohta. Veebikursust hakkab pakkuma Winchesteri Ülikool. See on suunatud tervishoiutöötajatele, kuid avatud samas kõigile huvilistele üle maailma. Kursust viivad läbi 15 taimse toitumise eksperti, sealhulgas nii arstid kui ka toitumisterapeudid. Vaata lisainfot.

Loomaõiguste marss Helsingis

Augustis toimuvad üle maailma suurejoonelised loomaõiguste marsid (Official Animal Rights March). Meile praeguse seisuga kõige lähemal olevast marsist saab osa võtta Helsingis 17. augustil. Marsi eesmärk on vegankogukond kokku tuua, et üheskoos loomadele toetust näidata.

Austraalia aktiviste ähvardavad suured trahvid

Austraalia aktivistid on viimasel ajal üha aktiivsemalt paljastanud loomafarmide tingimusi. Edaspidi ähvardab neid selle eest aga suur trahv (kuni 220 000 Austraalia dollarit). Samuti võib neid ees oodata vanglakaristus. Loe lähemalt.

Adidas hakkas tootma veganjalatseid

Jalatsid sündisid koostöös hip-hop grupiga Beastie Boys. Jalatsite pealmine osa on tehtud valgest kangast, tallad aga kummist. Loe lähemalt.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.