1. juuli 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Kaunviljad, mis sobivad igas toidus liha asendama

“Taimsele toidule üleminek ei tähenda, et pead loobuma oma armastatud lihatoitudest. Vastupidi, on palju maitsvaid taimi, mis võivad liha asendada, ennekõike sobivad selleks oad. Siin on näited, kuidas kõhtutäitvad kaunviljad võivad sinu lemmiktoitudes asendada kana-, looma- ja sealiha ning isegi peekonit.” Artiklist leiad ka kaunviljatoitude retsepte. Loe lähemalt.

Foto: Kadri Aavik

Viis nippi, kuidas süüa rohkem pähkleid ja seemneid

“Ka Eesti inimesed söövad neid liiga vähe, mida näitavad Tervise Arengu Instituudi läbiviidud rahvastiku toitumise uuringud. Positiivsete tervisemõjude saamiseks võiks päevas tarbida vähemalt 30 grammi pähkleid-seemneid, aga Eesti inimesed tarbivad neid ainult umbes 6 g päevas.

Kuigi 30 grammi pähklite snäkina söömine pole eriti keeruline, ei pruugi kõigile see alati meelde tulla või meele järele olla. Siit leiad mõned kavalad nipid, kuidas rohkem pähkleid ja seemneid tarbida.”

Retsept: Banaanikaramelli jäätis

Koostöös Bioneeriga avaldame neljapäeviti veganretsepte. Vaata uut retsepti siit.

Foto: Kadri Aavik

Arhiivist: Toitumine eri eluetappides

Inimese elu erinevates etappides organismi vajadus toiduenergia ja toitainete järele muutub. Toiduenergia koguvajadus on väikseim imikutel, sest nende kehad on väikesed. Energiavajadus hakkab keha kasvades järjest suurenema, saavutades oma kõrgpunkti umbes 18. eluaastaks ja hakkab seejärel tasapisi langema, moodustades üle 75-aastastel inimestel vaid 2/3 täiskasvanuikka just jõudnud noorte energiavajadusest. Ka vitamiinide, mineraalainete ja makrotoitainete vajadus on väikseim imikutel ja suureneb lapse kasvades, kuni saavutab oma maksimaalväärtuse üldjuhul 14. eluaastaks ning jääb sellele tasemele enamuste toitainete puhul elu lõpuni. Siit leiad lisainfot erinevate eluetappide toitumise eripärade kohta rasedusest vanema eani.

Eesti uudised

Toitumis- ja tervisenõu Tallinna Vegfestil

Tallinna Vegfest on juba vähem kui kuu aja pärast! Vegfstil saab nõu küsida perearst Marta Velganilt ja Eesti Vegan Seltsi toitumisnõustaja Eliis Salmilt. Südamel olevad küsimused seoses tervisliku ja täistaimse toitumisega saad juba praegu kirja panna siia. Tallinna Vegfest toimub 27. juulil Kultuurikatlas.

Parim vegantoode Eestis: kiirtoidud, supid, külmad kastmed, jäätised ja sorbetid

Ajakirja Vegan uues numbris pärjati järjekordsed parimad vegantooted. Seekord hinnati Eestis müügil olevaid suppe, kiirtoite, külmi kastmeid ja jäätiseid ning sorbette. Vaata siit, kas ka sinu lemmikud jõudsid parimate hulka.

Vegankohvik Hiiumaa kohvikutepäeval

2. augustil tasub suund Hiiumaale võtta, sest siis saab külastada Kuuli talu vegankohvikut: “Kuuli talu saab sel suvel 120 aastat vanaks ja peab sünnipäeva. Kõige viimane kirju ajajärk talu elus algas 17 aastat tagasi, kui siia kolis praegune pere koos kümne päästetud loomaga. Selle aja jooksul on talus asutatud kolm loomade eestkoste organisatsiooni, peetud loomade varjupaika, temaatilisi koolitusi ja üritusi, lükatud käima Eesti loomaõiguslus ja oluline osa veganelustiili arengust. Sünnipäeval pakutakse torti, häid koduseid täistaimseid ehk vegantoite ja kõike, mida ühest Hiiumaa aiast augustis saada on.” Vaata lähemalt.

Hiiumaa kohvikutepäevadel 1.-4. augustuni on lubanud ka teised kodukohvikud veganvalikuid pakkuda.

Foto: Annika Lepp

Aktivism kalade heaks

Eestis hakkas tegutsema uus aktivismivorm Tallinn Fish Save. “Tallinn Fish Save korraldab rahumeelseid meeleavaldusi Tallinna kalaturgude juures, et juhtida tähelepanu kalade julmale kohtlemisele ja inspireerida inimesi valima vegan elustiil,” seisab nende Facebooki lehel.

Kalad on fookusesse võtnud sel aastal ka Loomus, kellel on selleks loodud eraldi infoleht Armas Kala.

Välismaa uudised

Rootsis tegutseb vegankool

Rootsis tegutsevas Waldorfkoolis pakutakse kõigile lastele vegantoitu ning õpitakse jätkusuutliku ja tervisliku elu kohta. Uuest aastast hakatakse ka veganeetika teemasid tutvustama.

Aastal 2040 pärineb enamik „lihast“ mujalt kui surnud loomadelt 

“Enamik lihast, mida inimesed aastal 2040 söövad, ei tule tapetud loomadelt. Just nii väidetakse juhtimiskonsultatsioonide firma AT Kearney aruandes, mille ennustuse kohaselt 60 protsenti lihast kasvatatakse kunstlikult või on tegelikult liha maitse ja välimusega taimsed tooted.” Loe lähemalt.

Avaldati müüte murdva dokumentaalfilmi linastuse kuupäev

Kauaoodatud film The Game Changers, mis keskendub vegansportlastele ja nende saavutustele, esilinastub 16. septembril kinodes üle maailma. Filmi üheks produtsendiks on tuntud režissöör James Cameron, kes on ka ise juba mitu aastat vegan olnud. Vaata lähemalt treilerist.

Uus raamat: Vegan Style

Ilmselt leidub juba tuhandeid vegan kokaraamatuid ja sadu raamatuid vegantoitumise kohta. Aga veganlus hõlmab endas enamat kui toitumise muutmist. Siin tulebki appi raamat Vegan Style, kust leiab nõu ja nippe, kuidas veganina riietuda, reisida ja kodu kaunistada ning millist kosmeetikat kasutada.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.