13. oktoober 2019Eesti Vegan Selts

Veganlusega seotud uudised Eestist ja välismaalt

Eesti Vegan Selts

Blogis: Mille jaoks on munad?

“Enamik meist on üles kasvanud mune süües. Mina kasvasin nii. Ilmselt ka sina. Meile on õpetatud, et munemine on lihtsalt miski, mida kana, vutt, part, hani ja mitmed teised liigid teevad. Ja teatud määral on see tõsi. Nad küll munevad – aga nõnda ka punarind, musträstas, varblane, kull, rähn ja harakas ning käblik. Kõik linnud munevad mune.

Kui välja jätta asjaolu, et paljud linnud on seadusega kaitstud, miks ikkagi ei tule meile kunagi pähe süüa sinitihase, varese, metsvindi, pasknääri või mõne muu linnu mune, kelle vahvad tegemised toovad meile palju rõõmu meie aedades ja koduakendel?” Loe edasi.

Foto: Donald Hines/Flickr/CC by 2.0

Artikkel Müürilehes

Müürilehes analüüsisime paremkonservatiivide veganlusevastast retoorikat: “2017. aastal kandsid USA paremäärmuslased Donald Trumpi toetusüritustel piimakanistreid ning hüüdsid seksistlikke, rassistlikke ja homofoobseid loosungeid. Lehmapiim sümboliseeris nende jaoks kehalist jõudu ja valgete rassilist ülemvõimu ning maskuliinsust ja patriarhaalset ühiskonnakorraldust. Ühtlasi võtsid nad kasutusele teemaviite #SoyBoy, millega naeruvääristati feminismi ning mitmekesisust.” Loe lähemalt ka Eesti näidete kohta.

Ära talvel unusta: D-vitamiin

Ära D-vitamiini lisandit unusta! Päikesest seda Eestis praegu enam ei saa. D-vitamiini puudus võib kaasa tuua luude muutumise pehmeks, õhukeseks ja hapraks ning selle tulemusena võib lastel tekkida rahhiit ja täiskasvanutel osteomalaatsia. Samuti soodustab D-vitamiini kestev puudus osteoporoosi teket.

Veganitele on sobilik vitamiin D2, mida tehakse pärmist või D3, mida tehakse samblikest. Vitamiini D3 valmistatakse aga tavapäraselt lambavillast, seega tuleks purgi pealt alati infot lugeda, et ostetud lisand oleks ikka vegansõbralik. Loe lähemalt.

Hakka püsiannetajaks!

Hakka Eesti Vegan Seltsi püsiannetajaks ja toeta meie tegevust, et aidata kaasa veganluse levikule! Meie visiooniks on veganmaailm, kus inimesed ei kasuta ega tarbi loomi ning planeedi ressurssidega käiakse ümber vastutustundlikult.

Annetuste abil saame näiteks infomaterjale trükkida ja neid tasuta jagada, üritusi ja kampaaniaid korraldada, veebilehte hallata ja palju muud. Kõike ikka selleks, et jõuda rohkemate inimesteni ning aidata neil lihtsamini veganiks hakata ja selleks jääda.

Oma toetuse saad teele panna siin: www.vegan.ee/toeta Aitäh!

Eesti uudised

Juba kuu aja pärast toimub Taimetoidumess!

Pane kalendrisse kirja 9. ja 10. november ja jälgi messi Facebooki lehte, kus jagatakse infot seekordsete osalejate ja esinejate kohta!

TV3: Saade vegankokkade erialast

“Taimetoitlus ja veganlus on ka eestlaste seas järjest rohkem hinnas, see aga tähendab, et ajaga peavad kaasas käima ka kokad. Sel sügisel alustas Tallinna Teeninduskoolis esimene vegankokkade kursus, kus õpetatakse tulevasi kokkasid erinevaid taimetoite valmistama. Populaarsest kursusest võtsid osa ka Kadri Pikhof ja Jürgen Pärnsalu.” Vaata meeleolukat saatelõiku siit.

Vegansaiakesed Kringlist

Peagi avatakse Tallinnas Uues Maailmas vegankohvik, kus hakatakse pakkuma saiakesi, pirukaid ja kooke! Jälgi Kringli tegemisi siin.

Veg Machine läheb Tartusse

Armastatud vegan kiirtoiduauto Veg Machine jõuab 24. oktoobril Tartusse. Peatuspaik on seekord Kvartali juures. Kaasas paljude lemmikud Beyond sausage not dog ning Cheeeze burger.

Tõekuubik Tallinnas

Järgmine Tallinna Tõekuubik toimub 19. oktoobril Balti jaamas. Tõekuubik on rahumeelne paigalseisev meeleavaldus, mis sarnaneb kunstietendusele. See on hea võimalus aktiivsust välja näidata ning inimestele veganlust tutvustada. Proovi järele!

Fennec’s Vegan Potluck Tallinnas

27. oktoobril toimub Mustamäel vegan potluck, kuhu on kõik huvilised oodatud, et uusi tutvusi leida ja maitsvat toitu nautida. Kaasa tuleks võtta vegantoit, maha aga jätta ühekordsed nõud. Vaata lisainfot.

Allahindlus vegansõnumiga t-särkidel

Gorilla poes on kõikidel t-särkidel hetkel allahindlus. Veebipoest leiab ka mitmeid tervisliku toitumisega seotud raamatuid. Vaata siit järele.

Foto: Pille R. Priske

Veganraamatud Slow poes

Jätkusuutliku ja vegan eluviisi poest Slow leiab nüüd mitmeid veganluse ja keskkonnateemalisi raamatuid. Toeta Slow tegevust ja kogu teadmisi!

Kokaraamat “Mitte ainult hummusest. Taimetoite araabia maadest” nüüd 40% soodsam

Apollost saab praegu soodushinnaga osta vegantoitude raamatut “Mitte ainult hummusest. Taimetoite araabia maadest” hinnaga 13.99!

Välismaa uudised

Harvardi ülikool promob taimset toitumist

“ Paljude muudatuste hulgas, mida tegema peame, on ka toitumise muutmine taimepõhisemaks. Kui teeme seda õigesti, paraneb ka tervis lisaks kõikidele keskkonnaaspektidele. Iga inimese panus on oluline, kuid kuna Harvard on võtnud eesmärgiks olla koolitaja, – koolitada ka neid, kellest saavad juhid – võib vastuvõetud “Cool Food” lubadus saada eriti mõjusaks. ” Loe lähemalt.

Meeleavaldused Londonis

Londonis ja ka teistes pealinnades üle maailma on alates 7. oktoobrist toimunud vägivallatu otsetegevusega seotud meeleavaldused loomade ja keskkonna heaks. Rühmitused Extinction Rebellion ja Animal Rebellion on vallutanud mitmed olulised kohad suurlinnades, takistades seeläbi liiklust või kaubandustegevust. Nende eesmärgiks on saada meediatähelepanu ja ärgitada valitsusi tegutsema, et nad lõpetaksid kliimakriisi ignoreerimise. Kohal on inimesi igast vanusest ja igasugustelt elualadelt. Sajad aktvistid on juba ka arreteeritud.

Taimepiim koolidesse

Kampaania Play Fair With Plant Milk kutsub Ühendkuningriigi valitsust ja avalikke asutusi üles pakkuma veganitest lastele lasteaedades ja koolides rikastatud taimset piima. Briti vegan selts rõhutab, et veganlapsed on hetkel ebavõrdses olukorras, sest lehmapiima jagatakse lastele tänu Euroopa Liidu piimaprogrammile ja teistele sarnastele initsiatiividele tasuta, kuid taimseid piimasid nende raames lapsed tarbida ei saa.

“Veganlapsi koheldakse ebaõiglaselt, kuna neil ei ole tänastest koolide terviseprogrammidest, mis on loodud kasvueas laste kaltsiumi tarbimise suurendamiseks, kasu,” selgitab The Vegan Society kampaaniate juht Mark Banahan. The Vegan Society toob oma pöördumises välja, et allergikutest lapsed jäävad samuti hetkel piimast ilma ning võimalus lasteaias või koolis taimset piima saada, aitaks ka neid.

Eestis on olukord sarnane. Lehmapiima tootmist toetatakse riiklikult ja ka Euroopa Liidu tasandil, seega on selle hind kunstlikult madal. Taimsete piimade tootmiseks toetusi ei jagata ning on need tarbijatele kallimad, mis paneb veganid automaatselt ebavõrdsesse olukorda. Koolikava toetuse abil saavad lasteaiad ja koolid pakkuda lastele tasuta lehmapiima ja piimatooteid, kuid taimsete piimade ostmist toetus ei kata. Veganperedel tuleb seega kallis taimepiim reeglina ise kinni maksta ja lasteaeda/kooli viia.

Iga kümnes briti laps on taimetoitlane

Hiljutisest uuringust selgus, et iga kümnes briti laps vanuses 8-16 on liha söömisest loobunud ning 44% lastest üritab liha ja piimatoodete tarbimist vähendada. 70% lastest sooviks aga koolis näha rohkem taimse toidu valikuid.

Kõige olulisema põhjusena toodi välja soov olla loomade vastu sõbralikum. Sellele järgnes teadmine, et taimne toit on keskkonnale parem. Ning kolmandana nimetati soovi teha tervislikumaid toiduvalikuid. Osad aga mainisid, et neile lihtsalt maitseb taimetoit rohkem, ning väike protsent tõi põhjuseks soovi toituda nagu nende sotsiaalmeedia eeskujud. Samas tunnistas 77% lihavabalt elada soovivaid lapsi, et koolides pole taimetoiduvalik hea ning see sunnib eneid aeg-ajalt siiski liha tarbima.

Uuringus küsitleti ka lapsevanemaid, kellest 81% arvas samuti, et koolides ei pakuta piisavalt tervislikke ja maitsvaid taimseid toite. Ligi pooled vanematest ütlesid, et kui nende laps soovib taimetoitlaseks hakata, siis nad ei näe selles probleemi, kui laps saab tervislikult toituda.

Uuringu viis läbi taimetoidu bränd Linda McCartney Foods ning selle tarbeks küsitleti 1500 last. Uuringu eesmärgiks on Ühendkuningriigi koole mõjutada pakkuma rohkem taimseid valikuid.

Vegan koomiksiraamatute soodusmüük

Tuntud vegankunstnik Pupa Veg müüb oktoobri lõpuni oma koomiksiraamatuid soodushinnaga. Nii mõnegi raamatu saab kätte juba 5 euroga! Vaata lähemalt siit.

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.