14. oktoober 2019Eesti Vegan Selts

Eelmise aasta novembris külastas Eestit Rootsi vegantalunik Gustaf Söderfeldt, kes rääkis oma kogemustest ka Taimetoidumessil.

Söderfeldt kasvatas oma väiketalus sigu, pidas talupoodi ning müüs seal nn humaanset liha. Mingil hetkel ta aga mõistis, et vaatamata sellele, et kohtleb oma talus sigu hästi, pole lihatootmises midagi humaanset: „Loomade kasvatamises selleks, et nad pärast tappa, pole midagi vahvat – sellega nõustuks isegi kõige kalgim lihaloomakasvataja. Sa teed seda, kuna arvad, et pead seda tegema, ent sisemiselt tunned ennast kohutavalt. Sa õpid oma emotsioone välja lülitama.“

Talle tundus üha enam, et müüb inimestele ilustatud valet: „Enamik meie kliente ostsid meilt liha selleks, et oma südametunnistuse häält välja lülitada. Inimesed ei soovi endale tunnistada, et nad toetavad tööstust, mis kohtleb loomi kohutavalt. Kui loomadest hoolida, ei ole lahenduseks „humaanselt toodetud liha“. Õige oleks lõpetada loomade kasvatamine toidu tarbeks.“

Söderfeldt oli ise varem veganluse suhtes skeptiline, arvates, et see pole tervislik. Aga kui ta nägi Youtube´is erinevate veganite videoid, sai ta aru, et see ei vasta tõele. Seejärel leidis ta ka ise julguse loomsest toidust loobumiseks. Veganiks hakates lõpetas ta oma talus sigade kasvatamise ja hakkas tegelema taimekasvatusega. Ta usub, et põllumajanduse tulevik on veganlus, sest see on lisaks loomasõbralikkusele ka kõige efektiivsem viis toidu tootmiseks ning parim valik keskkonnale ja inimeste tervisele.

Video tema kogemusest ja Taimetoidumessil peetud loengust on nüüd Youtube´is üleval. See on inglise keeles eestikeelsete subtiitritega. Vaata seda siit ja jaga ka teistega!

—-

2019. aasta Taimetoidumess on pühendatud maailmamuutjatele. Messi peaesinejad tulevad seekord mõlemad Ameerika ühendriikidest, esinejaid on ka Inglismaalt, Islandilt, Soomest ja Eestist. Kõikide ettekannete ja töötubade fookus on ühiskondlikul aktivismil. Mess toimub 9. ja 10. novembril Tallinnas Kultuurikatlas. Vaata lisainfot siit.