16. aprill 2019Eesti Vegan Selts

Kanade varakatkevad elud on täis valu ja kannatusi sõltumata sellest, kas nad on vabapidamisel või puurides.

Vabapidamine

Levinud väärarusaama kohaselt liiguvad kanad vabapidamise puhul vaba ja rõõmsana õues ringi. Tegelikkuses tähendab vabapidamine, et kanu peetakse suurtest angaarides koos tõenäoliselt tuhandete teiste lindudega, kellest vähesed kunagi vaba õhu kätte saavad.

Vabapidamine tähendab küll puurivabadust, kuid Euroopa Liidu ettekirjutustele vastavalt võib ühele ruutmeetrile põrandapinnale panna elama kuni üheksa lindu. Need seadused ei takista kanu tasandite kaupa virna panemast, peaasi, et lindu ruutmeetri kohta suhet ei ületata. Kanadele peab võimaldama välja pääsemist, kuid sellistes kitsastes tingimustes leiavad tegelikkuses vaid vähesed linnud tee välja.

Tavaliselt lõigatakse vabapidamisel kanade nokkadest suur osa kuuma teraga ära, ilma tuimestuseta, et kanad kitsastest tingimustes üksteist ei nokiks. Kanade nokad on väga tundlikud, sama tundlikud nagu inimese sõrmeots. Uurimused näitavad, et nokkade kärpimine põhjustab ägedat kroonilist valu, mis sarnaneb sümptomitelt fantoomvaluga, mida inimesed kogevad peale jäsemete amputeerimist.

Tööstuses saadetakse kanad tapale peale aastast munatootmist, kuigi nende loomulik elukestus on 7 aastat. Enamasti lõpetavad nad töödeldud liha osana, tavaliselt lemmikloomatoidus. Sugukanad, keda on vaja järgmiste munevate põlvkondade tootmiseks, tapetakse kurnatuse tõttu samamoodi peale ühte aastat.

Puurid ja “täiustatud” puurid

Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

Puurikanalad koosnevad tohututest akendeta kuuridest, mis majutavad tuhandeid kanu, kes on pressitud nelja-viie kaupa väikestesse traatpuuridesse, mis on ridade kaupa üksteise otsa laotud. Iga kana jaoks on seal ruumi 430 cm², mis on nii vähe, et seal ei mahu isegi tiiba sirutama. Puurikanalaid leidub üle kogu maailma ja enamik munevatest kanadest USAs on puurides, kuigi mõnes osariigis on see ka keelatud.

Euroopa Liidus on lisadeta puurid keelustatud “täiustatud” puuride kasuks, kuigi ka nendes on ainult 600 cm² kasutatavat pinda, mis on väiksem kui A4-paberileht.

Samas on ka teada, et mõned farmid rikuvad keeldu ja kasutavad edasi vanu väiksemaid puure.

Isased tibud

Vahet pole kas vabapidamisel või tööstuslikult kasvatatud, kukktibudest ei ole muna- ega lihatöösturitel mingit kasu ning linnud tapetakse peaaegu kohe peale koorumist. Nad kas visatakse elusalt jahvatusmasinasse või gaasitatakse surnuks, mis on eelistatud meetod Ühendkuningriigis. 

Mõju loomadele

Kanad on intelligentsed ja uudishimulikud loomad, kuid loomatööstus ei võimalda neile liigiomast käitumist nagu liivasuplused, pesaehitamine, söömine või siblimine. Kokkusurutult kitsastes tingimustes elamisel on tõsised tagajärjed nende füüsilisele ja vaimsele tervisele. Levinud probleemid on murdunud luud, luude hõrenemine ja pahaloomulised kasvajad, samuti stressist põhjustatud käitumishäired. Liikumisvõimaluste puudumine põhjustab ka taandarenguid osade kanade kehades.

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Isegi harvaesinevates väikestes tootmisüksustes koheldakse kanu sellegipoolest nagu esemeid, ilma et neil oleks õigus otsustada, mida nendega tehakse. Päästetud munevate kanade oma tagaaias pidamine on üks viis selliseid linde aidata, kuid nende munade võtmine oma tarbeks ei ole. Mõned kanad leinavad oma kaotatud mune, samas kui paljud söövad oma viljastamata mune, et saada tagasi neis sisalduvaid toitaineid. Isegi kui see nii ei oleks, on peamine ikkagi põhimõte, et teised loomad ei eksisteeri selleks, et saaksime neid ära kasutada. Hakka veganiks ja seisa vastu loomade ekspluateerimisele!

Originaalartikkel:The egg industry”

Tõlkis: Diana Mehilane

Tunned veganluse vastu huvi, aga ei tea veel, mida see täpsemalt endast kujutab? Osale 21 päevases Vegan väljakutses.