4. november 2015Ireene Viktor

Juuksurina töötav Kristiina Kook liitus eelmise aasta novembris vegan väljakutsega ning on tänaseni vegan. Liha pole ta söönud juba 11. eluaastast alates. Kristiina elab Tallinnas koos poja, kassi ja tuhkruga. Küsisime temalt muljeid eelmise aasta väljakutse kohta ning soovitusi algajatele veganitele. Kristiina mainis esimese asjana, et ta ei pea ennast veganina kuidagi eriliseks, vaid see on talle lihtsalt kõige loomulikum elustiil ja ta tunneb ennast niimoodi kõige paremini.

KristiinaMiks otsustasid eelmisel aastal vegan väljakutsega liituda ning miks oled tänaseni vegan?

Olin juba ammu tundnud, et vegan-elustiil oleks mulle sobilikum kui lihtsalt taimetoitlus. Munade tarbimisest loobusin juba aasta alguses, kuna nende söömine hakkas mingil hetkel vastu ja isu kadus täielikult ära. Mäletan seda hästi, sest mu vanaema pidas kanu ning alati tema juurest külast ära minnes pakkus mulle mune kaasa. Mingil hetkel ma neid enam ei võtnud, sest eelmine karp oli linnas külmkapis veel täiesti puutumata. Vegan-väljakutsest kuuldes tundus väga põnev sellega liituda ning kuna mu õde ja täditütar olid samuti väga innustunud sellest ideest, võtsime kõik kolmekesi väljakutse suure innu ja tuhinaga vastu. Hea oli ka lugeda iganädalasi informatiivseid meile veganluse kohta. Samuti saime kõik endale oma veganmentori, kellega vajadusel veganlusega seoses tekkivaid küsimusi arutada. Samas olin vegan-elustiili ja põhitõdedega juba tuttav ja eeltöö korralikult teinud: ostnud kokaraamatuid ja vajalikke toiduaineid, millega asendada toitudes näiteks muna või koort. Tänaseni olen vegan, kuna see lihtsalt on minu jaoks õige ja tunnen ennast palju paremini kui pelgalt taimetoitlane olles.

Kas väljakutse möödus sinu jaoks lihtsalt või oli selles ka midagi keerulist?

Väljakutse möödus minu jaoks väga lihtsalt ning kiiresti. Mul oli olemas oma tugigrupike õe ja täditütre näol. Vahetasime tihti pildikesi enda valmistatud toitudest, korraldasime ühiseid vegan õhtusööke. Vahetasime tihedalt omavahel infot erinevate leidude ja avastuste kohta veganluse teemadel. Liitusime Facebooki gruppidega, kust saime väga palju uut infot ja toetust. Midagi keerulist ei olnud, lihtsalt tuli poes käies astuda välja oma senistest harjumuspärastest toiduainete valikutest. See oli pigem põnev, mitte keeruline, ja muutis toidulaua mitmekülgsemaks.

Kas veganlus on kaasa toonud sinu jaoks mingisuguseid positiivseid muutusi näiteks enesetunde või tervise osas?

Jah, on küll. Alguses märkasin kohe, et enesetunne läks paremaks ja kergemaks. Märkasin seda ka, kui kunagi ammu lihast loobusin, et enesetunne läks kergemaks. Nahk läks palju paremaks, kadusid 80% vinnidest, millega olin eelnevalt kimpus. Seedimine läks palju paremaks. Juuksed hakkasid vohama, praegu näen, et juustes on kaks erinevat pikkust, pikem õhem pikkus ja kuskil 10-12 cm paksem pikkus, mis selgelt eristub ülejäänud juustest. Eriti on seda märgata juuksuri juures, kui mulle föönisoengut tehakse.

Kuidas sinu pere ja sõbrad suhtusid veganlusse?

Õed on mul mõlemad juba paar-kolm aastat taimetoitlased, üks siis viimane aasta samuti vegan ja teine taimetoitlane mõnede harvade mööndustega. Ema on hakanud samuti viimasel ajal palju vähem liha tarbima. Ka tädi on just viimasel ajal üles näidanud suurt huvi veganluse vastu ja liitus tänavu vegan väljakutsega. Ülejäänud pere ja sugulased on lihtsalt aktsepteerivad.

Mida soovitaksid algajale veganile, et väljakutse mööduks võimalikult sujuvalt?

Soovitaksin teha enne natuke eeltööd, uurida, mida ja kuidas asendada. Vastasel juhul võid alguses avastada, et polegi kapis hummust, mida hommikuleivale või ja määrdejuustu asemel määrida. Väga oluline on ka, et oleksid olemas inimesed, kellelt nõu küsida, veelgi parem, inimesed, kellega koos väljakutse vastu võtta ja läbi teha.

Millised on sinu lemmiktoidud ja/või vegantooted?

Minu lemmiktoode on hummus, mida on muidugi väga lihtne ka ise teha. Mandlipiim on hommikukohvi peale super. Mulle meeldivad ka veel tofukroketid, mida panen leivale. Kui alustasin eelmisel aastal vegan väljakutsega olid minu kaks lemmikretsepti taimetoit.ee blogist: tomati kikerhernekarri kookospiimaga ja mahlased läätsepallid. Praegu väga enam retsepte ei järgi, kuna mulle ei meeldi toidu tegemise ajal kuskilt näpuga järge ajada. Pigem kasutan erinevaid retsepte inspiratsiooniks ja köögis toitu valmistades alati improviseerin.

Kas sul on ka lemmik toidukohti?

Lemmik toidukohaks on kindlasti Vegan Restoran V. Veel käin F-hoones, kus on olemas ka menüüs midagi veganitele ning Lendavas taldrikus on väga hea kikerhernekarri. Uus meeldiv avastus oli hiljuti Bliss, kus saab endale ise päris mitmekülgse taldrikutäie kokku panna.

Kas jälgid mingeid veganlusega seotud blogisid, Facebooki lehekülgi vms?

Jälgin Facebookis gruppi Eesti veganid ning Jah, see on vegan. Lisaks veel erinevaid Farm Sanctuary (farmiloomade varjupaik) Facebooki lehti. Inspiratsiooni toidu valmistamiseks hangin taimetoit.ee blogist.

KittigaKas jääd eluks ajaks veganiks?

Jään kindlasti eluks ajaks veganiks ja loodan, et võimalikult paljud lähedased ja sõbrad järgivad minu eeskuju 😉

 

Vegan väljakutse ajal saavad inimesed ennast proovile panna ning süüa kuu aega taimset toitu, väljakutse toimub 2. novembrist 30. novembrini.