31. oktoober 2019Eesti Vegan Selts

November on ülemaailmne vegankuu ja seega parim aeg Vegan väljakutsega liitumiseks! Suvel võttis väljakutse vastu Reigo Reimets, kes otsustas ka peale seda veganlusega jätkata. Küsisime temalt, kuidas esimesed sammud veganina on möödunud ja mida ta soovitab uutele väljakutsega liitujatele.

Kuidas kuulsid Vegan väljakutsest ja miks otsustasid sellega liituda?

Vegan väljakutsest lugesin ajakirjast Vegan ja see tundus olevat hea võimalus veganlusest rohkem teada saada. Kuigi infot veganluse kohta on tegelikult ju ka ajakirjas Vegan ning vegan.ee lehel päris palju, siis sellel lehel (https://vegan.ee/vv/) olev sissejuhatus oli nii hea, et väljakutsega liitumine tundus olevat hea võimalus saada infot regulaarselt ja samm-sammult.

Kuna mulle meeldivad erinevad väljakutsed, siis oli see ka nagu väike hasart, et kuidas mul läheb. Samuti huvitasid mind retseptid.

Kuidas väljakutse möödus? Kas selles oli sinu jaoks ka midagi keerulist või üllatavat?

Kui juba väljakutse algas, siis see möödus minu jaoks suht lihtsalt, sest varem olin ma oma toitumisega juba sealmaal, et suur osa toidust oli taimne – küll aga tarbisin palju piimatooteid ja mune ning mõnikord harva ka kala. Neljajalgsete liha pole ma jämedalt arvestades umbes 25 aastat tarbinud. Aga et jõuda sinnamaale, et lõpuks väljakutsega liituda, läks natuke aega – ei raatsinud ma ju kogu seda toidukraami, mis polnud veganlik ning mille olin varem koju hankinud, lihtsalt ära visata. Olen paras juustugurmaan ning juba erinevaid juustusorte oli mul külmikus viis, muud loomsed toiduained lisaks. Mõned toiduained jagasin lihtsalt ära – et saaks juba väljakutsega pihta hakata.

Nagu öeldakse – kui sa tead, mida teha, siis pole miskit keerulist. Poes käimisel tuli lihtsalt teha rohkem teadlikke valikuid. Üldse oli huvitav hakata vaatama, et millistes poodides mida pakutakse. Avastasin endale üllatuseks, et tegelikult on kõik toiduained kenasti asendatavad veganvariantidega. Isegi juustusorte on rohkem kui üks. Avastasin enda jaoks huvitavaid toiduaineid, millest olin varem millegipärast mööda läinud, näiteks maitsepärm ja taimsed piimad.

Hea oli väljakutse ajal rohkem teada saada veganlusest. Minu jaoks oli kunagi veganlus seotud vaid toitumisega, aga sain teada, et… see on palju enamat – saab elada ka nii, et ükski loom ei peaks minu pärast kannatama. Oli hea teada saada, mis kõik toiduainetetööstuses toimub ja… ma lihtsalt ei soovi enam toetada vägivaldset toiduainetööstust, sest mis muu kui vägivald see loomade-lindude-kalade suhtes ongi.

Miks otsustasid veganlusega jätkata?

Vastus on lihtne: Sest see tundub õige. Elus taandub kõik lihtsalt valikutele, sellele mida keegi otsustab valida. On inimese enda valida, kas anduda oma ihadele, mõtlemata sellele, kas mõni elusolend seejuures kannatab või sureb, või on inimesel valik elada nii, et ükski elusolend ei pea tema soovide pärast kannatama.

Sa oled nüüd mõned kuud vegan olnud. Kas tunned, et uudse toitumise mõttes hakkavad asjad paika loksuma või on veel igapäevaselt midagi avastada?

Tuleb mainida, et peale veganiks hakkamist on minu menüü palju huvitavamaks läinud ning avastamist on siin veel küllaga. Huvitavaid retsepte, mida järele proovida, on ju nii palju. Ja kui taaskord rääkida valikutest, siis – eks see enda valik ole, kas toituda igavalt, üksluiselt või teha toitumine enda jaoks ise huvitavaks.

Kas sul on välja kujunenud juba mingeid lemmiktoite?

Konkreetselt lemmiktoitu pole välja kujunenud, küll aga on üks toiduaine saanud minu lemmikuks ning sellega katsetused alles käivad, nimelt maitsepärm. Olen pannud seda suppidesse, panniroogadesse, ahjuroogadesse, ka pudru sisse – minu arust sobib see igale poole.

Mida soovitaksid algajale, kes praegu väljakutse vastu võtab?

Ole lihtsalt uudishimulik ja avatud. Loe, mis infot sulle e-posti teel iga päev saadetakse ning katseta julgelt ka toitudega. Ning pole eriti mõtet mõtelda selle peale, et mida keegi teine võib sinust mõtelda. Fakt on see, et ükskõik, mida inimene teeb või tegemata jätab, alati on neid, kellele mõni tegevus või valik meeldib ning alati on neid, kellele see ei meeldi. Kuna kõigile niikuinii meeldida ei saa, siis parim, mida inimene teha saab, on see, et ajab oma asja. Ning mõnikord võib juhtuda, et mõni sinu lähedane inimenegi avastab samuti veganluse võlud.

Kas jääd eluks ajaks veganiks?

Suure tõenäosusega saan vastata „jah“, sest ma ei usu, et on olemas piisavat veenvat põhjust, miks ma peaksin mingi aja pärast uuesti hakkama toetama loomadevastast vägivalda.

Küll aga on mul endal veel mõned väljakutsed, millega mul tuleb tegeleda, aga küll ma saan need ka enda jaoks mingil ajal lahendatud. Näiteks olen parajalt maias tegelane ning kui kusagil külas olles pakutakse isuäratavaid maiustusi, siis on mul suht raske nendele „ei“ ütelda ja ma parem sel hetkel ei uuri, kas see maius on ikka vegan või mitte.

Liitu Vegan väljakutsega ja saad kingiks kaks ajakirja Vegan numbrit!

Tunned veganluse vastu huvi, aga ei tea veel, mida see täpsemalt endast kujutab? Sooviksid veganiks hakata, aga ei tea, millest või kuidas alustada? Tahaksid ennast proovile panna ja vegantoitumist katsetada? Siis on see väljakutse just sulle! Liitudes 21 päeva kestva Vegan väljakutsega saad selle aja jooksul oma kirjakasti kogu vajaliku sissejuhatava info veganluse kohta, üle 40 retsepti, toitumisinfot ja nippe, et esimesed sammud veganluse suunas mööduksid muretult ja lihtsalt.

Väljakutsega saab liituda igal ajal – just siis, kui tunned, et oled valmis 21 päeva jooksul veganmaailmaga tutvuma. Liitu siin: https://vegan.ee/vv/

NB! Kõik, kes liituvad väljakutsega kuni novembri lõpuni, saavad tasuta ajakirja Vegan kahe kuu tellimuse. (Pakkumine kehtib ainult uutele liitujatele. Kui on olemas juba ajakirja aktiivne tellimus, siis olemasolev tellimus siiski ei pikene.)

Liitu Eesti Vegan Seltsi meililistiga
Toeta Eesti Vegan Seltsi tegevust.